راجع به پولیپ بینی بدانید

پولیپ‌های بینی غدد کوچک شبیه به دانه انگور بوده که از رشد بیش از اندازه ولی خوش‌خیم مخاط پوشاننده بینی و سینوس‌های اطراف آن به وجود می‌آیند. پولیپ‌های کوچک ممکن است هیچ گونه مشکلی به وجود نیاورند و کسی متوجه آنها نشود ولی انواع بزرگ‌تر آن می‌توانند با بستن راه بینی و یا سینوس‌ها مسایلی مانند انسداد یا تنگی راه تنفس بینی، از دست رفتن حس بویایی و یا سینوزیت‌های مکرر ایجاد نمایند. گرچه پولیپ در هر فردی ممکن است دیده شود ولی معمولا در افراد مبتلا به آسم، آلرژی، سینوزیت مزمن و یا در برخی بیماری‌های دیگر بیشتر دیده می‌شود. درمان‌های دارویی ممکن است اندازه آنها را کوچک نماید ولی در اغلب اوقات جراحی برای برداشتن آنها لازم است. پولیپ‌ها ی بینی علی‌رغم درمان‌های مختلف امکان عود دارند.

چگونه پولیپ‌ها ایجاد می‌شوند؟
علت ایجاد پولیپ‌های بینی هنوز دقیقا معلوم نیست ولی وجود عواملی همچون آلرژی، گرد و غبار، دود سیگار، باکتری‌ها و برخی ویروس‌ها در ایجاد آن بی‌تاثیر نیستند. این محرک‌ها باعث التهاب در مخاط تنفسی بینی و سینوس‌ها و نهایتا باعث ایجاد پولیپ می‌شوند.

علایم پولیپ‌ها کدامند؟

بیمار ممکن است یک یا چند مورد از این علایم را داشته باشد:
احساس گرفتگی و پری در بینی
وجود ترشحات بینی که ممکن است چرکی و یا غیر چرکی باشند
وجود ترشحات پشت حلق که با صاف کردن مکرر گلو همراه است
کاهش و یا از دست رفتن حس بویایی
احساس درد در صورت و یا سر
خرخر کردن
بوی بد دهان
خارش در بینی یا چشم

عوارض ناشی از وجود پولیپ

وجود پولیپ ممکن است باعث مشکلات زیر گردد:
سینوزیت‌های مکرر و یا مزمن
مشکلات تنفسی در خواب
تغییر در شکل استخوان‌های صورت و تغییر حالت چشم

مراحل درمان پولیپ بینی

الف) آمادگی برای ملاقات با متخصص گوش و حلق و بینی
به دلیل اینکه ممکن است این ناراحتی در شما با مسایل دیگری همراه باشد و معمولا مدت زمان ملاقات با پزشک کوتاه، بهتر است لیستی از مسایلی که لازم به ذکر است تهیه شود و با پزشک در میان بگذارید. در این لیست علاوه بر همه ناراحتی‌ها و علایمی که در شما وجود دارد، سوالاتی را که می‌خواهید بپرسید، بگنجانید.
ب) تشخیص
تشخیص اولیه بر اساس جواب به سوالاتی در مورد مسایل ذکر شده و معاینات معمولی بینی میسر است. دیگر اقدامات تشخیصی که ممکن است در مورد شما لازم باشد عبارتند از:
ج) درمان
هدف از درمان، کوچک کردن ویا از بین بردن کامل پولیپ‌ها و همچنین بر طرف کردن عوامل زمینه‌ای مثل آلرژی و یا سینوزیت می‌باشد.

درمان پولیپ‌ها به دو صورت زیر قابل انجام است:

آندوسکوپی تشخیصی بینی

آندوسکوپ بینی یک لوله باریک فلزی است که با بزرگنمایی و نور کافی پزشک شما را قادر می سازد که داخل بینی و جزییات راه هوایی و اندام های آن بخصوص مجاری سینوس‌ها را به وضوح مشاهد‌ه نمایید. از این طریق هر گونه پولیپ، تومور و یا ترشح و یا انحراف تیغه بینی کاملا قابل تشخیص است.

سی تی اسکن

برخلاف رادیوگرافی‌های قدیمی سی‌تی‌اسکن قادر است که اطلاعات بسیار دقیقی از وضعیت سینوس‌ها و اندام‌های داخلی و مجاور بینی و همچنین اندازه و منشا پولیپ‌ها ارائه دهد. چنانچه برنامه‌ای برای جراحی پولیپ باشد، گرفتن این عکس لازم است.

تست‌های آلرژی

بسته به اینکه آیا علایم شما همراه با آلرژی باشد یا نه ممکن است برای شما تست‌های آلرژی در نظر گرفته شود.

درمان طبی

درمان طبی با استفاده از داروهای موضعی و یا داروهای خوراکی و یا تزریقی می‌باشد. با درمان طبی پولیپ‌ها ممکن است کوچک شوند ولی هیچگاه کاملا از بین نمی‌روند. ترکیبات استروئیدی (کورتون) تنها داروی موثر در درمان پولیپ می‌باشد. انواع موضعی آن شامل قطره و اسپری می‌باشد که دومی در ترکیبات مختلفی در داروخانه موجود است. خوشبختانه اثرات جانبی کورتون‌های موضعی ناچیز است. داروهای خوراکی و تزریق کورتون اثرات سریع‌تر و موثرتری دارند ولی متأسفانه عوارض جانبی جدی‌تری را به خصوص اگر با دوز بالا و به مدت طولانی مصرف شوند، بر بیمار تحمیل می‌کنند. داروهای دیگری نیز ممکن است برای درمان سینوزیت، قارچ‌ها و یا آلرژی شما تجویز گردد.

درمان جراحی

چنانچه علی‌رغم درمان‌های طبی پولیپ‌ها کوچک نشوند و یا عود داشته باشند و یا اینکه عوارض داروهای کورتون نمایان گردند، جراحی الزامی می‌شود. ممکن است جراحی به صورت سر پایی و با استفاده از وسایلی ساده به منظور خارج کردن پولیپ‌ها باشد که در این صورت احتمال عود بسیار بالا می‌رود. چنانچه پو لیپ‌ها متعدد و همراه با درگیری سینوس‌ها باشد انجام جراحی در کلینیک جراحی و یا بیمارستان ضروری است. در این روش با استفاده از آندوسکوپ و همچنین با بهره‌مندی از لیزر و وسایل پیشرفته دیگر، امکان تخلیه کامل بینی و سینوس‌ها از پولیپ و درمان سینوزیت زمینه‌ای وجود داشته و احتمال عود بیماری به حداقل ‌می‌رسد.

مراقبت‌های پس از عمل پولیپ‌ بینی

همان گونه که ذکر شد پولیپ‌ها در هر شرایطی احتمال عود دارند. در این میان نوع پولیپ و بیماری زمینه‌ای نقش مهمی درمیزان عود دارند. مثلا بیمارانی که بیماری آسم داشته باشند احتمال عود در آنها بیشتر است.
دومین مسأله مهارت جراح و دقت او در زمان جراحی است. هر چه تجربه و توانایی او در برداشتن پولیپ‌ها و باز کردن و تمیز کردن سینوس‌ها بیشتر باشد احتمال عود کمتر است. سومین عامل مراقبت های بعد از عمل است که این مورد نیز در کاهش میزان عود تأثیر به سزایی دارد. شستشوی مرتب بینی در هفته‌های اولیه بعد از عمل با سالین نرمال، مراجعات منظم به پزشک و مصرف داروهای لازم به خصوص استروئیدهای استنشاقی و بر طرف کردن عوامل زمینه‌ای مثل آلرژی از جمله مراقبت‌های پس از عمل می‌باشد که در موفقیت و اخذ نتیجه مطلوب موثرند.

پیشگیری از پولیپ

برای کاهش احتمالی ابتلا به پولیپ و عود آن پس از عمل جراحی رعایت نکات زیر ضروری است:
درمان آسم و آلرژی
اجتناب از مواد محرک
رعایت بهداشت فردی
مرطوب نگاهداشتن محیط با استفاده از بخور
شستشوی بینی با سالین نرمال و یا آب معمولی به طور مکرر
(روزی ۳ بار)

 دکتر علی شیرازی فوق تخصص زیبایی متخصص گوش و حلق و بینی

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۱۴ دیدگاه‌

 1. نادیا گفت:

  هیچ دکتری عمل بینی را بی شایبه انجام نمیدهد

  [پاسخ]

 2. علی گفت:

  باسلام وارزوی سلامتی برای همه عزیزان بنده نیز چندسال پیش پولیبم راعمل کردم دوباره امده دکترم میگه بیا باز عمل کنم پس اگر بعد ازچند سال میاد چه باید کرد ازداروی سنتی وترکیبی وشیمیای استفاده میکنم ایت اله ضییای عصاره گزنه را گفته ودیگران …ولوراتادین نیز استفاده میکنم پولیبم کوچک شده تااندازه
  ای

  [پاسخ]

 3. خانم ندایی گفت:

  سلام ببخشید پلیپ بینی شدید که موجب تنگی نفس میشه ایا برای جنین در بارداری مضر است

  [پاسخ]

 4. محمدیان گفت:

  ۴ماه حامله هستم واز پولیپ بینی خیلی رنج می برم ایا میتوانم ان را جراح کنم خواهش می کنم جوابم را بد هید باتشکر ازشما

  [پاسخ]

 5. ماشاالله کروندی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت همه عزیزانی که از پلیپ نگرانند .بنده چند سال بود که پلیپ داشتم وشبها تنفس کردن برام خیلی مشکل بود ووقتی هوا سرد می شد شدت بیشتری به خود میگرفت طوری که در هنگام خواب حالت خفگی بهم دست میداد.حدود دو هفته است که عمل کردم وعمل آن هم بسیار راحت وهیچگونه دردی احساس نکردم .واعلان تازه متوجه شدم که نفس کشیدن یعنی چه وشبها راحت وحتی بدون خورخور میخوابم. و ای کاش زودتر این عمل را انجام میدادم.‌

  [پاسخ]

 6. سعيده گفت:

  سلام دوستان گرامی من سینوزیت حاد داشتم اندوسکوپی سینوس کردم که متوجه پولیپ بینی شدم جراحی کردم و قبل از عمل همیشه تنگی نفس و ازدهان تنفس می کردم و الان ٢روز هست که جراحی کردم برایم هیچ مشکلی پیش نیومد و درد ومشکلی نداشتم توصیه می کنم شما هم عمل کنید تا از این موذل تنفس راهت بشوید من قزوین دکتر محمدمعین توکل عمل کردم وبسیار هم راضیم

  [پاسخ]

 7. فرناز گفت:

  منم پولیپ دارم طوری هستش که موقع خواب بایدکنار بینیم یعنی لپم رو بکشم که قادربه نفس کشیدن باشم.حس بویایم هم ضعیف شده.چشمام هم به شدت میخاره،سینوزیت مزمن هم دارم.اما از عمل کردن وحشت دارم.از دوره نقاحتش میترسم.اگرکسی عمل کرده لطفا یه توضیح راجع به دوره نقاحتش بده

  [پاسخ]

 8. fahimeh گفت:

  باتشکرازاطلاعات دقیقتون..من ازبچگی ازدهن نفس میکشم وبینیم کمی کج شده واحساس میکنم یکی ازسوراخ های بینیم گرفته شده اماازجراحی خیلی میترسم واینکه هنوزم دکترعالی پیدانکردم لطفایه دکترفوق العاده ب من معرفی کنید

  [پاسخ]

 9. hoseini گفت:

  با سلام
  من تقریبا هشت سال پیش پولیپ عمل کردم ولی دوباره عود کرده می خواستم بدونم اگر با لیزر عمل کنم امکان برکشت وجود دارد یا نه؟ کدام بیمارستان مجهز به لیزر می باشد

  [پاسخ]

 10. مریم گفت:

  می خواستم از اطلاعات خوب شما تشکر کنم

  [پاسخ]

 11. ghasem گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمان گذاشتید

  [پاسخ]

 12. نيرا گفت:

  سلام ،،، می خواستم بپرسم که براى پلیپ بینى أیا استخر و کلر اب هم محرک است؟ دختر من این مشکل را دارد من متوجه شده ام که او با وفتن به استخر بد تر میشود ،،، خیلى متشکرم از اطلاعات بسیار مفید شما … من را راهنمایی کنید،،، متشکرم

  [پاسخ]

 13. الهام گفت:

  خیلی ممنونم ازاطلاعات خوبی که درکل درهمه ی زمینه ها بدون هیچ چشمداشتی دراختیارما قرارمیدهید.

  [پاسخ]

 14. issa گفت:

  telefone tamas ba doktor ham lotf konid bezarid,mersi

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *