پرسش و پاسخهای رایج از هومیوپاتی

هومیوپات لطفاً از اصول هومیوپاتى براى ما صحبت کنید و اصلاً معنى کلمه هومیوپاتى چیست؟

هومیوپاتى از دو جزء «هومیو» (HOMOEO) به معناى مشابه و «پاتى» (PATHY) به معناى بیمارى گرفته شده است که در فارسى به «مشابه درمانى» ترجمه شده است. بدین معنا که هر ماده‏اى که بتواند یک سرى علایم را در افراد سالم ایجاد نماید، مى‏تواند همان علایم را در فرد بیمار بهبود بخشد، مثال ساده آن پیاز مى‏باشد. زمانى که شما پیاز را پوست مى‏کنید، معمولاً دچار این علایم مى‏شوید: آبریزش از چشم، آبریزش از بینى، سوزش چشم، سوزش بینى و گاهى سرفه و عطسه. که این علایم مشابه علایمى هستند که ما در بیمارى سرماخوردگى و یا حساسیت‏هاى فصلى مى‏بینیم. بنابراین پیاز را مى‏توان به عنوان یک داروى هومیوپاتى در درمان سرماخوردگى‏ها و حساسیت‏هاى فصلى به کار برد. این اصل ذکرشده را «قانون مشابهت» مى‏نامند که مهمترین قانون هومیوپاتى مى‏باشد.

 

س: آیا مشابهت را تنها با دارو باید ایجاد کرد؟

پ: اصولاً هومیوپاتى یک قانون در طبیعت مى‏باشد و شما بدون کمک دارو نیز مى‏توانید مشابهت را ایجاد نمایید. مثال ساده آن سوختگى مى‏باشد که بسیارى از خانواده‏ها تجربه آن را دارند. بدین صورت که هرگاه که جایى از بدن شما دچار سوختگى شد، آن را به جاى آنکه زیر آب سرد نگاه دارید، در معرض آب گرم قرار دهید و یا اینکه عضوى را که دچار سوختگى شده است در معرض حرارت ملایمى قرار دهید. در این صورت خواهید دید که کاهش درد و بهبودى زخم سریعتر اتفاق مى‏افتد.
لازم به ذکر است که شاید شما بتوانید قانون مشابهت را با موسیقى یا یک رفتار و یا یک گفتار نیز ایجاد نمایید.
به عنوان مثال در آموزش‏هاى خودشناسى، «گروه درمانى» وجود دارد، بدین معنا که در یک جمع شما باید از گره‏هاى روحى خود و نکات مثبت و منفى خود صحبت نمایید، دیگران که در جمع حاضرند و صحبت‏هاى شما را مى‏شنوند در مى‏یابند که تنها آنها در این جهان بزرگ نبوده‏اند که چنین گره‏هاى روحى‏اى داشته‏اند بلکه بسیارى دیگر از انسان‏ها هم هستند که از مشکلاتى مشابه رنج مى‏برند و بنابراین دانستن این دو نکته، که بسیارى از مشکلات روحى در انسان‏ها مشابه مى‏باشند و از طرفى دیگر تنها آنها نیستند که چنین مشکلاتى دارند به ایشان آرامش خاطر مى‏بخشد و مى ‏تواند مرهمى بر زخم‏هایشان باشد.

س: شنیده ‏ایم که به هومیوپاتى «طب کل‏نگر» نیز مى‏گویند، معناى این حرف چیست؟
پ: هومیوپاتى یکى از رشته ‏هاى زیرمجموعه طب کل‏نگر (Holistic Medicine) مى‏باشد که در آن تمامیت جسمى، ذهنى، احساسى و محیطى فرد در طى فرآیند شرح حال‏گیرى و درمان در نظر گرفته مى‏شود، به عبارتى دیگر سعى مى‏شود که علائم به ظاهر بى‏ربط در قسمت‏هاى مختلف بدن به عنوان یک تابلو معرفى شوند. مثلاً فردى که معمولاً عصبانى است و داراى نفخ شدید شکم مى‏باشد و داراى سنگ کلیه هم مى‏باشد و داراى ترک در پاشنه پا نیز هست تحت عنوان تابلوى Lycopodium قرار مى‏گیرد و یا فردى که از نظر روحى افسرده است و همیشه میل به تنهایى و گریه دارد و مکرراً تبخال هم مى‏زند و اتفاقاً داراى گواتر (غم باد) مى‏باشد و ناخن‏هاى نرم و شکننده‏اى نیز دارد تحت عنوان Natrium muriaticum قرار مى‏گیرد و بر این اصل هست که پزشک هومیوپات در شرح حال‏گیرى از بیمار، نیاز به تمامى علایم در هر کجاى بدن که باشند دارد.
بنابراین هنگامى که تمامى این علائم زیر یک عنوان قرار گرفتند پزشک هومیوپات مى‏تواند تنها یک دارو براى تمام این علایم تجویز نماید و نیازى به استفاده از چند دارو براى چند علامت گوناگون نیست و لذا در انجام روند درمان و تجویز دارو تمامیت بیمار در نظر گرفته مى‏شود. به عبارتى دیگر جزءنگرى و تجویز چند دارو زمانى ایجاد مى‏شود که پزشک نمى‏تواند ارتباطى بین علایم پیدا نماید. در مثال‏هاى ذکر شده تحت تابلوى Lycopodium یا muriaticum Natrium در پزشکى رایج ارتباطى منطقى براى آن علایم وجود ندارد لذا مى‏گویند که عصبانیت‏ات را براى روان‏پزشک، نفخ‏ات را براى متخصص داخلى، سنگ کلیه‏ات را براى اورولوگ و ترک پاشنه پا را براى متخصص پوست مطرح کن و لذا فرد باید چندین داروى مختلف مصرف نماید در حالى که در هومیوپاتى براى همه آنها تنها داروى Lycopodium تجویز مى‏گردد.
از طرفى دیگر در طب کل‏نگر عضوهاى مختلف بدن جدا از هم در نظر گرفته نمى‏شوند و یا جسم و جان را جدا از همدیگر نمى‏دانند و در یک دید کلى‏تر انسان را موجودى جدابافته از کل طبیعت و آفرینش نمى‏دانند و در این نگرش معتقدند که در واقع تمام اعضاى فرد یک نوع اختلال (پاتولوژى) را نشان مى‏دهند، لکن این نمایش در هر عضو، با توجه به امکانات آن عضو مى‏باشد. چنانکه در یک وضعیت اضطراب ‏آور، قلب طپش از خود نشان مى‏دهد، دستگاه گوارش دچار اسهال مى‏شود و شخص از درون دچار بى‏قرارى مى‏گردد. در واقع این کل‏نگرى در بسیارى از روش‏هاى دیگر طب کل‏نگر هم وجود دارد همچنانکه در طب سوزنى و یوگا نیز این کل‏نگرى وجود دارد. در واقع تفاوت عمده هومیوپاتى با طب رایج (آلوپاتى) در این نگرش فلسفى به انسان و بیمارى و خلقت مى‏باشد.
طب کل ‏نگر انسان را مجموعه‏اى از سلول، مولکول و آنزیم نمى‏داند بلکه او را مجموعه‏اى از جسم و جان و زیرمجموعه‏اى از شعور خلقت معرفى مى‏کند.
«کاربردهاى هومیوپاتى»

س: هومیوپاتى در زمینه چه بیمارى‏هایى کاربرد دارد؟
پ: هومیوپاتى سیستم درمانى کاملى به موازات پزشکى رایج مى‏باشد، بدان گونه که از بیمارى‏هاى حادى نظیر سرماخوردگى و اسهال و استفراغ گرفته تا بیمارى‏هاى مزمنى نظیر سرطان‏ها و ایدز را مى‏تواند تحت درمان قرار بدهد. همچنین در حوادثى مثل شوک‏ها، پیچ‏ خوردگى‏ها، شکستگى‏ها و ترمیم زخم‏ها و سوختگى‏ها کاربرد دارد. لکن در زمینه یک سرى از بیمارى‏ها درصد موفقیت، خیلى بالا و در بعضى دیگر درصد موفقیت، خیلى پایین مى‏باشد. مثلاً در بیمارى‏هایى مانند سردرد، سینوزیت، حساسیت‏هاى فصلى، مشکلات تیروئید، مشکلات قلبى و ریوى بخصوص آسم، کیست‏هاى سینه، ناراحتى‏هاى گوارشى دردهاى معده و ورم معده، سنگ‏هاى کلیوى، ناراحتى‏هاى ادرارى، اختلالات جنسى مثل سردمزاجى یا میل جنسى بیش از حد، مشکلات زنان و زایمان مانند نازایى و دیرزایى، فیبروم‏هاى رحمى، کیست‏هاى تخمدان و اختلالات پریود و دردهاى قبل از آن، دردهاى استخوانى و عضلانى و مشکلات پوستى و بخصوص مسائل روحى روانى نظیر افسردگى، اضطراب‏ها درصد موفقیت بسیار بالا مى‏باشد. ولى در بیمارى‏هایى مانند سرطان‏ها، M.S و ایدز درصد موفقیت بسیار پایین است.

س: طول مدت درمان براى هر بیمارى چقدر خواهد بود؟

پ: این سؤالى است که اکثر مراجعه ‏کنندگان معمولاً از پزشک هومیوپات خود مى‏پرسند اما باید ذکر کرد که به هیچ عنوان این سؤال پاسخ مشخصى ندارد به این دلایل که:
۱ – هرچه سن بیمار پایین‏تر باشد، عمق بیمارى کمتر و طول مدت درمان کوتاهتر خواهد بود.
۲ – اگر بیمارى ارثى باشد، چون عمق بیمارى بیشتر است، طول مدت درمان طولانى‏تر خواهد بود.
۳ – هرچه تعداد بیمارى‏هایى که یک فرد دارد بیشتر باشد، طول مدت درمان طولانى‏تر خواهد بود.
۴ – چنانچه بیمار مجبور به استفاده از داروهاى شیمیایى باشد، مثل استفاده از داروهایى نظیر انسولین، داروهاى فشارخون و داروهاى اعصاب، طول مدت درمان بیشتر خواهد بود.
۵ – چنانچه فرد بهداشت شغلى، روانى، غذایى و… را رعایت نکند، طول مدت درمان نیز بیشتر خواهد بود.
۶ – در این میان پاسخ بدن فرد به داروهاى هومیوپاتى را نیز باید ذکر کرد. چرا که در تجربه مشاهده کرده‏ام که در بعضى از خانواده‏ها داروى هومیوپاتى به راحتى و به طور کلاسیک و در بعضى دیگر به سختى و به کندى عمل مى‏کند.
نهایتاً شما بایستى که به هومیوپاتى به چشم یک نیاز طبیعى بدن نگاه کرده و هر ماهه بدن خود را تنظیم نمائید هرچند که بعد از مدتى پزشک شما فاصله دیدارهاى بعدى شما را به ۲، ۴، ۶ و حتى ۱۲ ماه بعد موکول خواهد نمود.

س: بیمار در جلسه اول با چه وضعیتى روبرو خواهد شد و روش کار یک هومیوپات چگونه است؟
پ: در محل کار پزشک هومیوپات شما با وسایل معاینه کمترى برخورد خواهید کرد و به جاى آن تعداد زیادى کتاب را خواهید دید که ابزار دست یک پزشک هومیوپات مى‏باشند چرا که براى یک پزشک هومیوپات احساس‏هایى که در بدن شما وجود دارند بسیار مهمتر از عکس‏هاى رادیولوژیک و آزمایش‏هاى شما مى‏باشند و از طرفى اکثر کلمات و احساساتى را که شما بر زبان مى‏آورید، پزشک هومیوپات در کتاب‏هاى خود که مانند یک لغت‏نامه هستند عیناً مى‏یابد. پس بنابراین پزشک هومیوپات با یک حجم زیادى از اطلاعات روبروست که مانند یک کامپیوتر باید آنها را پردازش نماید و از طرفى باید دانست که حفظ کردن این حجم زیاد از اطلاعات به سادگى امکان‏پذیر نیست، لذا کتاب‏هاى یک هومیوپات باید همیشه در کنار او وجود داشته باشند.
در طى شرح حال‏گیرى که معمولاً در جلسه اول بیشتر به طول خواهد انجامید (حدود نیم ساعت و گاه حتی تا یک ساعت) پزشک هومیوپات هم از ناراحتى‏هاى جسمى شما و هم از تیپ شخصیتى شما پرس و جو مى‏کند. براى همین خیلى از مردم عادى فکر مى‏کنند که هومیوپاتى در واقع روان‏شناسى یا روان‏پزشکى است، در حالى که چنین نمى‏باشد. بنابراین در طى جلسه هومیوپاتى پزشک هومیوپات باید در آن واحد هم به حرف‏هاى بیمار گوش بدهد، هم یادداشت‏بردارى کند و هم جملات بیمار را از کتاب‏هاى خود پیدا نماید، لذا بیمار باید فرصت کافى براى انجام این امور را به او بدهد. در بسیارى از موارد ممکن است براى پزشک هومیوپات این جمع‏بندى و تشخیص دارو در طى حضور بیمار امکان ‏پذیر نگردد و اینجاست که او صادقانه به بیمار خواهد گفت که شما چند روز دیگر براى دریافت داروى خود مراجعه نمایید.

س: آیا داروهاى هومیوپاتى عوارض جانبى دارند؟
پ: داروهاى هومیوپاتى در مقدار محدودى که پزشک هومیوپات تجویز مى‏نماید، به هیچ عنوان عارضه جانبى به همراه ندارند ولى چنانچه دارو به شکل مکرر و بیش از حد مصرف شود (مانند آنچه که معمولاً در سیستم مدرن پیش مى‏آید)، بیمار مى‏تواند علایم فرعى دارو را، نظیر آنچه که در آزمایش اثبات گفته شده بروز دهد که آن نیز معمولاً موقتى مى‏باشد. ولى چنانچه این مصرف بیش از حد دارو از دید پزشک هومیوپات دور بماند مى‏تواند عوارضی را براى بیمار به همراه داشته باشد.
به هر حال در طى عمر طب هومیوپاتى دیده نشده است که کسى به دلیل مصرف داروهاى هومیوپاتى فوت کرده باشد. همچنین نمى‏توان با داروهاى هومیوپاتى خودکشى کرد.

س: اگر چنانچه پزشک هومیوپات دارویى براى مصرف در خانه داد آن را چگونه نگهدارى کنیم؟
پ: داروهاى هومیوپاتى چه به شکل خشک باشند و چه به شکل محلول باید:
۱ – دور از نور مستقیم خورشید نگهدارى شوند ولى نور چراغ اشکالى ندارد.
۲ – نزدیک موادى که بوى قوى دارند نباشند.
۳ – نزدیک وسایل برقى داراى میدان الکترومغناطیسى، مانند موبایل، رادیو، تلویزیون و… نباشند.

 انجمن هومیوپاتی ایران

زیبــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. نازآفرین گفت:

    ممنون من خیلی دوست داشتم در مورد هومیوپاتی بدونم

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شانزده =