آبرسانی پوست

یکی از روش‌های شاداب‌کردن پوست، آبرسانی است که این کار بیشتر در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود. اغلب آرایشگران معتقدند آبرسانی به پوست برای هر پوستی و هر سنی بدون ضرر است و باتوجه به نوع هر پوست، می‌شود روش‌های مختلفی برای این کار انتخاب کرد. آنها می‌‌گویند آبرسانی به ترمیم، جرم‌گیری، پاکسازی، لایه‌برداری و… کمک می‌کند. بعضی از آرایشگران انجام این اقدام را هفته‌ای ۴ بار، برخی هفته‌ای یک بار و برخی هم سالی یک بار پیشنهاد می‌کنند. حتی عده‌ای پیشنهاد می‌کنند هرکس خودش مواد آبرسان را از داروخانه تهیه و در منزل استفاده کند. آقای دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و مو عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این زمینه به سوالات متعدد شما در زمینه آبرسانی  پوست پاسخ داده‌اند که  امیدواریم مفید واقع شود.

آبرسانی به پوست یعنی چه و به چه منظور انجام می‌شود؟
با آبرسانی یا هیدرودرمی، از راه بیرونی رطوبت پوست افزایش می‌یابد. با این روش به دلیل رطوبت‌رسانی به سلول‌های لایه شاخی و تورژسانس آنها و تورم سلول‌ها، پوست شاداب‌تر می‌شود و فرد احساس خوبی در مورد کیفیت پوست خود پیدا می‌کند، اما چون اثر آبرسانی موقت است، بهتر است فقط قبل از مهمانی یا مراسم خاص انجام شود.

بهترین سن برای آبرسانی چیست؟
از۳۰ سال به بالا، زیرا با افزایش سن، چین و چروک پوست (به‌خصوص در پوست‌های خشک) بیشتر می‌شود. امروزه با به کار بردن روش‌هایی می‌توان با تزریق مواد جاذب آب، پوست را هیدراته کرد. شایع‌ترین روش، مزوتراپی است که در آن هیالورونیک‌اسید که یک گلیکوپروتئین جاذب آب است به پوست داده می‌شود تا کمبود آن را جبران کنیم. هیالورونیک‌اسید در پوست همه افراد وجود دارد اما با افزایش سن مقدارش کم می‌شود و از علل خشک‌تر شدن پوست، کم‌شدن آن است.

آیا کسی که تغذیه سالمی داشته باشد، یعنی روزی ۸ لیوان آب، میوه و سبزی کافی که باعث شادابی پوست می‌شوند، مصرف کند و پوست خوبی هم داشته باشد، باز هم به آبرسانی نیاز دارد؟
نه، آبرسانی یک کار فانتزی است، نه یک روش درمانی. این کار بیشتر برای زیبا و شاداب کردن پوست انجام می‌شود، بنابراین کسی که پوست خوبی دارد، به آن نیازی نخواهد داشت.

کسانی که پوست خشک یا چرب دارند چطور؟
چون بعد از هیدرودرمی ‌باید از کرم‌های مرطوب و چرب استفاده کرد، کسانی که پوست چرب و جوش‌دار دارند، نباید این کار را انجام دهند. چون جوش‌ها بیشتر می‌شود، اما کسانی که پوست خشک و معمولی دارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. البته آبرسانی بیشتر برای پوست‌های خشک پیشنهاد می‌شود. بعد از آن هم لازم است از کرم مرطوب‌کننده قوی استفاده کرد تا رطوبت پوست حفظ شود.

برخی آرایشگران پیشنهاد می‌کنند دستگاه هیدرودرمی‌ یا وسایل آبرسانی را از داروخانه تهیه و در منزل، خودمان این کار را انجام دهیم. نظر شما چیست؟
بهترین کار این است که برای رطوبت رساندن به لایه بیرونی پوست در منزل، از دستگاه بخور یا اسید میوه ضعیف که لایه‌های شاخی را برمی‌دارد و در واقع نوعی هیدرودرمی‌ انجام می‌دهد، استفاده کرد. در این روش، بخار آب جذب پوست می‌شود اما حتما باید بعد از آن از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کرد تا رطوبت پوست را نگه‌دارد.

آبرسانی به پوست چه فواید و چه عوارضی دارد؟
این کار باعث شادابی و زیبایی پوست می‌شود ضمن اینکه چین و چروک سطحی پوست هم کمتر به نظر می‌رسد. عارضه‌ای هم ندارد.

برای داشتن پوستی شاداب در سنین مختلف (جوانی، میانسالی، پیری) چه‌کار باید انجام داد؟

خانم‌ها برای اینکه پوستی شاداب داشته باشند، اول باید در مورد عواملی که پوست را خراب می‌کنند، بدانند:
نورآفتاب: نورآفتاب برای همه مضر است. اشعه فرابنفش باعث ایجاد لک، سرطان پوست و… می‌شود. کسانی که پوست سفید، چشم و موی روشن دارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. بنابراین اولین کار، استفاده از ضدآفتاب و پرهیز از نور آفتاب است. استفاده از کلاه با ۵/۷ سانتی‌متر لبه و عینک آفتابی هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. باید ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل، کرم ضدآفتاب را زد و هر ۲ یا ۳ ساعت آن را تمدید کرد.
تغذیه: نوشیدن آب به میزان کافی، مصرف میوه و سبزی‌های تازه و میوه‌های حاوی ویتامین‌های C، B و E، از پیری پوست جلوگیری و رادیکال‌های آزاد را که عامل اصلی پیری سلولی هستند، خنثی می‌کند. میوه‌های سرخ مثل شاتوت، آلبالو و توت و گوجه آنتی‌اکسیدان طبیعی برای جوانی پوست دارند و توصیه می‌شود به جای مولتی‌ویتامین‌های صنعتی، از میوه‌های تازه استفاده کرد.
استراحت و خواب کافی: کسی که خواب خوبی ندارد، پوستش زودتر آسیب می بیند.
استرس: استرس باعث تقویت رادیکال‌های آزاد و پیری سلولی و پوست می‌شود، بنابراین سعی کنید زندگی آرامی داشته باشید تا روح و درنتیجه پوستتان آرام باشد و دیرتر دچار پیری شود.
خشکی پوست: کسانی که پوست خشک دارند یا در محیط خشک زندگی می‌کنند، زودتر از کسانی که پوست چرب دارند، پیر می‌شود باید از مرطوب‌کننده‌های مناسب استفاده کنند.
کرم‌های لایه‌بردار: استفاده از این کرم‌ها مثل اسیدهای میوه (آلفاهیدروکسی‌اسیدها) در شادابی پوست موثر است.
مصرف سیگار و دخانیات: سیگار عامل بسیار مهمی ‌در تخریب الیاف کلاژن و الاستین است. پوست کسی که به هر دلیلی سیگار می‌کشد، ۱۰ سال زودتر پیر می‌شود. ضمن اینکه به‌تدریج تیره و کدر خواهد شد و خطوط دور چشم و دور دهان هم بیشتر می‌شود.

بعضی از آرایشگاه‌ها کار آبرسانی به پوست را انجام می‌دهند. آیا این امر نیاز به تخصص دارد؟
انجام برخی اقدام‌ها مانند پیلینگ با اسید میوه ضعیف یا هیدرودرمی‌ به‌وسیله افرادی که آموزش ‌دیده‌اند در آرایشگاه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما متاسفانه این اقدام‌ها را افرادی انجام می‌دهند که تبحری در آن ندارند. مثلا عده‌ای پیلینگ را با اسید قوی میوه انجام می‌دهند که باعث سوختگی پوست، ایجاد لک سفید و عوارض دیگر خواهد شد. مواردی داشته‌ایم که دچار این عوارض شده‌اند و مجبور شده‌ایم از لیزردرمانی برای بهبود نسبی آنها استفاده کنیم.

در برخی آرایشگاه‌ها کسانی به این امور می‌پردازند که مدارک این کار را اغلب از خارج از کشور گرفته‌اند. آنها قابل‌اعتمادند؟
نمی‌شود به این مدارک اعتماد کرد. برخی از این افراد حتی به آن کشور هم نرفته‌اند و در عرض یک هفته می‌توانند این مدرک را بگیرند و اتفاقا مدرک باعث می‌شود جسورتر بشوند و کارهایی که اطلاعات چندانی هم در موردشان ندارند، انجام بدهند، بنابراین حتما باید برای این اقدام‌ها به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. اگر کسی مشکل خاصی مثل لک یا خال جدید پیدا کرد، حتما باید با متخصص پوست مشورت کند. گاهی از بیماری‌های پوستی با غفلت گذر یا به افراد ناآگاه مراجعه می‌شود. غافل از اینکه بعضی بیماری‌ها اول به صورت خال خود را نشان می‌دهند و اقدام‌های درمانی نسنجیده‌ای مانند سوزاندن آن خال به‌وسیله افراد ناآگاه، ممکن است باعث مرگ بیمار هم بشود.

دکتر بهروز باریک بین متخصص پوست و مو

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۳۵ دیدگاه‌

 1. Sani گفت:

  سلام ببخشیدمن پوستم چربه ویکمی هم تیره میخواستم بدونم براروشن ترشدنش چیکاربایدانجام بدم

  [پاسخ]

 2. Sani گفت:

  سلام ببخشیدمن پوست چربی دارم یعدمیخوام پوتستم رنگش روشن تربشه بایدچیکارکنم

  [پاسخ]

 3. فاطمه گفت:

  سلام من پوستم شدیدا خشکه و حساس یعنی از خشکی قرمز میشه ویکی دو تا دونه میزنه خیلی کرمها رو امتحان کردم اما تا زمانی که اون کرم رو صورتم هست خشکی رو برطرف میکنه تا حدودی اما وقتی میشورم بازم خشکه کرم مرطوب کننده ای هست که این خشکی رو درمان کنه تشکر

  [پاسخ]

 4. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  یک کرم خوب سفید کننده لطفا معرفی کنید
  من از سفید کننده اگزوویانس استفاده می کردم ولی دیگه تولید نمیشود حالا نمی دونم از چه مارکی سفید کننده استفاده کنم

  [پاسخ]

 5. عاطفه گفت:

  سلام.من ۲۳سالمه مدتیه بعضی ازقسمتهای صورتم لکه سیاه گرفته.اگه میشه یه لایه بردار خوب برام معرفی کنید.ممنون

  [پاسخ]

 6. آوا گفت:

  سلام
  من در دانمارک زندگی میکنم و با توجه به آب و هوای سرد اینجا میخواستم بدونم چه کرم آب رسانی استفاده کنم و در ضمن صورتم بر اثر آفتاب و مراقبت نکردن در سنین پایین تر دچار لک شده برای درمان لک چه کرمی استفاده کنم
  سن ۳۸ سال
  پوست خشک

  [پاسخ]

  مصطفی پاسخ در تاريخ آوریل 18th, 2015 01:27:

  سلام آوا جان، بهترین کاری که میتونی برای پوستت انجام بدی اینه که هر چه زودتر به دکتر پوست مراجعه کنی تا بر حسب نوع پوستت درمان رو شروع کنی، اینجا همه تجربی نظر میدن و زیاد کاربردی نیست، پوست خشک اگه رسیدگی نشه واقعا مشکل سارزه ها، بخصوص از لحاظ زیبایی. ،دیدم که میگم.

  [پاسخ]

 7. مينو گفت:

  کرم گینو (نوتریشن) خیلی عالیه پوست من به هیچ آبرسانی جز این جواب نمیده امتحانش کنید مطمئنا پشیمون نمیشید ، برای پوست های خیلی خشک و اگزمایی واقعا معجزه میکنه .

  [پاسخ]

 8. mina گفت:

  لطفا در مورد آبرسانی مو هم توضیح بدهید سپاسگذارم

  [پاسخ]

 9. زینب گفت:

  سلام.خیلی مفید بود.ای کاش این مطالب را ایمیل میکردید.

  [پاسخ]

 10. دریا گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  از سایت بسیار خوبتون ممنونم.من ۳۳ سالمه.پوست خشکی دارم.می خواستم ببینم از چه مارک کرم روز و شب و دور چشم و پاک کننده ای استفاده کنم.در مورد لیراک و گینو نظرتون چیه؟یه آبرسان خیلی خوب هم لطفا معرفی کنید
  از لطف شما ممنونم.

  [پاسخ]

 11. حدیث گفت:

  سلام دوستان..کرم آبرسان لورآل خیلی عالیه..پوست خشک و بی آب منو زنده کرد..Bioderma PP هم در کنارش بی نظیره.امتحانش ضرر نداره

  [پاسخ]

 12. الهام $$$ می گه گفت:

  با سلام
  راسته که میگن ابرسان باعث چاقی صورت میشه ؟

  [پاسخ]

 13. فاطمه گفت:

  با سلام
  آیا هیدرودرمی کردن موها با آمپول های جی لف. شوکر و … کمکی به رفع خشکی مو می کند؟ آیا باعث ربزش مو نمی شود؟
  جهت این کار می توان به آرایشگرها اطمینان کرد یا بهتر است به پزشک مراجعه شود؟
  با تشکر

  [پاسخ]

 14. fateme گفت:

  با سلام
  برای شفافیت پوست و از بین بردن تیرگی پوست جه گیاهی را در دستگاه بخور بریزیم؟
  با تشکر

  [پاسخ]

 15. رها گفت:

  سلام…………خسته نباشید.ممنون اززحماتتون.لطفا بگید سایتی هست که انواع ماساز رو اموزش بده؟مرسی

  [پاسخ]

 16. آزاده گفت:

  سلام غزل جان. حتما از ماسک هویج استفاده کن معجزه میکنه.هویج ،چربی پوستت رو ازبین می بره.
  موفق باشی

  [پاسخ]

 17. النا گفت:

  ببخشید ویه چیز مهمه دیگه کرم ابرسان واسه چه پوستی استفاده میشه و چه فرقی با کرم مرطوب کننده داره؟
  مرسی

  [پاسخ]

 18. النا گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون.کاش در مورد کرمهای آبرسان موجود در بازار و اینکه ایا موثر هستند هم حرف بزنید. ممنون

  [پاسخ]

 19. غزاله گفت:

  ممنون .جالب بود

  [پاسخ]

 20. غزل گفت:

  سلام خانومی .من پوست صورتم مختلطه روی بینی و پیشانیم چربه وبقیه جاهای صورتم معمولیه مدت ۳ماه هم میشه شبها ازآچ آ یا همون اسید میوه و روزها ضدآفتاب فاقدچربی استفاده میکنم هفته ای دو بارهم بخورمیدم و اسکراپ میزنم ولی بازم چربیشو داره چیکارکنم که حداقل آرایش ۳٫۴ ساعت روصورتم صاف بمونه و جرب نشه.ممنون از شما بهترینی

  [پاسخ]

  sara پاسخ در تاريخ مارس 29th, 2013 01:08:

  از آبرسان بایودرما استفاده کن ، اگه هزینش واست مهم نیست لوسیون اگزوویانس معجزه میکنه

  [پاسخ]

 21. نازنین عوض پور گفت:

  باسلام ازاقای دکتر سوالی داشتم من۴۷ سالمه ناخن هام ازطول ترک برمیداره ومیشکنه جکاربایدبکنم لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ اکتبر 6th, 2012 13:28:

  سلام-ناخنهاتونو روغن بادام بزنید و همینطور موادی که دارای آهن هستند رو توی رژیم غذاییتون قرار بدید-شادو تندرست باشید

  [پاسخ]

 22. pary2012 گفت:

  سلام به شما وسایت پربارتون/ خیلی خیلی مفید بود. امیدوارم که در پناه پروردگار یکتا همواره سالم وشاد باشید.

  [پاسخ]

 23. سمیرا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .میخواستم بپرسم که چند روز یکبار بخور برای صورت میتونه مفید واقع بشه ؟

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ اکتبر 6th, 2012 05:15:

  بستگی به جنس پوستتون داره که چرب باشه ، معمولی یا خشک

  [پاسخ]

  سمیرا پاسخ در تاريخ اکتبر 6th, 2012 14:47:

  سلام ممنون که جوابم رو دادین .پوستم معمولیه .

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ اکتبر 8th, 2012 09:00:

  خیلی خوبه که جنس پوست خوبی داری . ببین دو بار توی هفته کافیه . میتونی توی ظرف داروی گیاهی هم بریزی من خودم توی دستگاه بخور گلاب میریزم خیلی خوبه . فقط زمان بخورت بیشتر از ۱۰ دقیقه نشه . فاصله ت هم کمتر از ۳۰ سانت نشه.

  [پاسخ]

  سمیرا پاسخ در تاريخ اکتبر 8th, 2012 15:04:

  سلام .واقعا” از راهنمایی تون خیلی خیلی ممنونم .

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ اکتبر 12th, 2012 07:06:

  خواهش می کنم عزیزم

 24. مهری*** گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما و همکاران گرامی
  ۱)ایا استفاده از قرص ویتامینهای e,b,c هم میتونه موثر باشه؟ اگر امکانش هست روزانه یا چند روز چند قرص؟ لطفا تعداد رو با توجه به سن من که ۳۰ ساله هستم بفرمایید
  ۲)ایا استفاده از قرص ویتامینها بدون تجویز پزشک اشکال داره؟
  پیشاپیش تشکر میکنم

  [پاسخ]

 25. avin گفت:

  ممنون از اطلاعات مفید و خوبتون فقط منظورتون از اسید میوه ضعیف چیه؟تو خونه میشه تهیه کرد یا از بیرون؟ بازم ممنون …

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ اکتبر 2nd, 2012 11:38:

  نه عزیزم مثلا مارک های مدیلن یا آکنومگا این محصولات رو دارند

  [پاسخ]

 26. مهین گفت:

  سلام .خیلی عالی بود .ممنون و موفق باشید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 6 =