پیری را متوقف کنید!

در این پست در مورد راه‌ های جلوگیری از پیری توسط پمادهای ویتامینی و هورمون درمانی به بحث می‌ پردازیم.

استفاده از پمادهای ویتامینی: (حاوی مواد آنتی اکسیدان، ترمیمی، ضدالتهابی، تحریک کننده تقسیم سلولی)

۱) استفاده از پمادهای حاوی اسید آلفاهیدروکسی استون  این اسید باعث ورقه ورقه شدن سطح پوست و برداشته شدن سلول‌ های مرده شده و باعث افزایش تقسیم سلولی در سلول‌ های پوستی می‌ شود که ترکیبی از انواع اسیدها می‌ باشد از جمله: اسید لا‌ کتیک، اسید تار تاریک، اسید سیتریک ، اسید مالیک و اسید گلوکولیک. البته مصرف این ماده در موقع خواب شبانه توصیه می‌ شود و از استفاده این پماد در روز باید اجتناب کرد چون باعث مضاعف شدن تاثیر منفی نور خورشید بر روی پوست می‌ شود.
۲) استفاده از پماد ویتامین سی: باعث افزایش تولید مقدار کلا‌ژن در پوست می‌ شود و پوست ضخامت طبیعی خود را حفظ می‌ کند و علا‌وه بر آن به علت خاصیت آنتی‌ اکسیدانی از تاٴثیر عمل رادیکال‌ های آزاد بر پوست جلوگیری می‌ کند. با مصرف این ماده در ۴ هفته پوست رفته رفته صاف‌ تر و شفاف‌ تر به نظر خواهد آمد.
۳) استفاده از پماد ویتامین ئ: یک نوع آنتی‌ اکسیدان قوی می‌ باشد که از عمل سوء رادیکال‌ های آزاد در پوست می‌ کاهد و از تخریب بافت‌ های چربی لا‌ یه‌ های پوست توسط رادیکال‌ های آزاد جلوگیری به عمل آورده و از وجود آمدن چین و چروک و شل شدن پوست می‌ کاهد.
۴) استفاده از پماد ویتامین ا: باعث حفظ طراوت و شادابی پوست می‌ شود و علا‌ وه بر آن از تاثیر منفی اشعه ماوراء بنفش  نور خورشید بر بدن می‌ کاهد. در تحریک سلول‌ های پایه چربی و پروتئینی پوست همچنین جلوگیری از خشک شدن لا‌ یه اپیدرمی‌ پوست نقش بسزایی دارد. البته در کسانی که به علت مصرف مکمل‌ های ویتامینی به مقدار فراوان، دچار مسمومیت با ویتامین  ا شده باشند، مصرف پماد پوستی این ویتامین نه تنها اثر مثبتی ندارد، بلکه ممکن است با واکنش نامناسب نیز همراه باشد.
۵) استفاده از پماد اسیدهای چرب امگا ـ ۳: سلول‌ های پوست در اثر عوامل سوء رادیکال‌ های آزاد متورم شده و از خود مواد شیمیائی تولید می‌ کنند که همین مواد باعث حمله گلبول‌ های سفید به سلول‌ های پوست شده و باعث تخریب کلا‌ژن و پوست می‌ شود اما اسیدهای چرب امگا ـ ۳ باعث جلوگیری از التهاب سلول‌ های پوست شده و در نتیجه مانع حمله گلبول‌ های سفید و نهایتا مانع تخریب کلا‌ ژن توسط سلول‌ های ایمنی در پوست می‌ شوند.
۶) عدم توقف در مقابل نور خورشید: عامل اصلی ایجاد چین و چروک پوست و ایجاد کک و مک بر روی آن نور آفتاب به ویژه اشعه ماوراء بنفش است. اشعه ماوراء بنفش نوع ا، در صورت تماس با پوست بر روی لا‌ یه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌ شود تاثیر می‌ گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌ شود. نوع دیگری اشعه ماوراء بنفش یعنی ا، به نواحی عمقی‌ تر پوست نفوذ می‌ کند و می‌ تواند باعث آسیب‌ های شدیدی در پوست شود. هم نوع ا و هم نوع ا با شکستن کلا‌ژن پوست، ساخت رادیکال‌ های آزاد و مهار مکانیسم‌ های ترمیم پوست، می‌ توانند باعث ایجاد کک و مک، چروک و از همه مهم‌ تر سرطان پوست شوند.
۷) استفاده از مرطوب کننده‌ ها: روزی دو مرتبه صبح‌ ها و عصرها باید استفاده نمود زیرا باعث نفوذ آب زیر پوست به سطح پوست و جلوگیری از خشک شدن و نهایتا چین و چروک آن می‌ شوند البته آب را باید از منابع آب طبیعی و یا آب میوه‌ جات تامین نمود و از مصرف چای به عنوان منابع آبی جلوگیری نمود چون کافئین موجود در چای باعث از دست رفتن آب بدن می‌ شود.
هورمون درمانی
۱- استفاده از هورمون ملا‌ تونین:
این هورمون در مغز یافت می‌ شود. ملا‌ تونین آن کمک به نظم خواب می‌ کند ولی تحقیقات نشان داده است که آنتی اکسیدان نیز می‌ باشد و می‌ تواند برای کاهش مضرات گذشت سن به کار رود اما در مصرف آن باید حد مناسب را رعایت نمود چون زیاد مصرف کردن آن با خواب طبیعی می‌ تواند ایجاد تداخل کند.
۲-استفاده از هورمون تستوسترون:
از حدود سن ۴۰ سالگی، این هورمون مقدارش هر سال ۱ درصد کمتر می‌ شود تستوسترون هورمونی است که بافت‌ های ماهیچه را محکم و تقویت می‌ کند و در توزیع چربی‌ ها نقش دارد باعث استحکام استخوانی و تخفیف پوکی استخوان می‌ شود و در ایجاد توانایی فیزیکی و جنسی در دوران سالمندی نقشی ویژه‌ ای دارد و این هورمون روزانه ۷-۵ میلی‌ گرم در آقایان  تولید می‌ شود.

در ادامه مزایا و معایب این هورمون مورد بررسی قرار می‌ گیرد:
معایب
۱ — اختلا‌ ل خفیف در خواب (خرناسه کشیدن)
۲ — تحریک رشد پروستات
۳ — محدودیت تولید محصولا‌ ت وابسته به اسپرم
۴ — افزایش گرفتگی عروق
۵— احتمال ایجاد آکنه در پوست
مزایا
۱— افزایش قدرت ماهیچه‌ ها و افزایش ظرفیت فعالیت‌ های فیزیکی و افزایش تمرکز حواس و افزایش انرژی
۲— افزایش املا‌ ح  استخوان‌ ها و افزایش استحکام آن‌ ها
۳— کاهش افسردگی و افزایش تمایل به جنس مخالف
۴— افزایش ضخامت پوست بدن

هورمون رشد :یک هورمون آندورونیک است که آزاد شدن آن با مرور زمان و بالا‌  رفتن سن کاهش می‌ یابد در افراد مسن مقدار این هورمون ۲۰-۱۵ % مقدار آن در دوره نوجوانی است. احساس می‌ شود که این کاهش باعث بسیاری از نشانه‌ های سویی است که ما به مرور سن ارتباط می‌ دهیم مانند، چین و چروک صورت و بزرگ شدن دور کمر، کاهش انرژی و اعمال حیاتی از جمله کاهش تمایلا‌ ت و فعالیت‌ های جنسی، مشکلا‌ ت بینائی، از دست دادن حافظه و افسردگی خفیف و غیره.
دکترها و دانشمندان قبول دارند که کمتر آزاد شدن هورمون رشد  متناسب است با بیماری‌ هایی که در اثر مرور زمان به وجود می‌ آیند آزمایشات نشان می‌ دهند که استفاده از این هورمون فرآیندهای پیری را ۲۰ سال به تعویق می‌ اندازد.
ولی آنچه که مهم است در ارتباط با هورمون درمانی باید آزمایشات دیگری ایجاد شود تا نتایج مناسبی از این مواد به دست آید ولی در مورد تغذیه درمانی و استفاده از پمادهای ویتامینی تردیدی مبنی بر وجود عوارض جانبی وجود ندارد و کاملا‌  در نشریات معتبر خارجی و محافل علمی تاثیرات مثبت آن‌ ها مورد تایید قرار گرفته است.

سپاس از دکتر مهدی اخبارده متخصص تغذیه بالینی

زیبـــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۲۱ دیدگاه‌

 1. نیروانا جونی گفت:

  سلام
  به نظرشما پمادچشمی آ برای پرپشتی مژه ها تآثیر داره ؟دوره درمانش تا کی هستش؟فقط باید روی مژه کشید یا ماساژهم بدیم؟آخر شب بزنیم صبح بشوریم یاباید زودتر از ایناشست؟ باصابون یاآب خالی؟

  [پاسخ]

 2. الهام گفت:

  سلام
  من ۲۳ سالمه و روی صورتم لکه های جوش باقی مونده میتونم از ترتینوئین۵% استفاده کنم؟ پوستمم چرب

  [پاسخ]

 3. سحر گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  دختری ۲۷ ساله هستم و چروک های زیرچشمی دارم وهمیشه مرطوب نگه می دارم لطفا روشی برای در مان و پیش گیری پیشنهاد بدید ممنون

  [پاسخ]

  sheida پاسخ در تاريخ آذر ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۳:

  سلام وتشکر از اطلاعات جامع و مفیدتون
  دختری ۵ساله دارم که موهای دست وپاهاش خیلی زیاد هست لطفآ کرم موثری برای درمانش معرفی کنید که ضرر نداشته باشه
  ممنون از سایت خوبتون

  [پاسخ]

 4. رویا گفت:

  سلام/من پوست کدری دارم/واسه شفاف شدن پوستم چکار کنم؟؟؟کرم ها و صابونهای مختلفی رو امتحان کردم/ممنون از سایت محشرتون.

  [پاسخ]

 5. naser گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم.اگه ممکنه ایمیل جناب دکتر مهدی اخبارده رو برام بزنین کار واجبی دارم با ایشون ممنون از زحمات شما سپاسگذارم

  [پاسخ]

 6. homa گفت:

  ba tashakor az seite khobe shoma man taze seite shoma ra pieda kardam .
  soal man .dar gesmate alate tanasoli wa bagale ran man range kili tiere darad wa man ra kili azyat mikonad khahesh mikonam be man begied che bayad bekonam ke rangash roshan shawad .
  . montazere gawab hastam ba tashakoor farawanaz az komake shoma kili mamnon hastam

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ فروردین ۳ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۲۶:

  سلام هما جان-ممنون از لطفتون-میتونید یک دوره از ژل روشن کننده بدن سروینا استفاده کنید،نتیجه خواهد داد-شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 7. arezo گفت:

  salam va khaste nabasheid ein ehtarein va mofeidtarein sayte ke man ta hala motale kardam khaili mamnoonam meikhastam bebeinam rahi baraye kam kardane mohaye zaed az tareighe geiahi ya kereme moaser vojod dare khli mamnoon

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ بهمن ۱ام, ۱۳۹۰ ۰۶:۲۵:

  سلام بله کرم موبر بادی نیچر و یا سینره و یا سی گل و یا باله ا یا کرم nela _depilرا امتحان کنید و همینطور میتونید کرمی بنام Hirsutane روی محل رشد موهایتان بزنیدi-موفق و تندرست باشید

  [پاسخ]

 8. گلي گفت:

  با سلام و تشکر از اطلاعات مفید و عالیتان
  پوست چرب دارم و پیشانی و گردنم چروک هایی نمایان شده چه کرمی استفاده کنم
  ۳۰ سال دارم.
  با سپاس

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۱ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۰:

  سلام و ممنون از لطف شما.می توانید از کرم ضد چروک لیراک استفاده کنید.مارک ایرانی هم سرم لیفت سینره مناسب هست.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 9. shirin گفت:

  باسلام پوست سفید دارم و کک مک زیادی در صورتم نمایان است خیلی ناراحتم ، ضد آفتاب هم استفاده میکنم لطفا بفرمائید برای برطرف کردن کک مک های صورتم چکار کنم . با تشکر از لطف شما

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۳۰:

  سلام.می توانید کرم Avene diacneal را شبها وکرم melascreen روزها زیر کرم ضد آفتاب بزنید . لیزر fraxel هم موثر هست.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 10. asal گفت:

  سلام چطور میتونیم با اقای مهدی اخبارده تماس داشته باشیم؟ ایشان دانشمند بزرگی هستند

  [پاسخ]

 11. narges گفت:

  سلام پماد ویتامین سی و ایی را یا امگا ۳ را چگونه تهیه کنیم

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۵۲:

  سلام.همه ی داروخانه ها دارند.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 12. فاطمه گفت:

  با سلام
  من ۲۹ ساله ام و پوستی خشک دارم که لکه و خال های قهوهای رنگ دارد ایا میتوانم از کرم ترتینوئین ۵ درصد برای لایه برداری استفاده کنم یا کرم AHA 15 درصد بهتر است؟در ضمن رنگ پوستم روشن است.
  با تشکر فراوان

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۴۱:

  سلام.هردو برای لایه برداری و لکه ها خوب هستند،هر شب بزنید.
  می توانید یک روز در میان از هردواستفاده کنید.یک شب ترتینوئین و یک شب aha .شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 13. لیلا گفت:

  با سلام و احترام
  در بعضی از ماسکهای برطرف کننده سیاهی دور چشم از روغن زیتون نامبرده بودید لطفا بفرمائید روغن خوراکی یا غیر خوراکی ؟
  با سپاس و احترام مجدد

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۹ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۵۷:

  سلام و ممنون از لطف شما؛روغن زیتونی خوراکی.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *