معجزه‌ خنده در سلامت شما

علم روانشناسی فواید و مزایای خنده را این‌گونه بیان می‌کند: خندیدن باعث مدیریت بهتر استرس می‌شود:
هورمون‌ها: خندیدن سطح هورمون‌های استرس، مثل کورتیزول، اپی‌نفرین یا همان آدرنالین، دپامین و هورمون‌های دیگر را کاهش می‌دهد؛ از طرفی موجب افزایش ترشح هورمون‌هایی می‌شود که به سلامت ما کمک می‌کنند؛ (مثل اندورفین) خنده همچنین باعث افزایش تعداد سلول‌های تولیدکننده آنتی‌بادی و افزایش تأثیر سلول‌های T می‌شود. تمام این موارد سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کنند.
احساس رهایی جسمی: آیا تا به حال به حسی که بعد از خندیدن واقعی به شما دست می‌دهد، دقت کرده‌اید؟ خندیدن هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی شما را رها می‌سازد.
بهبودی درونی: خندیدن باعث ورزش کردن دیافراگم و عضلات شکم می‌شود و حتی روی شانه‌ها نیز اثر می‌گذارد. بعد از خندیدن عضلات احساس راحتی بیشتری می‌کنند. حتی قلب نیز بهتر و سالم‌تر از قبل کار می‌کند.
احساس فراغت از دردها: خندیدن حواس شما را پرت می‌کند تا به خشم، احساس گناه، استرس و سایر احساسات منفی کمتر فکر کنید و این از هر دارویی که برای فراموش کردن دردها استفاده می‌کنید، بهتر و سالم‌تر است.
تغییر دیدگاه: پژوهش‌ها نشان می‌دهند که پاسخ ما به وقایع و حوادث استرس‌زا، بسته به دیدگاهی که از خطر و یا چالش داریم، تغییر می‌کند. خندیدن باعث می‌شود که به حوادث به عنوان چالش‌های زندگی نگاه کرده، کمتر احساس ترس کنیم و مثبت‌تر باشیم.
مزایای اجتماعی خندیدن: خنده باعث ارتباط با دیگران می‌شود و فقط یک لبخند مهربان کافی است که این حس را به دیگران منتقل کنیم. اگر در زندگی بیشتر بخندید، به اطرافیان‌ تان کمک می‌کنید تا آنها نیز بیشتر بخندند و این حس را بهتر درک کنند. با بهبودی روحیه اطرافیان، استرس‌های ما نیز کاهش می‌یابد و روابط اجتماعی‌مان با یکدیگر بهتر می‌شود.

تأثیر خنده در دیابت

برخی از اثرات خندیدن بلافاصله خود را نشان می‌دهند؛ اما گاهی اوقات با خندیدن تغییراتی در سلامت افراد رخ می‌دهد که اثر آنها در درازمدت مشخص می‌گردد. یکی از بیماری‌هایی که خندیدن به درمان آن کمک می‌کند، دیابت است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دیابتی‌ها افزایش خطر بیماری‌های قلبی در آنهاست. از آنجایی که التهابات در بیماران دیابتی بیشتر است، وقتی رگ‌های خونی دچار التهاب می‌شوند، قلب به سختی کار می‌کند. پزشکان میزان التهاب بدن را با اندازه‌گیری کلسترول (خوب HDL) و پروتئین واکنش‌پذیر C، اندازه می‌گیرند. بعد از خندیدن سطح اپینفرین (هورمون استرس) کاهش می‌یابد و اثر آن یک تا دو ماه بعد مشخص می‌شود. علاوه بر آن، پروتئین واکنش‌پذیر نیز کاهش و کلسترول (خوب HDL) افزایش می‌یابد و این دو عامل باعث کاهش التهابات می‌‌شوند و در نتیجه بیماران دیابتی کمتر در معرض بیماری‌های قلبی قرار می‌گیرند.

چرانباید بخندیم؟

به تازگی در یک مرکز سلامت در برزیل، بیمارانی که با افسردگی، استرس و دیابت دست به گریبان هستند، تحت خنده درمانی قرار می‌گیرند. این افراد تشویق می‌شوند که همگی با هم با صدای بلند بخندند. خنده درمانی باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شود، هزینه‌ای ندارد، کالری بیشتری می‌سوزاند و بسیاری فواید دیگر نیز دارد که عبارتند از:  کاهش سطح هورمون استرس
تقویت سیستم دفاعی بدن  آرامش عضلات  کاهش درد   کاهش فشار خون   داروی طبیعی ضدافسردگی
یاد بگیرید که خودتان بخندید و زندگی را خیلی جدی نگیرید. بهتر است روی نیمه روشن زندگی متمرکز شوید و فرصت لذت بردن از زندگی را به خود و دوستان‌تان بدهید.

خنده درمانی

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که وقتی می‌خندید، مغزتان می‌پذیرد که باید شاد باشد. این تمرین برای شروع یک روز، فوق‌العاده است؛ به‌خصوص اگر کمی هم افسرده هستید. چشم‌های‌تان را ببندید، یک نفس عمیق بکشید و لبخندی بزنید. فکر کنید که این لحظه، بهترین لحظه زندگی‌تان است. همیشه پس از خنده احساس آرامش به وجود می‌آید و این آرامش باعث تمرکز بیشتر شما می‌شود. به این ترتیب خنده می‌تواند تعادل روانی در انسان ایجاد کند. افرادی که همیشه خنده بر لب دارند، تحمل بیشتری در برابر ناملایمات و سختی‌های زندگی از خود نشان می‌دهند. با تمرین خنده در طول روز و با فواصل زمانی، اکسیژن بیشتری به مغز می‌رسد و تمرکز فکری بیشتری خواهید داشت. وقتی ذهن‌تان آرامش داشته باشد، راحت‌تر و آسان‌تر تصمیم‌ گیری می‌کنید و بهتر از پس مشکلات برمی‌آیید. یک لبخند می‌تواند دنیا را تغییر دهد؛ اما آخرین باری را که از ته دل خندید، به یاد دارید؟ خندیدن شکل‌های مختلفی دارد؛ برخی افراد با چشمانشان می‌خندند، برخی با تمام اجزای بدنشان و عده‌ای هم فقط با دهان خود می‌خندند. در این میان برخی خنده‌ها نیز مصنوعی هستند که بدترین نوع خنده است.

فواید

یک لبخند کوچک صدای‌تان را دلنشین‌ تر می‌‌کند: وقتی که تلفن منزل‌ تان به صدا درآمد، سعی کنید قبل از برداشتن گوشی یک لبخند بزنید. مردم صدای خنده را از میان صدای شما خواهند شنید و همین اتفاق بسیار کوچک باعث می‌شود صدای‌تان بهتر شود و بسیار دوستانه‌تر، نزدیک‌تر، شادتر و راحت‌تر به نظر برسید. وقتی که شاد و سرحال باشید، فردی که با شما حرف می‌زند نیز از حرف زدن با شما لذت خواهد برد.

یک لبخند کوچک به شدت مسری است: تصورش را بکنید که در حال لبخند زدن مسافتی را طی می‌کنید و در طول راه افراد زیادی با شما برخورد می‌کنند و ممکن است از لبخند شما سرحال شده و خودشان نیز لبخند بزنند و این لبخند را به دیگران نیز منتقل کنند و به این ترتیب افراد بسیاری مثل شما لبخند خواهند زد.

لبخند زدن قدم‌ها را بلندتر و محکم‌ تر می‌کند: اگر به هنگام قدم زدن و پیاده روی کردن لبخند به لب داشته باشید، قدم‌های‌تان محکم‌ تر و بلندتر و حالت فیزیکی بدن‌تان زیباتر می‌شود و می‌توانید مدت زمان بیشتری را پیاده‌روی کنید.

خطوط لبخند بسیار دلنشین‌تر از خطوط اخم هستند: به افراد پیر و مسنی که دوستشان دارید، فکر کنید. ما چهره‌های پیر اما شاد را بیشتر به یاد می‌آوریم. این افراد خطوط زیبای لبخند روی چهره‌‌هایشان نقش بسته است. این خطوط بسیار دوستانه‌تر هستند و شما احساس نزدیکی بیشتری با آنها می‌کنید.

خندیدن باعث می‌شود که از زندگی بیشتر لذت ببرید: وقتی که عصبانی می‌شوید، ساده‌ترین کار بلند کردن صدا و داد و فریاد است، در آن لحظه فکر کردن به چیزهای شاد و خوشحال‌کننده بسیار دشوار است، اما اگر بتوانید تمرین کنید که هنگام عصبانیت و ناراحتی به جای داد و قال لبخندی بزنید، از زندگی لذت بیشتری خواهید برد. دنیا به اندازه کافی انسان‌های غمگین و عبوس دارد. شما نباید خود را به جمع آنها اضافه کنید. باور کنید که خنده دنیای شما را متحول می‌کند. لبخند زدن و خندیدن هیچ هزینه‌ای ندارد؛ پس برای یک‌بار هم شده آن را تجربه کنید تا از فوایدش بهره‌ مند شوید.

تحریریه دنیای سلامت

زیبــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. معصومه امیری گفت:

    عالی بود

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *