دوران نامزدی و ویژگیهایی که باید به آنها توجه کرد

دوران آشنایی یکی از ضروریات برای شروع زندگی مشترک است در این دوران زن و مرد نسبت به خصوصیات اخلاقی تفاوت‌های فرهنگی، اجتماعی و فکری یکدیگر شناخت بیشتری کسب می‌‌کنند متاسفانه برخی خانواده‌ها زمان محدودی را درنظر می‌‌گیرند. جهت بدست آوردن اطلاعات صحیح زن و مرد باید دقت نظر بیشتری به خرج دهند این دوران برای جوانان بسیار با ارزش بوده و آنان می‌‌توانند بر خصوصیات اخلاقی، تفاوت‌ها فرهنگی، اجتماعی و فکری یکدیگر آشنایی پیدا کنند. در این برهه دختران و پسران در تکاپوی شناخت بیشتر یکدیگر خواهند بود برخی معتقدند دوران نامزدی از شیرین‌ترین دوران‌های زندگی زن و مرد می‌‌باشد البته باید حساسیت آن را مد نظر قرار داد و توجه نمود در صورتی که هدف تشکیل زندگی مشترک باشد بیشتر تمرکز بر روی شناخت ابعاد وجودی طرفین خواهد بود .


رسیدن به یک نتیجه قاطع و انتخاب همسر تصمیمی مشکل و آینده‌ساز است و جوانان در این مسیر نیاز به حمایت خانواده و مشاوران متبحر دارند با توجه به این مسئله که هیچ انسانی کامل نیست همه زنان و مردان در کنار جذابیت‌ها و ابعاد وجودی مثبت شان دارای نقاط ضعفی نیز هستند که باید در مراحل اولیه زوجین نسبت به آن‌ها آگاهی یابند. برخی از این ضعف‌ها قابل حل و برخی دیگر طبیعی به نظر می‌‌رسد ولی نباید فراموش کرد خصوصیات، اعتقادات و باورهای نیز وجود دارند که ممکن است سبب آزار و اذیت شریک زندگی شده و در نهایت منجر به ایجاد تنش در زندگی آینده زن و مرد شود. روانشناسان معتقدند در زمان آشنایی باید مواردی را که ممکن است در زندگی آینده مشکل‌ساز شود را جستجو و در صورت حل آن اقدام کنند و چنانچه موضوع لاینحل باشد هر چه سریع‌تر به رابطه عاطفی پایان داد. آنچه مسلم است نامزدی به معنای وابستگی عاطفی و فقط سپری کردن روزهای خوش نیست بلکه هدف تنها شناخت بیشتر است. نکات مهمی که روانشناسان بر آن تاکید و بیان می‌‌دارند در صورت مشاهده هر کدام از این موارد باید بر رابطه تجدید نظر کرد عبارتند از:

عزت‌نفس پایین
شخصی که خود دارای عزت‌نفس پایین است مسلماً در روابط‌شان با شریک زندگی به مشکل بر خواهند خورد و این مسئله زمانی نمود بیشتری می‌‌یابد که شریک زندگی دارای عزت نفس بالایی باشد. داشتن عزت نفس و احترام به خود تاثیرات شگفت‌آوری در تعاملات با دیگران خواهد داشت. مسلماً هیچ‌کس نمی‌خواهد فردی ضعیف، فاقد اعتماد و عزت نفس را به همسری برگزیند. میزان عزت نفس تاثیر مستقیمی بر روابط، نقش‌های اجتماعی و شغلی فرد بر جای می‌‌گذارد .

عدم کنترل خشم
هیجانات بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی بشر است، هدایت و بروز هیجانات به روشی مناسب منجر به سازگاری فرد با دنیای اطراف و داشتن زندگی آرام می‌‌گردد. شخصی که نتواند هیجانات خود را کنترل و به صورت صحیح بروز دهد به راحتی کنترل خود را از دست داده و رفتارهای تکانشی منفی از خود بروز می‌‌دهد مسلماً هیچ کس نمی‌خواهد در کنار یک فرد مضطرب، نگران و تکانشی روزگار را سپری نماید این اشخاص انرژی‌های منفی خود را به اطرافیان‌شان منتقل می‌‌کنند، یکی از اهداف ازدواج رسیدن به آرامش است فردی که هنوز به بلوغ عاطفی، هیجانی نرسیده است و نمی‌تواند هیجانات خود را شناسایی کند به سختی قادر خواهد بود با زندگی روزمره خود سازگاری ایجاد کند و مدام در جنگ و جدال با محیط بیرون از خود خواهد بود.

پیشینه خانوادگی منفی
اغلب این جمله شنیده می‌‌شود «می‌خواهی با خودش زندگی کنی نه خانواده‌اش» در واقعیت این‌گونه نیست پیوند دو جوان به واقع پیوند خانواده‌های‌شان است نمی‌توان شخصی را برگزید بدون در نظر گرفتن خانواده، بدیهی‌ست وی نیز در همان شرایط و محیط خانواده رشد یافته و بسیاری از خلق‌وخو، عادات، باورها، اعتقادات‌اش همانند اعضای خانواده می‌‌باشد. بررسی پیشینه خانوادگی طرف مقابل در تمامی حیطه‌ها، شناخت دقیق‌تری از خانواده و خود فرد ارائه می‌‌دهد. در انتخاب همسر پیشینه خانوادگی منفی باید مد‌نظر قرار گیرد گاهی نمی‌توان با برخی از امور منفی سازگاری ایجاد کرد برخی مسائل و پیشینه‌های خانوادگی منفی فرد تا پایان عمر همراهش بوده و بر زندگی آینده وی تاثیرگذار خواهد بود .

اختلالات رفتاری و جنسی
شاید همه انسان‌ها به نوعی دچار رفتارهای نابهنجار و عادات‌های ناخوشایند باشند اما زمانی این مسئله شدت می‌‌یابد که مداوم فرد رفتارهای ناسازگارانه از خود بروز دهد و در هماهنگ شدن با محیط اطراف دچار مشکل گردد. در کنار اختلالات رفتاری و ناسازگاری‌ها، اختلالاتzz جنسی نیز تاثیرات مخربی بر روابط می‌‌گذارد بهتر است از سلامت جنسی فرد کسب اطلاع نمود و زندگی جنسی‌اش را مورد تحلیل و بررسی قرار داد. بررسی روابط عاطفی و جنسی گذشته فرد اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان می‌‌گذارد و می‌‌توان تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشت.

نابالغ بودن از نظر احساسی، سرد و غیر قابل دسترس بودن
هر دختر و پسری هدف‌اش از ازدواج بدست آوردن منبع عاطفی قوی می‌‌باشد اگر بنا بر هر دلیلی یکی از طرفین نتواند از نظر روحی، روانی و جسمی شریک زندگی را پشتیبانی نماید آن رابطه به مرور زمان از بین خواهد رفت. در ابتدا باید مطمئن شد وی قابلیت پشتیبانی و حمایت همه جانبه را دارا هست یا خیر؟ رفتارهای حمایتی دوران نامزدی به دو طرف نشان خواهد داد آیا این همان رابطه‌ای که می‌‌خواستند هست یا خیر؟ در صورتی که افراد خود واقعی شان را به یکدیگر نشان دهند.

ستاره حمیدی کارشناس ارشد روانشناسی

زیبـــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۲۰ دیدگاه‌

 1. Monikabayat گفت:

  سلام من یه دختره بیست و یک ساله ام ک دوسال با ی پسری دوستم ک قصدمون ازدواج بود ولی من مشکلاتی داشتم تو خانوادمون ک بهش نگفته بودم میخواستم سره ی فرصتی بگم بعد خودش از طریقه یکی از دوستای مشترکمون فهمید ک من خانواده ام این مشکلارو داره اول قبول کرد گفت اشکال نداره مهم خودتی ولی حالا سره هر چیزه کوچیکی ک دعوامون میشه سریع میگه جداشیم تا قبل این موضوع اصلا اینجوری نبود حالام بهم برگشته میگه من بعد عید ازدواج میکنم اونم ن با کسی ک دوس باشم با کسیک خانواده ام انتخاب کنه دوس داری باهام بمون دوس نداری جداشو من خانواده ام نمیزارن باتو ازدواج کنم نمیدونم چیکار کنم خیلی دوستش دارم توروخدا کمکم کنید

  [پاسخ]

 2. سحر گفت:

  خیلی ناراحت شذم .ان شالله خدا تمام جوونارو عاقبت بخیر کنه

  [پاسخ]

 3. باران گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید من دختری ۲۱ساله و یک ماه است با پسری۲۹ساله عقد کرده ایم کار نامزدم در یه شهر دیگه ایه و یک هفته بعد از عقدمون رفته و تا یک ماه دیگه هم نمیاد یعنی نمیتونه بیاد.جلسات خواستگاری ما حدودا ۵بار طول کشید و دوبار من و نامزدم در اتاق صحبت کردیم طی این جلسات من این طور اونها رو شناختم که خیلی خانوادا ی خون گزم و عاطفی هستن.هم ما و هم اونها خانواده های خیلی مذهبی هستیم .در این یک ماه دوران عقد ما من کاملا از اخلاق و رفتار و محبت همه ی اعضای خانواده ی نامزدم خیلی خیلی راضی هستم.هم من و هم نامزدم خیلی خجالتی و کم رو هستیم در حدی که در این یک ماه هنوز هم همدیگه رو شما خطاب میکنیم.من همیشه از این قضیه ناراحت میشدم که میدیدم دونفر که تازه عقد کردن رفتارشون تو جمع زیادی عاطفی میشه و خیلی شور و شوق دارن که همو ببینن ولی وقتی یه مدت از عقد یا ازدواجشون میگذره نسبت به هم سرد میشن یا به هم بی احترامی میکنن به خاطر همون همیشه دلم میخواسترابطه ی من و نامزدم در جمع خانواده ها و مخصوصا در اوایل عقد متعادل باشه ولی همیشه نسبت به هم محبت داشته باشیم…نامزد من دقیقا با من هم عقیدست و من خیلی خوشحالم که رفتارش بچگانه نیست و منطقیه.فقط یه موضوعی مک رو داره نگران میکنه اینکه ما وقتی تلفنی با هم صحبت میکنیم خیلی خوب و با محبت و با احترام با هم حرف میزنیم ولی من انتظار داشتم حداقل روزی یک بار با مک تماس بگیره و حداقل روزی یک بار با پیامک حالمو بپرسه درحالی که هر ۴روز یکبار زنگ میزنه…من شنیده بودم که در نامزدی اقایون زودتر و حداقل کلامی ابراز محبت میکنن ولی تا حالا نشده رودر رو یا در پیامی به من ابراز محبت کنه و یا بگه خوشحاله که مو عقد کردیم و این رو هم بگم ما اصلا باهم تا الان هیچ ارتباط فیزیکی نداشتیم جز دست دادن موقع سلام و خداحافظی…این عجیب نیست؟؟نشون دهنده ی سردی اون نیست؟؟؟در حالی که بارهاااااا ابراز کرده که خیلی خیلی عاطفی و احساسیه…من سعی کردم خوشبین باشم و پای خجالتش میزارم…نظر شما چیه؟؟

  [پاسخ]

 4. پریسا گفت:

  Slm va ba tashakor amaaaa behtar ast ke kameltar va takhasosi tar sohbat kibib mamnob

  [پاسخ]

 5. قاسم گفت:

  سلام خواهش میکنم کمکم کنید
  من بعد یه رابطه عشقی که به نتیجه نرسید بخاطر بابای دختره بعد چند فقط به اصزاز همون دخترو خانواده م مجبور به ازداج با یکی از اقوام شدم البته قبلش دخترو دیدم خشم اومد ازش البته هنوز دلم پیش همون دختر قبلی گیر بودخلاصه قبل عقد با زنم با اس ام اس ارزشامو براش گفتم.مثلا گفتم از دست دادن با نامحرم خوشم نمیاد یا چت کردن با غریبه اینکه چیا مهمه برام.من۲۴سالم اون۱۷سالش اونم درست جواب نمیداد یا میگف باشه خلاصه من با حساب همین حرفاش اوکی دادم باهم عقد کردیم بعد چن روز با فشارپدرم.خلاصه اونا رفتن چابهار مام گلستان ولی چیزی از رابطه من کم نشد هی میگف بیا دلم تنگ شده این حرفا بعد چن ماه کارمو بخاطر اون ول کردم تا تو یه شهر دیگه بتنم یه زندگی بهترو اسه خودمون بسازم کارم پیدا شد ولی از شانس بد من روز دومش تو راه کارخانه سر خوردم دسم شکست.بعدش مادر خانوم زنم گفتن بیا چابهار زنم قبلش میگف بیا طاقت ندارم دیگه بخدا.من رو حرف اونا رفتم تا قبل اینکه برسم خونشون همه چی خوب بود اما تا دیدمش جلو خونواده ش گف چه ترسناک شده منم به شوخی گرفتم حرفشو یکم من شوخی کردم بعدش .اصلا اون چیزیو که میخاسم نبود اینگار از یه چیزی ناراحت بود انگار اون ادم چن روز قبل نبودسه روز بهش میگفتم چته بیا بریم بیرون چیزی نمیگف مادرشم نصیحتش میکرد ولی انگار نه انگار منم اعصابم خورد شد اس ام اس دادم بهش گفتم چرا ناراحتی نمیخام اینطوری باشی مشکلت منم؟اونم بعد یه مدت ج داد من همینم میخای باش نمیخای نخا.خیلی بهم برخورد گفتم اگه منو نمیخای فردا بریم طلاق.بعد به فامیلشون دست میده گفتم بهش حرام عزیزم هیچی اصن بعدش تو برنامه چتم با بقیه چت میکرد گفتم خوب نیس یه بار گفتم لباس بپوش جلوی مهمون یا روسریتو بکش جلو بعد چند روز بهم میگه تو بدبینی.خلاصه بعد یه فته اومدم خونمون بزور گفتم چته عزیزم.میگه مشکلم خودتو رفتارته خیلی بد صحبت کرد انگار تازه خدشو رو کرده.به مامانشم گفتم میگه تو بزرگتری…الانم میگه قبلا دوست داشتم ولی الان نه منم نمیدنم چ مرگشه میگه تو ان یه هفته اگه تو عذاب کشیدی من ارزی مرگ میکردم.میگه چرا اسم طلاق اوردی میگم بخاطر رفتار خیلی سردت و بی محلیت میخاسم بدونم مزه دهنت چیه.گفتم بیا گذشته رو فراموش کنیم میگه اگه بمیرم حرفاتو رفتارتو فراموش نمیکنم.تعجب میکنم من همش همینطور بودم الانم میترسم مهریه شو اجرا بزاره میترسم به مادر پدرم بگم چون حرص میخورن…به نظرتون چیکار کنیم چرا یه دختر یدفعه تغییر میکنه..الانم دوریم۲۰۰۰کیلومتر سه روزه باهم ارتباط نداریم تو یه همچین ضعیتی باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 6. سارا گفت:

  البته سنمون روهم بگم که مطلع باشید شاید مشکل کار سنمون باشه.من۲۰سال دارم نامزدم۲۴سال داره منتهی رفتارش کاملا کودکانه و یه حالت عقده داره خوب شد به ذهنم اومد راجبه این مسیله عقده شدیدهم راهنماییم کنید.باتشکر

  [پاسخ]

 7. سارا گفت:

  سلام.خسته نباشید ممنون میشم اگه کمکم کنید.من الان۱سالو ۷ماهه که باکسی که دوست بودم نامزد کردم که خانوادهممذهبیی هستن خیلی باهم مشکل داریم نامزدم خیلی لوسه بیشتر اوقات باهم قهریم مدام تهدیدم میکنه میگه اگه به حرفم گوش ندی فلان میکنم و…
  وقتیم حرفاشو گوش میدم پرروترمیشه خاسته هاش بیشتروبیشتر میشه ترخداکمکم کنید راهنماییم کنید کاری کنم که قهر کردنایه مدامشو بذاره کنار!! ماتا۲ماهه دیگه عروسی میکنیم اضطرابش همه وجودمو گرفته چجورمیخاییم بااین شرایط کنار بیاییم.من دوسشدارم ترخداکمکم کنید

  [پاسخ]

 8. sahar گفت:

  mamnonam az matlabe mofideton,man moshkelam in kontorole khashme ,zod az kore dar miram,zodam mazrt khahi mikonam azash,asheqane o aqelane doosesh daram,vaqeanam nemikham az daste man aslan narahat beshe,kash rajebe kontoorole khashm bishtar matlab mizashtin

  [پاسخ]

 9. زرین گفت:

  بنظر من شما از اول انتخابتون اشتباه بوده و اگر به ازدواج ختم بشه بازم اشتباست چون دوامی نخواهد داشت شما بخاطر پول و ثروت اونو اتخاب کردین نه از روی عشق و علاقه و تفاهم آیا میشود یک عمر باشخصی زندگی کرد صرفاً بخاطر پولش بدون در نظر گرفتن بقیه ملاکها و معیارها.

  [پاسخ]

 10. ابوالفضل گفت:

  سلام
  راستش نمیدونم درد و دلمو کجا بگم شاید اینجا بگم سبک بشم خواهش دارم قشنگ بخونید دلداری هم نمیخوام یک راه حل درست میخوام که متقاعدم کنه
  من یه جوونه۲۲ ساله هستم دارم لیسانس میگیرم
  آقا ما یه عمو داریم تقریبا مایه دار
  با داداشه ما هم یه جا کار میکنن
  رو موخه داداشم راه رفتش که بیاد دخترمو بگیره مثله داماده اولیم براش نصف نصف خونه میخم
  ما هم خر شدیم و اومدیم داماد شدیم
  وقته خونه خریدن شد گفت من به داماد اولیه انقدر پول دادم نصفه خونه خرید به تو هم انفدر میدم .با پولی که به داماد اولیه داده نصف خونه میشد بخری اما الان با اون پول ۱ دنگ میشه بخری
  حالا هر کاری میکنم خونه نمیخره
  نمیدونم چیکار کنم
  آقا ما پولمونو ریخیتم تو بورس که بره بالا که از شانسه ما پایین اومد اعصابه ما هم داغون شد هر چی میشه ناخواسته به سره خانمم خالی میکنم در کل الان ۸ ماهه عقد کردیم تقریبا هر روز جرو بحث داریم
  از این بگذریم این خانمه ما قبلا با یکی دوست بوده منم میدونستم البته دورات مجردیش.حالا احساس میکنم چیزی رو داره ازم پنهان میکنه .بهش شک دارم دسته خودمم نیست
  البته از این ماجرا به بعد شکم بدتر شد
  یه خواهر زن دارم همونی که باباش برا داماده نصفه خونه خرید
  چند وقت پیش متوجه شدم طلاق گرفتن توافقی یه هویی شد.خواهر زنه مهریشو بخشیده.خرجه طلاق هم داده.به قولیه داماده با کسی رابطه داشته
  البته خدا هم خوبجایی نشسته جقه آدمه نامرد رو میزاره تو کاسش
  ای مردم یه راه حل مفید بگید این همه به زنم بد بین نباشم انقدر بهش گیر ندم
  اینهمه میگید دوره عقد دوره طلایی زندگیه.کو به منم نشون بدید

  [پاسخ]

  س.اخلاق پاسخ در تاريخ مارس 21st, 2014 23:56:

  با عرض سلام .به نظره من ازدواج شما از اول اشتباه بوده و ازدواجی که با معامله سر بگیره اخرش معلومه بهترین کار اینکه تو دوران عقد .عقد فسخ کنی نه خودتونو بدبخت کن نه دختر مردم.

  [پاسخ]

  نفیس پاسخ در تاريخ ژوئن 10th, 2014 23:27:

  بزرکترین اشتباهتون ازدواج بخاطره پول. بود نه علاقه پس مقصرخودتی نه کیه دیگه اما به نظرمن به اول ببین واقعا همسرت پنهون کاری میکنه یانه? اگه دیدی صادقه دوباره شروع کن وبه خودت فرصت بدهوبه جنبه های +همسرت فک کن وعاشقش شو.

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ سپتامبر 25th, 2014 15:17:

  داداش گلم به خوبی خوندم. تنها کاری که میتونم بکنم اینکه برات دعا کنم که مشکلت حل بشه .ایشالا

  [پاسخ]

 11. reza گفت:

  باید به روش ساده ودرکل بهتروجامع توضیح داده شود متاسفانه همه توضیح ها فقط معنی خاصی نداره

  [پاسخ]

 12. زی زی گفت:

  توضیحاتتون جامع نبود اما متشکرم

  [پاسخ]

 13. مهدي گفت:

  متشکرم عالی بودازراه کارهای شما استفاده خواهم کرد

  [پاسخ]

 14. حسن گفت:

  ممنون از ایمیلتون بهم انگیزه دادکه به عشقم برسم

  [پاسخ]

 15. لیلا گفت:

  ممنون از تذکرتون………..والا ما که فعلا مجردیم و قصد ازدواج نداریم ولی به هر حال متشکرم

  [پاسخ]

 16. jan گفت:

  dorane khobiye vali hamoun tor ke bala eshare shod havaset be khounevade va raftar jensi sharik jensiton bashid

  [پاسخ]

 17. reza گفت:

  قشنگترین دوران زندگی دو تا انسان علاقمند به هم است که هیچ وقت تکرار نخواهد شد . از همه تقاضا دارم این دوران را با تمام وجود قدرشو بدونند . همه نامزدها امیدوارم خوشبخت بشند . ایشا….

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شانزده =