جراحی زیبایی پلک

امروزه افراد بسیاری با انجام عمل‌های مختلف زیبایی اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و از زندگی خود بیشتر لذت می‌برند. در این مطلب برای آگاهی خوانندگان، اطلاعات کلی در مورد جراحی زیبایی پلک ارائه می‌شود. بدیهی است جزئیات بیشتر و میزان سودمندی این عمل برای هر شخص باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. از نظر زیبایی‌شناسی، چشم‌ها مهم‌ترین جزء صورت هستند که سن و حالات هیجانی و خلقی فرد را منعکس می‌کنند. متأسفانه چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم پیری را نشان می‌دهند. به‌ طور طبیعی، در قسمت بالا و پایین کره چشم کیسه‌هایی وجود دارد که حاوی چربی هستند. غشایی نسبتاً محکم این کیسه‌های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون‌زدگی آنها می‌شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی عضله را پوست پلک می‌پوشاند.

با افزایش سن، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمی‌تواند مانع بیرون‌ ز‌دگی کیسه‌ های چربی شود. از طرف دیگر، خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر شده و چین و چروک‌های سطحی کم‌ کم ظاهر می‌شوند. همچنین پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه‌های چربی به صورت برجستگی‌های پف‌آلود خود را نشان می‌دهند. البته پف پلک‌ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست و ممکن است یکی از علائم بیماری‌های متابولیکی مثل کم‌کاری یا پرکاری تیروئید باشد. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با جراحی، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد.  تأثیر افزایش سن روی پلک بالا و پایین، کمی با یکدیگر متفاوت است. در پلک بالا این تأثیر معمولاً به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان می‌دهد. این افزایش پوست در مواردی به قدری زیاد است که میدان دید فرد را محدود می‌کند. اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین، معمولاً به شکل پف پلک و بیرون‌زدگی کیسه‌های چربی است.
هرچند نمی‌توان به‌طور کامل از روند پیری جلوگیری کرد، اما با رعایت نکاتی می‌توان سرعت بروز تظاهرات آن بر روی پلک ها را به تأخیر انداخت. بدین منظور، رعایت موارد زیر کمک‌ کننده است:
داشتن زندگی شاداب و بدون استرس
استفاده از عینک آفتابی
تغذیه مناسب
استفاده از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر
عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می‌شود، برای برداشتن پف پلک‌ها، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است و می‌تواند مقداری از چین و چروک‌های سطحی پلک را نیز کمتر کند. باید توجه داشت افرادی که گودی و سیاهی دور چشم دارند، با این عمل گودی و سیاهی دور چشم آنها برطرف نمی‌شود.
عمل بلفاروپلاستی، عملی دومنظوره است. این عمل اغلب برای زیباتر شدن پلک‌ها و چشم‌ها انجام می‌شود، اما گاه به منظور بهبود وضعیت میدان بینایی نیز صورت می‌پذیرد. اگر چین و چروک پلک بالا زیاد باشد، پوست اضافه روی مژه‌ها می‌افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می‌کند. قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این محدودیت دید ممکن است هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی، علاوه بر اینکه چشم‌ها و پلک‌های او را زیباتر می‌کند، محدودیت میدان بینایی وی را نیز از بین می‌برد. در بیشتر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است، اما در بعضی نژادها، مثل نژاد زرد، این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی را گرفته است. با عمل بلفاروپلاستی می‌توان پلک این افراد را اصلاح و چین طبیعی پلک را برای آنها ایجاد کرد. این عمل شایع‌ترین عمل جراحی زیبایی در میان ساکنان آسیای جنوب‌ شرقی، مثل کره و فیلیپین است. در مشاوره حضوری، وضعیت پلک‌های بیمار بررسی خواهد شد و پزشک میزان سودمندی این عمل را برای او شرح خواهد داد. همچنین وضعیت سلامتی و آمادگی طبی بیمار برای انجام این عمل بررسی خواهد شد و در صورت لزوم از نظر بیماری‌هایی که باعث پف‌آلود شدن پلک‌ها می‌شوند، مثل بیماری‌های تیروئید و کلیوی، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
نوع بیهوشی:
این عمل با سه روش بی حسی موضعی، نیمه‌ بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است. در انتخاب نوع بیهوشی، نظر بیمار لحاظ خواهد شد. بی‌حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده می‌شود. در این روش ماده بی‌حس‌کننده لیدوکائین فقط در محل عمل (اطراف پلک) تزریق می‌گردد. بدیهی است با این کار پلک بی‌حس می‌شود و بیمار دردی احساس نخواهد کرد؛ اما اضطراب او به قوت خود باقی است. در روش نیمه‌ بیهوشی علاوه بر اینکه اطراف پلک توسط جراح بی‌حس می‌شود، متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق می‌کند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی می‌برند. بدیهی است در این حالت او نه دردی دارد و نه اضطراب و استرسی.
روش عمل: پلک‌های فوقانی و تحتانی را می‌توان به‌طور مجزا یا همزمان جراحی کرد.
پلک بالا: برش درست روی چین طبیعی پلک داده می‌شود؛ لذا احتمال اینکه بعد از عمل جای برش روی پلک‌ها باقی بماند، بسیار کم است. بعد از برداشتن پوست و نسج زیرپوستی، درصورت لزوم، کیسه‌های چربی نیز برداشته و محل برش با نخ بسیار نازکی دوخته می‌شود.
پلک پایین: اگر میزان پف پلک پایین و بیرون‌زدگی چربی‌های آن زیاد باشد، محل برش کاملاً زیر خط مژه‌ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی‌های اضافی، می‌توان پوست اضافی پلک را نیز چید. اما اگر میزان بیرون‌زدگی چربی‌ها خیلی زیاد نبوده و پوست پلک نیز در حد معمول باشد، می‌توان چربی‌ها را از طریق برش سطح داخلی پلک خارج کرد. مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی ایجاد نمی‌شود و بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر خواهد بود.
مدت عمل: چهار پلک حدود ۲ ساعت.
بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می‌توان از قطره اشک مصنوعی استفاده کرد. تورم و کبودی اولیه ظرف یکی دو هفته برطرف می‌شود؛ اما چند ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی عمل ظاهر گردد. محل برش جراحی به تدریج کمرنگ می‌شود و ممکن است تا یکسال طول بکشد تا محل برش به‌طور کامل محو شود. نتیجه عمل دائمی است؛ با این وجود، زمان در حال گذر است و بدیهی است مرور زمان می‌تواند روی تمام بدن از جمله پلک‌های عمل‌شده نیز تأثیر بگذارد.
نکاتی که بیمار باید بداند:
۱- دو هفته قبل از عمل نباید داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، پیروکسیکام و مفنامیک اسید مصرف شود و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز بود، فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه می‌توان استفاده کرد.

۲- قبل از ورود به اتاق عمل، آرایش چهره بیمار باید کاملاً پاک شود.

۳- بعد از عمل روی چشم‌ها پانسمان نخواهد شد و چشم‌های بیمار باز خواهد بود.

۴- بعد از عمل باید به مدت سه روز از قطره اشک مصنوعی استفاده گردد.

۵- بیمار باید به مدت یک هفته آنتی‌بیوتیک مصرف کند.

۶- تا ۲۴ ساعت پس از عمل، از کمپرس سرد استفاده می‌شود. بدین منظور می‌توان چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته، در آن را بست و کیسه را روی صورت قرار داد و یا بسته‌های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل است، از داروخانه نمود، آن را در فریزر قرار داد تا منجمد شود و سپس استفاده کرد.
۷– بعد از عمل بیمار زیاد نباید دراز بکشد و هنگام دراز کشیدن نیز بهتر است زیر سرش کمی بلندتر باشد تا شیب بدن بیشتر شود. این کار باعث می‌شود کبودی و تورم به حداقل برسد.

۸- شش روز پس از عمل، بخیه‌ها کشیده می‌شود.

۹- اگر بیمار یکی دو روز بعد از عمل دچار چشم درد و یا افت بینایی شد، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

دکتر محمد حسن عامری  متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن جراحی پلاستیک بینی و زیبایی صورت

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. مهدیه گفت:

  سلام من به علت مشکلات خانوادگی زیاد گریه کردم الان پلک هلی بالام کاملأ حالت افتاده و پف ایجاد کرده میخواستم بدونم با سرم های دور چشم بر طرف میشن یا نیاز به عمل جراحی داره ممنون میشم پاسخ بدین.

  [پاسخ]

 2. Arezu گفت:

  من ۲۸ سالمه فاصله چشمم تا ابروم خیلی کمه میخواستم بدونم میتونم ابروهامو با جراحی بکشم بالا؟؟؟؟ تو روخدا راهنماییم کنین

  [پاسخ]

 3. bita گفت:

  با سلام
  من یه بار این عملو انجام دادم اما بعد ۷ سال الان یکی از پلکام یه مقدار افتادگی پیدا میکنه گاهی خیلی به چشم میاد .یکیش کاملا کشده هست و سفت ولی اون یکی شله . البته عمل من شامل پلک های بالایی بوده. ایا انجام عمل دوم میتونه خطرناک باشه و جای اسکار معلو بشه؟ ریسکش در چه حدیه؟ ممنون میشم جواب بدین

  [پاسخ]

 4. ثریا گفت:

  همیشه همه چی در حد عالی ممنون از اطلاعات

  [پاسخ]

 5. parvane گفت:

  مچکرم جالب بود

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + سیزده =