از سرکه سیب بدانید

آنچه در کتاب های رژیم لاغری برای کاهش وزن توصیه می شود، استفاده از سرکه سیب به میزان دو قاشق غذاخوری قبل از هر وعده غذایی است.
نویسندگان این کتاب ها معتقدند با مصرف سرکه سیب که مزه خیلی جالبی ندارد ممکن است که فرد غذای کمتری بخورد. یا به عبارت دیگر، سرکه سیب ممکن است موجب کاهش اشتها در فرد شود.از طرفی برای مقابله با مزه نسبتا تند و نامطبوع سرکه سیب، برخی شرکت ها آن را به شکل قرص درآورده اند و می فروشند. با این حساب اگر مزه نامطبوع و تند سرکه سیب باعث کم خوردن غذا و به دنبال آن کاهش وزن می شود، ولی به شکل قرص درآوردنِ آن، این مزه را از بین می برد. از بین بردن مزه یعنی اینکه آنچه موجب کم شدن اشتها می شود، مزه سرکه سیب نیست!
در همین کتاب (Folk Medicine) ذکر شده است که مصرف منظم سرکه سیب موجب سوختن چربی با سرعتی بیش از ذخیره آن می شود.
ادعای دیگر این است که پکتین موجود در سرکه با کلسترول خون ترکیب شده و آن را از بدن خارج می سازد.
به هر حال همه اینها در حد حدس و گمان باقی مانده است، اما واقعیت این است که سرکه سیب موجب کاهش وزن نمی شود.
تنها مورد گزارش شده برای کاهش وزن با مصرف سرکه در سال ۲۰۰۶ بود که نشان داد افرادی که همراه با نان دریافتی شان سرکه سیب می خوردند، احساس سیری بیشتری نسبت به آنهایی داشتند که نان را خالی می خوردند. ولی این مطالعه ارزش علمی نداشت؛ چرا که: افراد شرکت کننده کسانی بودند که اعتقاد خیلی زیادی به کاهش وزن در اثر مصرف سرکه داشتند. تنها ۱۲ نفر در این مطالعه شرکت داشتند و کاهش وزن آنها در حدود یک کیلو در یک ماه بوده است.
فواید سرکه سیب:
اما به هر حال، مزیت سرکه سیب این است که اثرات جانبی داروهای کاهش وزن را ندارد و به همین دلیل برخی به آن پناه می برند.
سرکه سیب موجب تحریک سیستم اعصاب مرکزی نمی شود، بنابراین خطراتی که قرص های لاغری دارای کافئین و افدرین برای بدن ایجاد می کنند را ندارد.
سرکه سیب همچنین دارای ویتامین ها و املاحی است که برای بدن مفیدند، حتی اگر موجب کاهش وزن نشود.
به شما توصیه می کنم به جای سس های چرب (مثل سس مایونز) از این سرکه در تهیه سالاد استفاده کنید تا هم از کالری کمتر آن نسبت به سس ها و هم از ویتامین ها و املاح آن بهره ببرید.
نکاتی در رابطه با مصرف سرکه سیب:
هیچ مدرک مستندی از تاثیر سرکه سیب در کاهش وزن وجود ندارد.
ممکن است با مصرف برخی داروها مانند: دیوروتیک ها، ملین ها، داروهای قلبی و دیابتی (زیرا سرکه سیب کروم دارد و ممکن است سطح انسولین را تغییر دهد) تداخل نماید.
در مصرف سرکه سیب زیاده روی نکنید:
مصرف زیاد و طولانی مدت آن ممکن است در برخی افراد موجب ناراحتی و زخم مری و معده شود.
مصرف زیاد آن ممکن است به مینای دندان و دیگر بافت های دهان و گلو آسیب برساند.
مصرف طولانی مدت آن موجب پوکی استخوان و کاهش پتاسیم می شود.
شیوه صحیح لاغر شدن:
برخی افراد همیشه به دنبال دارو یا رژیم های لاغری هستند که معجزه کنند و نتایج عجیب و غریب و خیلی فوری نشان دهند؛ مثلا طی یک ماه، ۱۰ کیلو لاغر شوند.
با اینکه تحقیقات زیادی نشان داده اند که فقط یک رژیم لاغری معقول به همراه ورزش و فعالیت بدنی مناسب می تواند موجب کاهش وزن سالم و متناسب شود، با این حال کاهش وزن فوری در اثر مصرف موادی چون سرکه سیب برای برخی افراد جذاب است.
افراد چاق باید از این ادعاهای دروغین و مصرف مواد غیرموثر و حتی گاهی مضر پرهیز کنند.
برای لاغر شدن، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:
نباید رژیم هایی را که بر پایه مواد غذایی مغذی نیست، امتحان کنید. (مانند رژیم آب یا رژیم سرکه سیب)
نباید رژیم هایی که ادعاهای عجیب و غریب در آن مطرح می شود را امتحان کنید.
نباید رژیم هایی که فقط یک نوع غذا در آن به کار رفته است را اجرا کنید، مانند رژیم پروتئین، رژیم بستنی و … .
همچنین از رژیم هایی که پول زیادی به صورت پیش پرداخت می گیرند، پرهیز نمایید.
در واقع، موادی چون سرکه سیب، ما را از حقیقت چگونگی کاهش وزن دور می کنند.
نتیجه:
این بررسی به ما ثابت می کند که مطمئن ترین، بهترین و نزدیک ترین راه برای کاهش وزن، اجرای یک رژیم غذایی متعادل به همراه فعالیت بدنی مناسب است. این روش، یک راه عجیب و غریب برای درمان چاقی نیست، بلکه راهی برای کاهش تدریجی وزن و داشتن یک تغذیه سالم و یک روش زندگی سالم است.

و امــا هشـت خاصــیـت سـرکه سـیب را بشـناسید
به محض اینکه احساس سوزش در گلوی خود کردید یک مقدار سرکه سیب بنوشید. این سرکه به از بین بردن عفونت کمک زیادی خواهد کرد زیرا میکروب‌ها در محیط اسیدی سرکه دوام نمی‌آورند.

۱- متوقف کردن سکسکه

به هنگام سکسکه، خوردن یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب به دلیل مزه ترش آن به متوقف کردن آن کمک می‌کند.

۲- دندان های سفیدتر
اگر می‌خواهید دندان‌هایی سفیدتر داشته باشید، غرغره کردن سرکه سیب در صبح توصیه می‌شود. سرکه سیب به از بین بردن لکه‌ها، باکتری‌های دهان و لثه و سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند. بعد از غرغره کردن مانند روزهای معمولی مسواک بزنید. دندان‌های خود را یک بار در هفته در صورت امکان با جوش شیرین بشویید، این کار نیز برای از بین بردن لکه ها و سفید شدن دندان‌ها موثر است. شما همچنین می‌توانید از نمک به عنوان خمیردندان جایگزین استفاده کنید. اگر لثه‌های شما احساس نرمی دارند به مسواک زدن با نمک در هر روز ادامه دهید.

۳- رفع مشکلات معده
اگر مشکل معده شما مشکلی باکتریایی باشد یک جرعه از آب سرکه سیب به خاطر خاصیت آنتی‌بیوتیکی آن می‌تواند کارساز باشد. برخی از کارشناسان ادعا می‌کنند که سرکه سیب حاوی پکتین است که می‌تواند به تسکین اسپاسم روده کمک کند.

۴- از بین بردن خستگی تمرین های ورزشی
انجام تمرین‌های ورزشی باعث ساخت اسید‌لاتیک در بدن می‌شود، و ایجاد خستگی می‌کند. گاهی نیز، این اسید به واسطه استرس‌های شدبد در بدن تولید می‌شود. اما اسیدهای آمینه در سرکه سیب مانند یک پادزهر عمل می‌کنند. سرکه سیب حاوی پتاسیم و آنزیم‌هایی است که احساس خستگی شما را رفع می‌کند. دفعه بعد که احساس خستگی کردید یک یا دو قاشق از سرکه سیب را با یک لیوان آب یا یک لیوان نوشیدنی سرد مخلوط کرده و نوش جان کنید و منتظر تاثیر شگفت‌انگیز آن بمانید.

۵- پیشگیری از سوء هاضمه
برای پیشگیری از سوء هاضمه، خوردن مقداری سرکه سیب، قبل از غذا را امتحان کنید. اگر می‌دانید که بعد از خوردن غذا احساس پشیمانی خواهید کرد این درمان سنتی را امتحان کنید. یک قاشق چای‌خوری عسل و یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی بنوشید. دیگر از خوردن غذا احساس پشیمانی نخواهید کرد.

۶- جلوگیری از گرفتگی عضلات پا در شب

با اضافه کردن دو قاشق غذا‌خوری سرکه سیب و مقدار کمی عسل به یک لیوان آب و خوردن آن در شب از گرفتگی عضلات پا در شب جلوگیری کنید. مدت کوتاهی پس از مصرف این مقدار سرکه سیب، دیگر از گرفتگی‌های دردناکی که شب هنگام برای شما پیش می‌آیند، خبری نخواهد بود.

۷- رفع گرفتگی بینی
یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بنوشید. اینکار به از بین رفتن گرفتگی بینی شما کمک می‌کند.

۸- کاهش گلو درد

به محض اینکه احساس سوزش در گلوی خود کردید یک مقدار سرکه سیب بنوشید. این سرکه به از بین بردن عفونت کمک زیادی خواهد کرد زیرا که میکروب‌ها در محیط اسیدی سرکه دوام نمی‌آورند. کافی است یک چهارم فنجان سرکه سیب را با یک چهارم فنجان آب گرم مخلوط کنید و هر ساعت یک بار غرغره کنید.

زیبـا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. marya گفت:

  سلام.من ماریا٢۴سالمه قبلا از رژیم سرکه سیب استفاده کردم.نتیجه گرفتم

  [پاسخ]

 2. خاطره گفت:

  سلام دوستان، من۳۴ سن دارم، حدود ۴ ماه ورزش با روز دو عدد کپسول سرکه سیب۱۱ کیلو کم کردم والبته غذامم کم کردم، اما هیچ رژیم خاصی نگرفتم، هرچی همه خانواده میخوردن من همونو ولی کم، میخوردم، وخداروشکر بدون هیچ گونه عوارضی بود، البته بنظرم هر چیزی طبیعیش بهتره، اما من چون افت فشار دارم نمیتونم استفاده کنم. موفق باشید.

  [پاسخ]

 3. parisan گفت:

  سلام بچه عا جان امام حسین برام دعا کنید میخوام لاغرشم

  [پاسخ]

 4. bbb گفت:

  من از سرکه سیب یه ماه مرتب روزی دو وعده استفاده کردم
  نزدیک به ۸ کیلو کم کردم . نمونه زندشم هستم
  پس بنظر من ثابت شده
  bgh_msyb@yahoo.com

  [پاسخ]

 5. حاتمی گفت:

  با سلام مطالبتون جالبه.ممنون

  [پاسخ]

 6. تبسم گفت:

  ممنونم از این همه اطلاعات خوب و به درد بخور

  [پاسخ]

 7. الی گفت:

  ممنون وخسته نباشید
  آیا کسانی که مشکل ناراحتی معده و ترشح اسید معد ه دارند نیز می توانند از سرکه سیب استفاده کنند اگر کارساز است لطفا توضیح دهید چگونه باید استفاده کرد؟ باز هم تشکر

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ می 16th, 2013 04:54:

  باتشکر از مطالب خوبتان
  ایا سرکه سیب برای کسانی که فشار خون پایین دارند مضراست
  یابرای کسانی که مشکل کلیه که کورتون ترشح می کنه مضراست

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =