مقاومت پوست با خوردن گوجه‌فرنگی

مقاومت پوست با گوجه فرنگیمحققان انگلیسی دریافتند که افزودن رب گوجه فرنگی به رژیم غذایی روزانه ، پوست را در برابر اشعه‌های مضر ماوراء بنفش محافظت می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی، پژوهشگران دانشگاه منچستر و نیوکاسل دریافتند که افزودن پنج قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی به رژیم غذایی روزانه ‪ ۱۰‬داوطلب، توانست با محافظت از پوست در برابر آثار اشعه ماوراء بنفش، مانع از آسیب پوستی شود.
اشعه یاد شده می‌تواند موجب پیری زودرس و حتی سرطان پوست شود.

دانشمندان در این تحقیق روزانه به ‪ ۱۰‬داوطلب حدود ‪ ۵۵‬گرم رب گوجه فرنگی استاندارد که حاوی مقادیر زیادی گوجه فرنگی پخته شده است و همچنین به ‪۱۰‬ شرکت‌کننده دیگر فقط ‪ ۱۰‬گرم روغن زیتون دادند.

پس از سه ماه، نمونه‌های پوست گروهی که گوجه فرنگی مصرف کرده بودند نشان داد که پوستشان ‪ ۳۳‬درصد بیشتر در برابر آفتاب سوختگی مقاومت کرده است.

این میزان، معادل مصرف بسیار پایین کرم‌های ضد آفتاب است . همچنین در پوست این افراد میزان بسیار بیشتری پروکلاژن مولکول ساختاردهنده و نرم کننده پوست وجود داشت.

بر اساس این تحقیق، گوجه فرنگی زمانی که پخته می‌شود آنتی اکسیدان لیکوپن با بالاترین غلظت در آن وجود دارد.

لسلی رودس متخصص پوست دانشگاه منچستر می‌گوید وجود گوجه فرنگی در رژیم غذایی به طور چشمگیری میزان پروکلاژن را در پوست افزایش می‌دهد که این افزایش فرایند پیر شدن پوست را کند است.

با این حال پژوهشگران هشدار می‌دهند که بهتر است به گوجه فرنگی به عنوان یک افزودنی مفید و نه یک جایگزین برای کرم ضد آفتاب نگریسته شود.

این پژوهشگر می‌گوید این تحقیق در مقیاس کوچک و کوتاه مدت انجام شده و اکنون پژوهشگران درصدد انجام تحقیقات جدیدتری در مورد فواید لیکوپن برای پوست هستند.

دکتر احمد صیادی پزشک عمومی

مجله زیبایی سالم

زیبــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 13 =