ده نشانه حاملگی احتمالی

آیا حامله شده اید؟ به احتمال زیاد تا موعد اولین پریود بعدی یا حتی یکی دو هفته بعد از آن، نشانه خاصی را مشاهده نخواهید کرد.در صورتی که در چند ماه اخیر وضعیت قاعدگی خود را به دقت زیر نظر نداشته اید، یا اگر پریود شما نامنظم بوده و هر ماه تغییر می کرده است، ممکن است نتوانید موعد دقیق قاعدگی بعدی خود را مشخص نمایید.

اما اگر برخی از نشانه های زیر در شما ظاهر شدند و تا مدتی هم پریود نشدید، ممکن است باردار شده باشید. دقت کنید که همه خانمهای حامله این نشانه ها را مشاهده نخواهند کرد. در این حالت می توانید از تستهای حاملگی خانگی استفاده کنید تا مطمئن شوید!توجه کنید که این نشانه ها به ترتیب عکس اهمیت چیده شده اند و شماره ۱۰کم اهمیت ترین و شماره ۱مهمترین علامت هستند.

۱-تورم و حساسیت در پستانه:
یکی از نشانه های اولیه حاملگی، حساس و دردناک شدن پستانها به علت افزایش سطح هورمونها است. درد پستانها ممکن است شبیه به درد آنها در هنگام پریود، یا کمی شدیدتر باشد. این عارضه پس از سه ماهه اول حاملگی و با عادت کردن بدن به تغییرات هورمونی، تا حد زیادی از بین می رود.

۲-خستگی:
ناگهان احساس خستگی می کنید؟ یا نه، احساس کوفتگی و ضعف عمومی شدید دارید؟ هیچ کس به درستی نمی داند که علت بروز این خستگی های ناگهانی در اوائل حاملگی چیست، اما احتمالا افزایش ناگهانی سطح هورمون پروژسترون می تواند یکی از عوامل بروز خواب آلودگی باشد.

با ورود به سه ماهه دوم حاملگی احتمالا سرحال تر شده و احساس انرژی بیشتری خواهید کرد، اما احساس ضعف و خستگی در اواخر دوران حاملگی دوباره باز خواهد گشت، زیرا در آن دوران وزن نسبتا زیادتری را باید حمل کرده و همچنین به علل مختلف ممکن است خواب کافی نداشته باشید.

۳-خونریزی ناشی از لانه گزینی:
برخی از خانمها در حدود روزهای یازدهم یا دوازدهم پس از باردار شدن (یعنی تقریبا همزمان با زمان پریود بعدی)، مقدار کمی خونریزی یا لکه بینی مشاهده می کنند. این خونریزی ممکن است ناشی از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسی دلیل قطعی آن را نمی داند.

حرکت تخم لقاح یافته به سمت رحم، ۶روز پس از بارور شدن آغاز می شود و هنگامی که می خواهد در دیواره رحم، محلی را برای استقرار خود برگزیند، مختصر خونریزی اتفاق می افتد.این خونریزی بسیار کم و اغلب به صورت لکه های قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز خواهد بود و تنها یک یا دو روز طول خواهد کشید.
در صورت مشاهده خونریزی یا لکه بینی، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشک خود را در جریان بگذارید؛ زیرا این موارد ممکن است نشانه های حاملگی خارج رحمی باشند.

۴-تهوع یا استفراغ:
در اکثر خانمها، تهوع صبحگاهی تا حدودا یک ماه پس از باردار شدن رخ نمی دهد. حتی برخی از خانمها آنقدر خوش شانس هستند که هیچ گاه این عارضه را تجربه نمی کنند. اما احساس تهوع در تعدادی از خانمهای حامله، بسیار زودتر آغاز می شود؛ همچنین این تهوع ممکن است فقط در صبحگاه رخ ندهد. عارضه ویار بارداری ممکن است صبح، ظهر یا حتی شب هنگام بروز کند.

تقریبا نیمی از خانمهایی که به این عارضه دچار می شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگی، به کلی بهبود پیدا می کنند. شدت این عارضه در بقیه خانمها نیز غالبا در ماه چهارم یا پنجم حاملگی کاهش می یابد.

۵-افزایش حساسیت نسبت به بو:
اگر در اوائل دوران حاملگی به سر می برید، ممکن است احساس خوشایندی نسبت به برخی بوها، مثلا بوی ساندویچ یا حتی یک فنجان قهوه نداشته باشید؛ و حتی ممکن است برخی بوهای خاص موجب بروز حالت تهوع در شما شوند.

این امر ممکن است ناشی از افزایش سریع میزان هورمون استروژن در بدن شما باشد، اما این صرفا یک احتمال است و کسی از علت قطعی آن خبر ندارد. همچنین ممکن است مشاهده کنید برخی از غذاهایی که قبلا بسیار دوست داشته اید، اکنون حال شما را به هم می زنند؛ این هم کاملا طبیعی است!

۶- نفخ شکم:
تغییرات هورمونی در اوائل حاملگی ممکن است موجب بروز حالت نفخ در شما بشوند؛ که این حالت مشابه با همان وضعیتی است که برخی از خانمها پیش از آغاز پریود ماهانه خود تجربه می کنند. به همین دلیل، حتی در اوائل حاملگی که رحم شما هنوز هم بسیار کوچک است، ممکن است احساس کنید که اندازه دور کمر لباسها برای شما کوچک شده است!

۷-تکرر ادرار:
اندکی پس از باردار شدن، ممکن است احساس کنید که به طور مرتب نیاز به ادرار کردن دارید. چرا؟ علت عمده این مطلب آن است که در دوران حاملگی، حجم خون و مایعات در بدن شما افزایش پیدا می کند، که در نتیجه حجم بیشتری از مایعات به کلیه ها و در نتیجه مثانه شما وارد می شود.

این عارضه ممکن است از هفته ششم حاملگی آغاز شده و در طول دوران حاملگی ادامه پیدا کرده یا حتی وخیم تر شود، البته رحم در حال رشد شما نیز فشار بیشتری بر مثانه وارد خواهد کرد.

۸-تاخیر پریود:
اگر پریود شما معمولا منظم بوده اما این بار به موقع شروع نشده است، می توانید پیش از آنکه سایر نشانه های فوق را مشاهده کنید، از تست حاملگی استفاده نمایید. اما اگر قاعدگی شما منظم نبوده یا اینکه زمان پریودهای قبلی خود را یادداشت نکرده اید، تهوع، حساسیت پستانها یا افزایش دفعات استفاده از دستشویی می توانند نشانه های حاملگی باشند.

۹-دمای پایه بدن شما بالا مانده است:
اگر دمای پایه بدن خود را یادداشت می کرده اید و اکنون مشاهده می کنید که این دما به مدت ۱۸روز در مقدار بالاتر از معمول باقی مانده است، احتمالا حامله شده اید.

و نهایتا۱۰- تست حاملگی خانگی که نتیجه مثبت بدهد:
علی رغم تبلیغاتی که روی جعبه های این تستها دیده می شود، اکثر آنها تنها یک هفته پس از موعد پریود بعدی می توانند حاملگی را تشخیص دهند. پس اگر زودتر از این موعد از این تستها استفاده کرده و نتیجه منفی گرفتید، بهتر است چند روز بعد دوباره تست را تکرار نمایید. البته اگر هنوز پریود نشده باشید!

پس از اینکه یکی از این تستها نتیجه مثبت داد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. هنوز هم قطعی ترین روش در ایران تست خون بتا اچ سی جی است که با دستور پزشک در آزمایشگاهها انجام میشود

دکتر نازیلا کرمی- متخصص زنان و زایمان

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۸۷ دیدگاه‌

 1. اکرم گفت:

  باسلام میخواستم بگم ماه قبلی ۱۸پریود شدم و توی دیماه اصلا پریود نشدم همش الان چندروزه دل پیچه و ناحیه سینه تورم و درد دارم میخواستم بدونم حامله ام یانه

  [پاسخ]

 2. عاطفه گفت:

  سلام قبل پریودیم سروقت میومد الان چند ماه میشه نامنظم میان و تقریبا ۳ماه با شوهرم نزدیگی نداشتم ۶اون ماه پریود شدم و۱۱ام نزدیگی داشتم احتمال داره بادار شده باشم سینه وقتی دست میزنم درد شدیدی داره علتش چی هستش

  [پاسخ]

 3. زینب گفت:

  سلام من متوجه شدم ک حاملم ولی بعد چندروز ب خون ریزی افتادم اولش کم بود سونو دادم گفتم سالم جنین و کم تر از ۵ هفتشه اما بعد ش ب خون ریزی شدیدی افتادم هنوز سونو دادم ب نظرتون سقط شده

  [پاسخ]

 4. Asal گفت:

  سلام من یک ماه ودوروزشده ولی تا حالا پریود نشده ام بنظر شما باردارام ؟

  [پاسخ]

 5. Asal گفت:

  سلام من یک ماه بود روز شده ولی تا حالا پریود نشدم بنظر شما بادارم؟

  [پاسخ]

 6. سهیلا گفت:

  سلام تورو خدا کمکم کنین من ۱۰روز از پریودیم میگذزا دوبار بی بی چک زدم منفی بود ازمایشم دادم دادم منفی بود اقدام به بارداری داشتم هنوز پریود نشدم تمام علایم بارداری رو دارم حالت تعوع.حساس شدن ب بوی سیگار .بی اشتهایی .نفخ.یبوست ولی نمیدونم چرا جواب بی بی چک و ازمایشم منفی بود ایا ممکنه باردارباشم توروخدا کمکم کنید

  [پاسخ]

 7. نیلوفر گفت:

  باعرض سلام من ۱۸ سال دارم ودوست دارم زود بچه دارشوم من ۱۱ این ماه ازدواج کردم واز ۱۵ باهم رابطه داشتیم تمام حالت های بارداری رو داشتم به دکتر مراجعه کردم ازمایش دادم منفی بود چون هنوز مونده بود و منفی شد و چندروزبعددکترمتخصص رفتم گفت باردارم وبرام ازمایش نوشت که هفته دیگه بدم ولی دیروز چهارروز زودتر عادت شدم دیروز یکم زیاد بود چون راه مرفتم ولی از دیشب کم تر شوده وهمون حالت هارو دارم ممکن است باردار نباشم چون من تنهام بچه خیلی دوستدارم بهم کمک کنید ..

  [پاسخ]

 8. فایزه گفت:

  سلام من ۱۸,ماه پیش پریود شدم تا الان هم هیچ وقت نشده پریودیم منظم نباشه ولی الان ۱۸ هستش و من هنوز پریود نشدم من هر ۲۸,روز پریود میشم سر وقت ولی الان دو روزه از تاریخ پریودیم میگذره احتمال اینکه باردار باشم هست ولی کمر درد شدید و علائم پریودی و دارم ولی لکه بینی یا خونریزی اصلا ندارم

  [پاسخ]

 9. sara گفت:

  سلام من ۳اردیبهشت پریود شدم۱۱اردیبهشت با نامزدم نزدیکی داشتم اما هیچ دخولی صورت نگرفت الان ۱۳ روزه که از تاریخ پریودیم میگذره آیا احتمال بارداری وجود داره؟ خیلی میترسم تو رو خدا کمکم کنید

  [پاسخ]

 10. فاطمه گفت:

  سلام من ۸اسفند پریود شدم ۱۱ پاک شدم الان یعنی ۲۴ اسفنددوباره به خون ریزی افتادم ایا احتمال داره حامله باشم.

  [پاسخ]

 11. ریحانه گفت:

  سلام ماهه قبل۲۱ ام عادت شدم اما این ماه نشدم و دو روز قبلش لکه خون دیدم امروز روز سوم پریودیمه اما خون نیومده ایا احتمالش هس که باردار باشم دیروز تست خونگی انجام دادم منفی بود ممنون میشم زود جواب بدید اخه نگرانم

  [پاسخ]

 12. ریحانه گفت:

  سلام ماهه قبل۲۱ ام عادت شدم اما این ماه نشدم و دو روز قبلش لکه خون دیدم امروز روز سوم پریودیمه اما خون نیومده ایا احتمالش هس که باردار باشم دیردز تست خونگی انجام دادم منفی بود ممنون میشم زود جواب بدید اخه نگرانم

  [پاسخ]

 13. yekta گفت:

  سلام بله احتمال بارداری دارید

  [پاسخ]

 14. ارزو گفت:

  با سلام کسی که پروئید نامنظم داره چند روز بعد از پروئید شدن باید بدونه بارداره

  [پاسخ]

 15. اعظم گفت:

  سلام تو رو خدا زود ج بدین ایا ممکنه پریود بودنمون مرتب باشه ولی باردار باشیم و در دوره چهار ماهگیمون متوجه این موضوع بشیم که بارداریم؟؟؟

  [پاسخ]

 16. مژده طهرانی اصل گفت:

  سلام من تقریبا ۷ماه که ازدواج کردم و تقریبا ده روزه که پریودیم عقب افتاده البته قبلن هم ابنژور شده بودم ولی قبل از عقد کردنم اما هفت ماه بود ک دورم منظم بود غیر از از این ماه بیبی چکم استفاده کردم اما منفی درومد اما بازم دراین رت هنوز پریود نشدم نمیدونم چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.

  [پاسخ]

 17. نیلو گفت:

  سلام
  من سه ماهه که متاهل هستم این ماه تاریخ پریودیم یک ابان باید می بود که الان ده ابان هست ومن هنوز پریود نشدم با توجه به اینکه دوتا تست بارداری هم استفاده کردم وهر دو منفی شده ولی ترشح زیاد تر ازقبلا دارم و زعفران وگل گاو زبان مصرف کردم اما اثری نکرده باید چه کنم ؟باتشکر

  [پاسخ]

 18. مریم گفت:

  سلام من پریودی منظمی ندارم و پریودیم ۷الی ۸روز طول میکشه ۶/۱۷خونریزی داشتم ولی ۴روز بود الان ۷/۲۸و هنوز پریود نشدم دل درد هایی مثل پریودی دارم سرگیجه یبوست دارم شکمم باد کرده ایا باردارم توروخدا زود جواب بدین

  [پاسخ]

 19. اهو گفت:

  سلام خانم ها من همه علایم بالداری رو داشتم و پریود نشدم ولی بعد ۲۰ روز پ شدم ممکنه حاملهدیاشم

  [پاسخ]

 20. محدثه گفت:

  میشه زودتر ج بدید .

  [پاسخ]

 21. محدثه گفت:

  سلام من پریودم منظم بود و هیچ وقت نامنظم نبوده الان حدود ۱ ماه و خورده ای ک از تاریخ پریودم گذشته ولی استرس دارم ک حامله نباشم چون هیچ علائمی ندارم فقط الان چند روزی میشه هر گاه سینه هام درد میکنه هنوزم آزمایش ندادم چون میترسم حامله نباشم .

  [پاسخ]

 22. زهرا گفت:

  سلام من نه روزمیش باهمسرم نزدیکی داشتم آب منی ریخته شدحوالی روزتخمک گذاری بود الان دمای بدنم کمی بالارفته احساس میکنم شکمم بزرگ شده نزدیک های پریودم کمردردودل درددارم میخوام بدونم احتمال بارداری هست یانه

  [پاسخ]

 23. زهرا نظری گفت:

  سلام من ۱۸ اردیبهشت تاریخ آخرین شروع پریودمه از ۵ خرداد تا ۱۷ خرداد سه بار نزدیکی داشتم میخواستم بدونم احتمال پسر شدن زیاده؟؟

  [پاسخ]

 24. Nahid گفت:

  سلام. من معمولا پریودم ۵ روز طول میکشه .در روز پنجم پریودم با همسرم نزدیکی داشتم. اب منی هم کاملا داخل ریخته شد. دو ساعت بهد یک قرص لونژیل ۱٫۵ خوردم. ۵روز بعد یکم خونریزی داشتم . ایا امکان بارداری با وجود اینکه قرص خردم هست یا. ممنون میشم جواب بدین.

  [پاسخ]

 25. ملیکا گفت:

  سلام. من دیشب حالت تهوع و استفراغ داشتم. صبح امروزم بی بی چک استفاده کردم ک نشون داد حاملم. یک هفته ام از پریودم گذشته. اما سه چهار روز پیش که ازمایش ادرار و خون گرفتم برای این ک احساس درد در زیر شکم داشتم و ب قلبم هم فشار میاورد دکتر نگفت که حامله ام و فقط گفت کلیه هام عفونت گرفته.حالا من حامله ام یا نه؟

  [پاسخ]

 26. Sila گفت:

  سلام چند بارباشوهرم نزدیکی داشتم ومیخواستیم باردار بشم اما نشدم هرچی تست میزنم منفی هست ولی حالت تهوع دارم بیش از چهاربارتست زدم ولی بیشتر شبا لطفا جوابمو بدین ازخرداد ماه تصمیم به بار داری گرفتیم

  [پاسخ]

 27. سارا گفت:

  سلام من بیست و سه روزه پریودم رو عقب انداختم درد سینه تکرار ادرار خستگی مفرط دارم چندبار لکه بینی داشتم ولی دوباره خوب شدم الان نزدیک دوازده ساعته خونریزی شدید دارم و لخته های بزرگ سیاه رنگ ازم خارج میشه آیا ممکنه باردار باشم و سقط کرده باشم یا اصلا باردار نشده باشم چه اتفاقی داره برام میفته درضمن اصلا تست ندادم و به دکتر مراجعه نکردم

  [پاسخ]

 28. نسترن گفت:

  سلام.من با ۱۷سالمه با نامزدم نزدیکی داشتم خودش ک میگه شک داره ک از مایع منی داخل واژن من نریخته باشه ولی من ی ماه از پریودم میگذره و دردی شبیه ب درد پریود را همش حس میکنم خواهش میکنم بهم بگین حاملم یا نه خواهش میکنم نگرانم ک حامله باشم

  [پاسخ]

 29. مریم گفت:

  سلام ببخشیدمن ۲۳ روزپیش بانامزدم نزدیکی داشتم که بکارتم پاره شد…وهمسرم دراین نزدیکی ازدوکاندوم برروی التش استفاده کرد…وهمچنین اصلامنی ایشان طبق گفته خودش دراین نزدیکی خارج نشده…چون تعداددفعات دخول زیادنبود..بیشترمعاشقه بود…من سه روزپیش بایدپریودمیشدم هنوزنشدم….بنظرشماممکنه حامله باشم؟درضمن علائم پریودی هم دارم……لطفاراهنمایی ام کنید عجله دارم…

  [پاسخ]

 30. سحر گفت:

  سلام،اگ دخول داشته باشیم ولی هنگام ریختن منی الت رو در بیاریم امکان خاملگی هس؟

  [پاسخ]

  مهسا پاسخ در تاريخ آوریل 7th, 2016 08:55:

  سلام عزیزم. آره. امکانش هست. چون در پیش آب مرد هم مقداری اسپرم وجود داره

  [پاسخ]

 31. n گفت:

  با سلام خسته نباشید قسد بارداری دارم از آخرین دوره قاعدگیم یک ماه گذشته وحدود دو هفته هر روز نزدیکی داشتم تست انجام دادم خطTکمرنگ بود از دوره قاعدگیم حدود ۴روز میگذره میخواستم بدونم الان حامله هستم یا نه ؟

  [پاسخ]

 32. مینا گفت:

  سلام من ۲۳ سالمه دوسه ماهه که دوبار پریودمیشم چندوقت پیش رفتم دکتر که پریودیاموتنظیم کرددکتربهم قرص کلومیفن و آمپول تقویت تخمدان داد تخمدانم اندازشون ۲۲ شدطبق سونوگرافی،حالا ۱۸ روز ازپریودی این ماهم میگذره احتمال داره تواین ۱۸ روز باردارشده باشم؟؟توروخداجوابموبدید خیلی دارم دعامیکنم ک. باردارباشم دوساله ک ازدواج کردم

  [پاسخ]

 33. n گفت:

  با سلام خسته نباشید ۲۴ساله هستم سه روز پیش تست انجام دادم مثبت بود ولی ماه پیش فکر کردم پریود شدم اما فقط خون ریزی کم داشتم وفقط ۴روز بود الان دو هفته از آخرین پریودیم میگذره با تست که انجام دادم مثبت بود ولی الان خون ریزی دارم میخواستم بدونم امکان داره ماه پیش فقط خون ریزی حاملگی باشه من اشتباه کرده باشم الان حامله باشم لطفا جواب بدین بهم

  [پاسخ]

 34. بانو گفت:

  سلام من ۱۷سالمه٢٣عادت شدم امروز صبح با حالت تهوع و ضعف مواجه شدم من باردارم؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 35. ملیکا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه پرده دارم .تاحالا از جلو نزدیکی نداشتم.ازپشت نزدیکی داشتم که احساس میکنم منی ب واژنم رسیده.۱ماه از پریودیم عقب افتاده بود رفتم دکتر سونو واسم نوشت کیسه بارداری دیده نشد گفت کیست داری آزمایش خونم دادم منفی بود.آمپول استروژون پروژسترون داد پریود شدم اما باز احساس میکنم حاملم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =