فرار از گرمای تابستان

در تابستان گرم هستیم و باید راهی برای پیشگیری از بیماری‌های تابستان و کم‌آبی بدن در پیش گرفت. هر ساله افراد زیادی جان خود را بر اثر گرمای‌طاقت‌فرسای تابستان و بیماری‌های خاص این فصل از دست می‌دهند. مسأله ناراحت‌کننده این است که اغلب این مرگ و میرها قابل پیشگیری هستند؛ اگر قربانیان درک واقعی‌تری از کم آبی بدن و بیماری‌هایی که از گرمای زیاد ناشی می‌شوند، داشته باشند. برخی از فعالیت‌های فیزیکی که در هوای آزاد و به دور از سیستم‌های خنک‌کننده هوا انجام می‌پذیرند و هیچ محدودیت زمانی ندارند، می‌توانند باعث کم آبی شدید بدن و ایجاد بیماری‌های خطرناک شوند. افراد زیادی در سرتاسر دنیا در معرض خطر جدی گرما هستند؛ اما چهار گروه بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار دارند.

توصیه
علائم و نشانه‌های کم آبی بدن شامل: خشکی زبان‌و لب‌ها، سردرد، ضعف، سستی و بی‌حالی، افزایش  غلظت ادرار و زردی آن، حالت تهوع و گرفتگی عضلات است.
شاید وقتی که آب روی سر و صورت خود می‌ریزید، احساس شادابی کنید؛ ولی این کار تأثیری در کاهش دمای بدن‌تان نخواهد داشت و تنها شما را کمی خنک‌تر می‌کند.
هرگاه احساس کردید که دیگر نمی‌توانید گرما را تحمل کنید، هر چه زودتر سایه‌ای بیابید و در زیر آن استراحت کنید.
اگر شب‌ها از شدت گرمای هوا کلافه می‌شوید و نمی‌توانید بخوابید، بهتر است کولر را خاموش کرده، در عوض چند تکه پارچه نخی را خیس کنید و روی پیشانی، پشت، شکم و پاهای‌تان بگذارید. با این کار احساس خنکی بیشتری می‌کنید و این پارچه‌های خیس به پوست‌تان رطوبت می‌دهند.
مقداری یخ را در یک ظرف بریزید و ظرف را روبه‌روی کولر یا پنکه قرار دهید تا جریان هوای خنک‌تری در فضا پخش شود.
قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در گرمای تابستان خطراتی مثل آفتاب سوختگی شدید و سکته را در پی دارد؛ پس باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید.

آیا بدن شما به گرما عادت کرده است؟ چند نفر از شما فکر می‌کنید که به گرما عادت دارید و تأثیری روی شما ندارد؟
عادت به گرما و خوگرفتن با آن برای بدن ضروری است؛ اما برای خو گرفتن باید میزان آب دریافتی بدن را برای تعریق بیشتر و جلوگیری از کم آبی و بیماری افزایش داد.

چگونه یک نفر خود را به گرما عادت می‌دهد؟
با حدود ۱۰-۱۴ روز ورزش کردن در هوای گرم، بدن خود را با شرایط جدید مطابقت می‌دهد. در روزهای نخست باید میزان فعالیت و تمرینات کم باشد و رفته رفته افزایش یابد. میزان تعریق بدن و مقدار آبی که از دست می‌دهد، افزایش می‌یابد؛ زیرا وضعیت جدید برای بدن شما تازگی دارد. سالم بودن در هوای گرم کار بسیار ساده‌ای است؛ فقط باید از نیاز بدن به مایعات بیشتر آگاه باشید.  بهترین زمان برای نوشیدن آب، قبل از احساس تشنگی است. وقتی که احساس تشنگی می‌کنید، یعنی اینکه بدن‌تان دچار کم آبی شده است. بهتر است در روزهای گرم هنگام خروج از خانه به طور مرتب و با یک برنامه ثابت آب بنوشید. از نوشیدن مایعاتی که حاوی کافئین و الکل هستند، خودداری کنید؛ خصوصاً هنگام قرار گرفتن در معرض گرمای بیشتر. این نوع نوشیدنی‌ها کم آبی بدن را تشدید می‌کنند. بهترین نوشیدنی در چنین زمانی آب است.

افراد در معرض خطر بیشتر

کودکان

با آغاز تابستان و تعطیلی مدارس، اغلب کودکان ساعاتی از روز را در محیط خارج از خانه سپری می‌کنند. آنها نسبت به بزرگ‌ترها گرما را سریع‌تر جذب می‌کنند.

ورزشکاران
افرادی که به خاطر شغل و موقعیت خود باید هر روز چند ساعت تمرین ورزش داشته باشند، در روزهای گرم تابستان به دلیل نوع فعالیت‌شان، آب بیشتری را از دست می‌دهند.

کارگران
کارگران ساختمانی، مأموران شهرداری، مأموران پلیس، کارمندان اداره پست، نانواها و بسیاری افراد دیگر مجبورند ساعت‌های طولانی روز را در معرض گرمای شدید به فعالیت خود بپردازند و معمولا زمان کمی برای استراحت، دوش گرفتن و حتی نوشیدن لیوانی آب در اختیار دارند.

افراد سالمند
تأثیر گرما روی افراد سالمند بسیار بیشتر از سایرین است و به شدت بدن آنها را دچار کم آبی می‌کند.

نکات مهم

صبح زود ورزش کنید. اگر به خاطر ورزش کردن مجبور هستید در روزهای گرم از خانه خارج شوید، بهتر است این کار را صبح‌های زود انجام دهید.

خود را با دقت با شرایط جدید تطبیق دهید. شما مجبور هستید با گرما خو بگیرید و بهتر است این کار را با سلامت بیشتر انجام دهید. روزهای نخست را با فعالیت کم آغاز کنید.

تا می‌توانید آب بنوشید. حتی اگر احساس تشنگی هم نمی‌کنید، باز هم آب بنوشید. هر چه بیشتر آب بنوشید، احساس بهتری خواهید داشت. هر چه ذخیره آب بدن شما بیشتر باشد، مکانیزم خنک‌تری خواهید داشت.

لباس‌های نرم و سبک بپوشید. از لباس‌هایی که رنگ روشن و بافت نخی و پنبه‌ای دارند استفاده کنید. این لباس‌ها نور خورشید را بهتر منعکس کرده و شما را خنک‌تر نگه می‌دارند. به خصوص با چنین لباس‌هایی ورزش و تحرک داشته باشید.

از پارچه مرطوب استفاده کنید. یک پارچه نخی و نازک را مرتباً مرطوب کنید و آن را روی شانه‌ها و گردن خود بگذارید. این کار به خنک‌تر شدن سریع شما کمک می‌کند.

آرام‌تر باشید.شاید به طور ذاتی آدم پر جنب و جوشی هستید، ولی در فصل تابستان و به هنگام گرمای زیاد باید فعالیت فیزیکی خود را کمی کاهش دهید. آهسته‌تر قدم بردارید و سعی کنید بیشتر در خانه بمانید.

کمتر غذا بخورید. از پرخوری کردن بپرهیزید. با حجم کمتر غذا بخورید تا غذا بهتر هضم شود. بعد از خوردن غذا چند دقیقه دراز بکشید و یک ماسک خنک روی پوست‌تان بگذارید.

همیشه و همه‌جا یک بطری آب خنک همراه داشته باشید. بطری آب را از قبل بگذارید درون فریزر تا آب درون آن یخ ببندد؛ سپس در طول روز آن را استفاده کنید.

مجله دنیای سلامت ۷۰

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *