درمان قوزشست پا

پزشکان تاکید می‌کنند در صورت عدم رسیدگی به موقع به عارضه «بونیون» یا قوز شست پا، روند درمان آن سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود.

عارضه قوز شست پا برآمدگی است که در مفصل شست پا اتفاق می‌افتد و علت آن، حرکت استخوان یا بافت این ناحیه از جای اصلی خود و قرار گرفتن در خارج از آناتومی معمولی بدن است.دکتر «برنت روزنتال» از مرکز پزشکی «سنترا استیت» در نیوجرسی گفت: در صورتیکه عارضه قوزشست پا درمان نشود می‌تواند موجب بروز دردهای آزار دهنده می‌شود و عمل جراحی را ضروری می‌سازد.

به گفته دکتر روزنتال برای جلوگیری از بروز عارضه قوز شست پا لازم است از پوشیدن کفش‌های نوک باریک و پاشنه بلند برای ساعات طولانی خودداری شود. همچنین باید به سایز پا که ممکن است در شرایط مختلف همچون اضافه وزن و بارداری تغییر کند، توجه شود. در صورتی که فرد به این عارضه مبتلا شد باید در مرحله اول از کفش‌های با پنجه پهن استفاده کند زیرا به تسکین علائم آن کمک و از وخیم‌تر شدن آن جلوگیری می‌کند.

همچنین می‌توان از پدهای در نظر گرفته شده برای این عارضه به هنگام پوشیدن کفش استفاده کرد. در صورتی که این برآمدگی متورم شود قرار دادن کیسه یخ روی آن موثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، در مواقعی که این شیوه‌های درمانی تاثیرگذار نباشد فرد باید به پزشک مراجعه کند که معمولا داروهای ضدالتهابی تجویز می‌شود و در مرحله آخر عمل جراحی تنها گزینه برای درمان عارضه قوز شست پا خواهد بود.

درمان هالوکس والگوس

اغلب موارد انحراف شست پا بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان هستند. پزشک ارتوپد معمولاً در ابتدا سعی میکند بدون انجام عمل جراحی این عارضه را درمان کند و تنها در صورت عدم موفقیت، ممکن است تصمیم به استفاده از جراحی بگیرد.

طبق یک قاعده کلی اگر انحراف شست پا درد نداشته باشد لزوما نیاز به عمل جراحی ندارد. حتی در مواردی که این انحراف همراه درد باشد در بسیاری اوقات میتوان با پوشیدن کفش مناسب درد را از بین برد.

در پوشیدن کفش به نکات زیر دقت کنید.
هیچوقت معیار شما برای انتخاب اندازه کفش شماره ای که روی آن نوشته شده است نباشد. این اندازه ها بر حسب شکل و سازنده کفش متفاوت است. همیشه کفش را به پا کرده و امتحان کنید.
کفشی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شکل پایتان باشد.
در بسیاری افراد یک پا بزرگتر از پای دیگر است. کفشتان را برحسب پای بزرگترتان انتخاب کنید.
کفش را در عصر ها بخرید چون در این موقع از روز پای شما در حداکثر اندازه خود است.
وقتی برای امتحان کردن کفش سرپا می ایستید باید حدود یک سانتیمتر در جلوی بلندترین انگشت پایتان در داخل کفش فضای خالی وجود داشته باشد.
مطمئن شوید پنجه کفشتان به اندازه پنجه پایتان است. پنجه پهن ترین قسمت پا و کفش است.
هیچوقت کفش تنگ نخرید و فکر نکنید کفش بتدریج و با پوشیدن جا باز میکند.
پاشنه پا در عین اینکه باید در کفش احساس راحتی کند، باید فیت هم باشد. پشت کفش باید پاشنه پایتان را کاملا دربر گرفته و اجازه سرخوردن و حرکت در کفش را به آن ندهد.
با کفش چند قدم راه بروید تا مطمئن شوید اندازه پای شما است.

۱- پاشنه کفش باید یه اندازه پاشنه پای شما باشد
۲- پنجه کفش طوری باشد که جا برای خم و راست شدن انگشتان باشد
۳- در جلوی کفش حدود یک سانتیمتر فضای اضافه باشد

گاهی اوقات اگر کفشی اندازه شما است و فقط یک قسمت آن تنگ است کفاش میتواند آن قسمت را برای شما کشش داده و گشادتر کند.

 

آیا جراحی انحراف شست پا به شما کمک میکند

قاعده کلی، شروع درمان با روش های غیر جراحی است. اگر این روش ها موثر واقع نشدند عمل جراحی میتواند به شما کمک کند. ۹۰-۸۵ درصد کسانی که برای درمان انحراف شست جراحی شده اند از نتیجه درمان راضی هستند. در حالات زیر معمولاً شما نیاز به عمل جراحی دارید.

درد شدید در پنجه پا که مانع از انجام فعالیت های روزمره زندگی میشود. درد یکه نمیگذارد شما خوب راه بروید و کفش بپوشید ( البته منظور کفش های راحت است).
تورم و التهاب مفصل شست پا که با استراحت و دارو خوب نمیشود.
در مواقعی که شست پا کاملاً به طرف دیگر انگشتان پا منحرف شده است.
خشکی و محدودیت حرکت در شست پا
وقتی درد با داروی مسکن و پوشیدن کفش مناسب بهبود نمیابد.
گاهی انحراف شست پا در سنین نوجوانی در حدود سنی ۱۵-۱۰ سال بخصوص دختران بوجود میاید. در این سنین اصلاً توصیه به عمل جراحی نمیشود چون احتمال عود زیاد است.

ایسنا

زیباشو دات کام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *