واژن و عفونت های رایج آن

20090113 ehealth story واژن و عفونت های رایج آندر بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی،شیر دادن و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود . بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود،که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.

چه زمانی این افزایش ترشح طبیعی نیست؟
اگر افزایش ترشح باعث تغییر رنگ، بو ، التهاب ناحیه تناسلی، خارش، سوزش بشود غیر طبیعی خواهد بود به ویژه اینکه اگر بیمار در زمان عادت ماهیانه نباشد ولیکن ترشح خونی داشته باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

چه چیز باعث این تغییرات می شود؟

هر عاملی که تغییر در محیط طبیعی واژن بدهد، و به عبارتی PH آن را تغییر بدهد، سبب افزایش ترشح غیر طبیعی از واژن می شود مانند: استفاده از بعضی صابونها، آنتی بیوتیکها، بیماری قند، حاملگی، عفونتها، و یا حتی پاک کردن مجرای تناسلی توسط اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی و یا Vaginal douchمی توانند این مشگل را سبب شوند.

چگونه Vaginal Douching سبب عفونت می شود.؟
بسیاری از بانوان فکر می کنند این روش بسیار خوبی برای پاکیزه نگهداشتن واژن است. اگر چنانچه احساس بو در ناحیه تناسلی می کنید این بو اکثراً از قسمت خارجی دستگاه تناسلی است و شما می توانید با آب و صابون قسمت خارجی دستگاه تناسلی را تمیز نگاه دارید و همان حمام روزانه برای این پاکیزگی کافی است.
در حالیکه با گرفتن دوش واژینال و استفاده از مواد شیمیائی محیط طبیعی واژن را به هم می ریزید که این خود سبب عفونت می شود. از طرفی دیگر توسط Vaginal Douching (شستشوی واژن) باکتریهای موجود در واژن را به قسمت دهانه رحم خود و خود رحم روانه می کنید که این خود سبب عفونت در این نواحی خواهد شد.

چه عوامل دیگری سبب افزایش ترشح واژن می شوند؟
افزایش ترشح واژن به گونه غیر طبیعی به دلایل گوناگون خواهد بود که به طور کلی به نام Vaginitis نامیده می شوند.
۱- عفونتهای قارچی واژن
درواژن زنان قارچ به مقدار کم به طور طبیعی زندگی می کند، محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود قارچها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می شوند. حاملگی، بعضی از آنتی بیوتیکها، مصرف قرصهای جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون ، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی، نیز از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می شوند.

علائم عفونت قارچی چیست؟
باید بگویم که این بیماری بسیار شایع است. بیمار احساس نارحتی در ناحیه تناسلی دارد که به صورت سوزش، خارش در دهانه واژن و در قسمت خارجی ناحیه تناسلی احساس می شود. ترشحات واژن به رنگ سفید و بسیار غلیظ در می آید که می توان آن را به شکل تکه های ریز پنیر مانند دید. بیمار احساس سوزش در زمان نزدیکی دارد. و همینطور احساس تورم در قسمت خارجی دستگاه تناسلی می کند.
ولیکن به یاد داشته باشید که اگر مکرراً و یا به گونه شدید بیماری مبتلا شوید که گاهی هم به درمان جواب نمی دهد و بلافاصله پس از درمان بیماری باز می گردد باید از نظر سایر بیماریهای سیستمیک به ویژه بیماری قند بررسی شوید.

چگونه درمان می شوید؟
درمان این بیماری بسیار ساده و معمولا با استفاده از کرمهای موضعی ضد قارچ مخصوص دستگاه تناسلی بانوان و یا گاهی هم اگر قادر به استفاده از کرم واژینال نباشید، با خوردن دارو درمان پذیر می باشد. گاهی توسط داروهائی که احتیاج به نسخه پزشک ندارد این بیماری به راحتی درمان پذیر است. ولیکن باز هم تکرار می کنم، چنانچه حامله هستید و یا به طور مکرر درگیر این بیماری می شوید، باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنید که علت اصلی را جویا شوید.

چگونه از ابتلا مکرر به این بیماری پیشگیری کنیم؟
به نکات زیر توجه داشته باشید.
•حتماً از شورت های کتانی استفاده کنید.
• تا آنجا که ممکن است از پوشیدن شورت های پلاستیکی و یا بسیار تنگ و چسبان خودداری کنید.
از کاغذهای توالت حاوی مواد معطر و رنگی، Tampon، Pad های معطر و Bubble Bath و یا به طور کلی نشستن در وان حمام پرهیز کنید.
• اگر باز هم گرفتار عفونت مکرر قارچی واژن شدید به پزشک خود حتماً مراجعه کنید به دو دلیل نخست اینکه ممکن است علت بیماریهای سیستمیک بدن باشد و دو م گاهی لازم است که پزشک شما را برای مدت چند ماهی روی درمان بگذارد که از تکرار عفونت جلوگیری شود.

آیا همسر و یا دوست پسر شما باید درمان بشود؟
در این عفونت یا ر شما احتیاج به درمان ندارد و این بیماری اکثراً او را گرفتار نخواهد کرد مگر اینکه همسر شما مشکل دیگری ازنظر بیماری سیستمیک داشته باشد.

عفونت های میکروبی واژن
این عفونت Bac terial Vaginitis خوانده می شود.

محیط واژن حاوی نوعی باکتری است که به نام باکتری خوب واژن معروف است و همینطور حاوی باکتری دیگری است که به نام Anacrobes نامیده می شوند. گاهی بدون دلیل ویژه این نوع باکتری بیش از انداره رشد کرده و سبب بیماری می شوند.

چه علائمی دارند؟
گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

چگونه تشخیص داده می شود؟
به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.

آیا این نوع عفونت ازطریق نزدیکی منتقل می شود؟
اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

چگونه درمان می شود؟
با تمام سادگی این بیماری احتیاج به درمان دارد چراکه اگر درمان نشود عفونت به سمت دهانه رحم، رحم و لوله ها می رود و سبب مشکلات بسیار و بدتری خواهد شد. به ویژه اگر اینکه زن حامله باشد. این بیماری را می شود به طور موضعی و یا خوراکی درمان کرد ولی درمان این بیماری حتماً احتیاج به مراجعه به دکتر و نسخه پزشک دارد .

عفونت شایع دیگر واژنTrichumoniasis است
عامل این بیماری یک نوع انگل به نام تریکومونا است که اکثراِ در اثر نزدیکی با فرد مبتلا ، بیمار درگیر آن خواهد شد. گاهی بیمار مدتها این بیماری را دارد بدون اینکه علائمی داشته باشد.
چه علائمی دارد؟ افزایش ترشح واژن، تغییر رنگ آن به صورت آبکی، یا زرد رنگ و یا گاهی سبز کمرنگ، بوی بد، خارش و سوزش، درد و سوزش در هنگام دفع ادرار از علائم آن است. اکثراً احتیاج به درمان خوراکی دارد. در این نوع گرفتاری همسر بیمار هم بهتر است که درمان بشود.
در اینجا باید یاد آور شوم که عفونتهای دیگر ناحیه تناسلی در ارتباط با رابطه جنسی ونزدیکی بیمار به آنها مبتلا می شود ازقبیل «کلامید یا»، سوزاک، هم می تواند سبب افزایش ترشح واژن بشود، ولیکن اینها عفونت هائی هستند که ابتدا دهانه رحم را گرفتار می کنند و گاهی تنها علامت آنها افزایش ترشح واژن است که در این نوع عفونتها زن و مرد هر دو باید درمان بشوند. ولیکن به خاطر داشته باشید که در این مقاله فقط سخن بر سر عفونت های شایع ناحیه واژن است نه سایر قسمتهای تناسلی

نکاتی که برای پیشگیری از عفونت واژن باید رعایت شود
.
۱-  از Vaginal douche استفاده نکنید
۲- از مواد عطری- اسپری عطری، Tamponsو همینطور از Pad های معطر در زمان خونریزی ماهیانه پرهیز کنید.
۳- همیشه شورت های کتانی که زیاد هم تنگ و چسبان نباشند، بپوشید.
۴- همیشه ناحیه تناسلی و مقعد را از جلو به عقب پاک کنید این روش تا آنجا که ممکن است از انتقال عفونت از ناحیه رکتوم به واژن جلوگیری خواهد شد.
۵- گاهی این خارش و سوزش در ناحیه تناسلی ممکن است به دلیل آلرژی به مواد پاک کننده باشد در این صورت بهتر است که پودر لباسشوئی و کاغذ یا مایع نرم کننده پارچه را در موقع شستشو عوض کنید.
۶- گاهی کاندوم یــــا «دیافراگم» و یا Sperm Killing Gel که برای پیشگیری از حاملگی مصرف می شود ممکن است سبب حساسیت و خارش و سوزش در ناحیه واژن بشود، در اینصورت بهتر است روش دیگری را جایگزین کنید.
۷- پس از دوش روزانه ناحیه خارجی تناسلی را با حوله خوب خشک کنید.

دکتر مریم رهنمون-پزشک خانواده

زیبــا شــو دات کام

واژن

شما ممکن است این را هم بپسندید

۸۵ پاسخ‌ها

 1. پرستو گفت:

  سلام
  من ١ساله ازدواج کردم و نزدیک به ۶ ماه هست که دچار عفونت قارچی شدم
  بارها دکتر رفتم و بعد از مصرف کرم برای یه هفته خوبم و مجدد شروع میشه
  همه نکات بهداشتی رو هم رعایت میکنم و هر روز دوش میگیرم اما نتیجه ای نداره
  ممنون میشم کمکم کنید.

  [پاسخ]

 2. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید .من ی دختر مجردم و تاکنون هیچ رابطه ی جنسی نداشتم .ی مدتیه ک ترشحاتم سبز رنگ یا زرد رنگ هست گاهی هم خارش دارم علتش چیه میشه راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 3. ايدا گفت:

  با سلام
  من چهار ماهه که ازدواج کردم در اوایل ترشحات واژن زیاد بود اما با گذشت زمان من دچار خشکیه واژن شدم با اینکه شوهرم سعى در تحریک کردن ومعاشقه با من داره تا بلکه ترشح داشته باشم هیچنتیجه اى نمیبینیم من ١٩سالمه خیلى ام دوسش دارم و نمیخوام اذیت بشه لطفاً کمکم کنید

  [پاسخ]

 4. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من عفونت واژن دارم هم ترشحات زرد رنگ با تکه های سفید و سوزش و التهاب مخصوصا هنگام راه رفتن نظافت روهم خیلی رعایت میکنم دکترهم میرم دارو میخورم اما مجدد بعد قطع دارو همونجور میشم دیگ هم خسته شدم مجرد هستم

  [پاسخ]

 5. Adonise گفت:

  سلام
  کسی هست؟

  [پاسخ]

 6. ديانا گفت:

  سلام من ١٩ ام قاعدگیم تموم شده ولی از ٢٠ام خارش دارم از شامپویی که برای بیماری قارچیه و کرم بتامتازون برای التهاب استفاده کردم خارشم کمتر شده ولی ترشحات زرد بابوی خفیف دارم میشه راهنماییم کنین

  [پاسخ]

 7. آتوسا گفت:

  سلام من یک دوره از پریودم فقط لک دیدم الان نزدیک دوره بعدی پریودم هستم که تمام دهانم و زبانم پر شده از جوشهای دردناک و همزمان ناحیه واژنم التهاب وخارش شدید داره با توجه به اینکه دوشیزه هستم وبهداشت رو از همه نظر خوب رعایت میکنم از شما میخوام کمکم کنید آیا این خارش و التهاب به خاطر اختلال هورمون هست یا چیز دیگری ؟ ؟البته ناگفته نمونه من به اندازه دو دوره پریود از چوب میخک هم استفاده کردم تا لک بینی رو کنترل کرده باشم اما این خودش رو به شکل گرمی شدید نشون داده؟ باتشکر

  [پاسخ]

 8. مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  مرسی از سایت خوبتون
  آیا میشه بجای ژل لوبریکانت/مسهل واژنی (جهت مصرف در هنگام نزدیکی) از جوشانده ی لزج گل ختمی استفاده کرد. ممنون
  لطفا پاسخ رو ایمیل کنید. تشکر

  [پاسخ]

 9. المیرا گفت:

  با عرض سلام . خسته نباشید
  من ۲۷ سالمه و هشت ساله ازدواج کردم.من خیلی خیلی زیاد به عفونت مبتلا میشم و درمان هم میکنم اما مجددا برمیگرده و جدیدا عفونت ادرار هم شدیدا پیدا کردم.والان در دو عادت ماهیانه ی اخیر طوری شده که کمر درد و دل درد شدید دارم اما خون کامل ازم نمیاد.باید فشار به خودم وارد کنم تا یه قطره خون بیاد.البته این وضعیت تا دو سه روز ادامه داره بعدش خون کامل میاد.الانم تو همین وضعیتم.کلافه م.دو روز از تاریخ پریودیم گذشته و همش درد دارم اما انگار راه برای بیرون اومدن خون بسته شده.تو رو خدا راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 10. . گفت:

  خانم دکتر گرامی
  توضیحات شما بسیار خوب و کامل بود و از بابت آن ها از شما تشکرمیکنم
  اما یک نکته را قابل ذکر می دانم و آن این که هر موضوعی که در جامعه وجود دارد -علی الخصوص موضوعاتی که از نظر اخلاقی منفی تلقی می شوند- قابل ذکر در برابر عموم مردم نیست یعنی نباید بیان شود، حتی اگر موضوعی شایع بوده و افراد زیادی مبتلابه آن باشند. منظور اصلی حرف من در این جا به طور صریح مربوط به آن بخش از بحث شماست که درمورد درمان شوهر یا «دوست پسر» مطرح کردید. داشتن رابطه با دوست پسر هرچند هم در بخشی -بسیار کوچک-از جامعه ما رواج داشته باشد اما از نظر اخلاقی ناپسند و از نظر شرعی حرام است و طرح این موضوع توسط شما به احتمال زیاد موجب عادی جلوه کردن آن در دید کسانی است که متن شما را مطالعه میکنند. در اصطلاح شرعی، قبح آن می شکند و این به هیچ وجه مطلوب نیست.

  [پاسخ]

 11. Fatemeh گفت:

  سلام من‌دختری ۱۴ساله هستم ترشحات سفید رنگ دارم خیلی‌زیاده ولی هنوز پریود نمیشم چیکار کنم

  [پاسخ]

 12. کیمیا گفت:

  سلام من ۴ساله ازدواج کردم الان دو ماهه التهاب درونی واژن دارم بدون هیچ ترشحی اوایل یکمی خارش داشتم رفتم دکتر گفت عفونت قارچیه برام کرم و شیاف نوشت با کپسول ضد قارچ اما فقط خارشم بند اومده ولی بدنم همش التهاب داره خیلی هم هست التهابش نه سوزشی دارم نه خارشی نه ترشحی فقط التهاب این چه مریضه؟؟؟

  [پاسخ]

 13. parasto گفت:

  باسلام من ۱۶سالمه و احساس سوزش خیلی زیادی دارم مدت ی هفتس ک اینطور شدم لطفا راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  Mahsa پاسخ در تاريخ اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۴ ۱۴:۰۹:

  سلام من ١٧سالمه و ترشح خیلی زیاد دارم قبلا دکتر رفتم بهم ژل و قرص داد اما الان ترشح سفید آبکی دارم و موقع نزدیکی هم ترشح دارم که مثل تکه های پنیره باید چیکار کنم؟

  [پاسخ]

 14. محمد گفت:

  سلام همسرم عفونت کرده که رنگ سفید تکه تکه های ریز هست خواستم ببینم حامله هست یا نه بعد شش روزه که از عادت ،پریودیش می گره ولی هنوز پریود نشده یه راهنمایی کنید چیکار کنم

  [پاسخ]

 15. عسل گفت:

  سلام من تقریبا ۱۱ ماه میشه ازدواج کردم چند وقته موقع نزدیکی کمی ازم خون میاد و احساس میکنم بدنم خشک شده و دیواره هاش خراش پیدا کرده واسه همین دکتر گفت التهابه بهم مترونیدازول داد ولی تاثیر نداشت بازم خونریزی کرد تا ک از ژل لوبریکانت استفاده کردم و دیگه خون نیومد یعنی تشخیص دکتر اشتباه بوده و من خشکی واژن دارم ؟؟؟تو رو خدا کمک کنید خیلی فکرم مشغوله

  [پاسخ]

 16. Taranum گفت:

  Salam man 27sala astam taghriban 2sal misha ezdivaj kardam 5mah ast jolo guru namikonam ta bardar sham ama az on vaght be bad kw jologiri namikonam. Ofonat peyda kardam .sozesh dar dahane rahm daram. Kamaram dard mikonad. Hengame nazdiki ham bazi vaghta sozesh va dard daram. .chand roz ghabl bad az nazdiki az rahmam kami khon amad ba in ke yak hafta ghabl period shoda bodam.sozesh dar edraram ham daram. Man jologiri ham namikonam ama hanoz bardar nashodam .bare ofonatam ham az ab serke va jel zed ofonat ham estefade kardam ama khob nashodam.shoma begin che kar konam

  [پاسخ]

 17. لعیا گفت:

  سلام من ۱۹سالمه ۳ساله ازدواج کردم بعد از اینکه بچه دارشدم بعدهرنزدیکی واژنم میسوزه چیکارکنم؟ خیلی دردام

  [پاسخ]

 18. راضیه گفت:

  سلام.من تازه ازدواج کردم عفونتم از مجردیم بوده تا الان که زن شدم.رفتم دکتر داروهاشو استفاده کردم هیچ فایده ایی نداشت.من خسته شدم از درد نزدیکی و سوزش و درد در کمر.من چکار کنم کسی جواب منو میده لطفا”.

  [پاسخ]

  یکتا پاسخ در تاريخ آبان ۲۵ام, ۱۳۹۴ ۲۳:۲۳:

  کشت ترشحات و انتی بیوگرام انجام بدین برای تشخیص نوع دقیق عفونت و نوع انتی بیوتیک مناسب

  [پاسخ]

 19. زیبا گفت:

  سلام من زنی ۲۰سالخ هستم سه ساله ازدواج کردم میخام اقدام به بارداری کردم وعفونت دارم رفتم دکتر پماد داخلی داد در روز چهارده پریودیم نزدیکی کردیم وبعده دو سه ساعت از پماد داخل واژنم گذاشتم و الان میترسم از اونشب حامله بشم و بخاطر پماد جنین دچاره مشکل بشه ایا ضرری برای جنین داره یا نه

  [پاسخ]

 20. Eli گفت:

  من دچار عفونت شدم واین روند چندسال طول کشید اما هر چی دکتر میرم خوب نمیشه واین ک هنوز مجردهستم و دچار این بیماری شدم باید واسه بهبودی چکارکنم؟

  [پاسخ]

 21. مینا گفت:

  سلام خسته نباشیدمن۱۶ سالمه ترشحم خیلی زیادخیلی بوی بدی هم میده میشه راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 22. nafas گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید من ۱۸سالمه ترشحات زیادی دارم و بوی بدی میده. دکترهم رفتم یه قرص داد اما باز مشکلم حل نشد بنظرتون باید از چ کرم یا دارویی باید استفاده کنم تا خوب شم خواهش میکنم سری جواب بدید

  [پاسخ]

 23. مریم گفت:

  in ke narahati nadare kesht madfo bede behet doci ghors mideh

  [پاسخ]

 24. الناز گفت:

  با سلام من سالها دچار مشکل خارش هستم قبل إز أین که پریود بشم یک هفته قبل خارش بدى میگیرم و غیر قابل تحمل همین که اولین لکه رو میبینم انگار من مشکلى به اسم خارش نداشتم تو رو خدا اگر کسى در أین مورد اطلاعات داره منو راهنمایى کند دیگه خستم شده

  [پاسخ]

  دا پاسخ در تاريخ فروردین ۱۸ام, ۱۳۹۴ ۰۰:۵۱:

  سلام الناز جان منم قبلا این طوری بودم رفتم دکتر گفت جوش چرکیه باید فریز کنی. دوباره بعد از چند سال این طوری شدم این بار زخم داشتم که عمیق هم بود و مجدد فریز کردم. هر دو بار شرایطم مثل شما بود.
  در ضمن فریز درد نداره و تا چند سال مشکلی نخواهی داشت.

  [پاسخ]

 25. زینب گفت:

  من نه ترشحاتم فرق کرده نه ترشحاتم بوی بد میده فقط سوزش واژن دارم از اون پمادای کلوتریمازول هم استفاده کردم اما اصلا فرقی نکرده ادرارم که میکنم سوزشش بیشتر میشه تو رو خدا کمکم کنید

  [پاسخ]

 26. سارا.د گفت:

  سلام عزیزان من.
  خانمای گلم کسایی که مشکل عفونت و قارچی دارن واژینال عسل دوای دردشونه برای هر نوع عفونتی خوبه و مثه آب رو آتیش میمونه…
  من امتحان کردم…مراجعه کنید به سایت دکتر روازاده…..

  [پاسخ]

 27. asal گفت:

  سلام من حامله ام و خیلی سوزش واژن و التهاب دارم هرروز باید لباس زیرمو عوض کنم از بس ترشح دارم که خیلی هم بدبویه دکتر هم رفتم ولی نتیجه نداشت لطفا بگین چه کنم؟

  [پاسخ]

 28. بهار گفت:

  سلام خانمی ۳۰ساله ومجرد هستم ۳ماه است که ترشح ابکی زیاد دارم ولی هیچ علایم وسوزش وخارش ودرد وتغیررنگ وبوندارم ۲ماه از اموکسی سیلین استفاده کرده ام ومشکلم تا زمانی که عادت ماهیانه نشده ام خوب است ولی زمانی که عادت ماهیانه میشوم بعد از تمام شدن زمان پریودی ام دوباره ترشح ابکی دارم وچند روز اول کم میباشد ولی به مرور زمان زیاد میشود ایا من دچار عفونت هستم لطفا راهنماییم کنید باتشکر

  [پاسخ]

 29. مریم گفت:

  ا سلام ، من ۳ ماه پیش عمل کردم بعد عمل یک ماه بعدش قارچ زدم ناحیه واژن بهد سوزش ادرار هم گرفتم رفتم دکتر گفت بخاطر سوندی که بت وصل بود وبگذریم من دخترم برای قارچم باید چیکار کنم خیلی می ترسو هنوز خوب نشدم چون پماد رو نمی تونم داخل واژن بریزم هر قرصی هم می خورم جواب نمی ده تورو خدا راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

 30. گل گفت:

  من یک هفته بود که طبق دستور پزشک به خاطر عفونت پماد کلوتریمازول استفاده میکردم ما بعد از اون تقریبا یک هفته است که پریود نمیشم و دل درد شدید دارم باردار هم نیستم مشکل چیه؟

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۳۰:

  salam dooste khoobam peri nashi ziyad mohemni mano ke bad bakht kardan in doctora az aplikator ziyad estefadeh nakon

  [پاسخ]

  نيلوفر پاسخ در تاريخ دی ۲۹ام, ۱۳۹۴ ۱۶:۴۶:

  سلام مریم جان میشه بگی چه مشکلی براتون پیش اومد؟

  [پاسخ]

 31. زهره گفت:

  سلام من ۶ ماه ازدواج کردم و ۵ ۶ بار بخاطر عفونت رفتم دکتر خوب میشم اما بوی نامطبوع دارم نمیدونم چیکار کنم !
  و اینکه بعد ۲ بار نزدیکی داخل واژنم میسوزه و درد میکنه دکتر ژل لیدوکایین رو تجویز کرد اما بازم مشکلم حل نشد

  [پاسخ]

 32. زینب گفت:

  علت ترشحات خونی بعد از نزدیکی چیه؟
  دکتر رفتم اما نگفت که زخم داری گفت فقط تو رحمت قارچ هست و دارو و کردم واژینال نوشت علت این ترشحات خونی چیه؟خیلی نگرانم آخه

  [پاسخ]

 33. nadiya گفت:

  Salam baraze inke ofonat nakonid har roz mast bokhorid va badaneton ro ba sabone bache beshorid va foran badastmal ya seshvar khoshk konid va ya inke age baraton momken hast vaganeton ro da maaraze aftab bezarid ta aftab ono zedeofoni kone bavar konid natije mide makhsosan age be tore morattab mast bokhorid hatman emtehan konid

  [پاسخ]

 34. زینب گفت:

  تو رو خدا خواهش میکنم زود جواب بدید
  من باید از چی استفاده کنم که خوب بشم

  [پاسخ]

 35. زینب گفت:

  سلام خسته نباشید
  من یه مدتیه که سوزش واژن دارم رنگ ترشحاتمم نه تغییریذکرده نه بو داره سوزش ادرار هم نیست وقتی ادرار میکنم و میخوره به واژنم سوزشم شروع میشه یعنی علتشم همونه خسته شدم از این سوزش.اینبار بعد پریودم که۶آبان ماه تموم شدم که ۹روز طول کشید دوباره ۱۱آبان خونریزیم شروع شد دقیقا مثل اینکه پریودم البته یه چند روز قبل خونریزی از روش اورژانسی استفاده کردم و دوتا قرص ال دی خوردم یعنی میتونه خونریزی بخاطر قرصا باشه؟از اون خونریزی سوزشم شروع شده تا الان البته دهانه واژنم و دون دونای سفیدی شده بود که پماد واژینال کلوتریمازول اشتفاده کردم که خوب شد اما سوزشم نه.قبلا هم دو سه باری اینجوری شده بودم البته خونریزی نداشتم اما سوزشم خیلی اذیتم میکنه با اینکه سوزش ادرار ندارم اما این سورش باعث میشه که احساس کنم اذرار دارم.تو رو خدا کمکم کنید یعنی من چه مشکلی دارم؟

  [پاسخ]

 36. zahra گفت:

  سلام,خسته نباشید من زنی هستم ۲۱ ساله دو هفتس عفونت قارچی گرفتم,دکتررفتم بهم کرم واژینال و قرص داد,۴روز استفاده میکنم قارچم بهتر شده,اما الان متوجه وجود انگل در مدفوع شدم,بهداشتم و کاملا رعایت میکنم ,دارم دیونه میشم,توروخدا بگید چیکار کنم!!

  [پاسخ]

 37. ترنم گفت:

  سلام خسته نباشید.۲۱سالمه ترشح دارم ولی بی رنگ و بی بو هست سوزش و خارش هم ندارم ولی بیعضی مواقع ترشحات لزجی مثل مخاط بینی دارم میخواستم علتشو بدونم و اینکه ایاجای نگرانی هست یا ن

  [پاسخ]

 38. زهرا گفت:

  سلام من درد واژن و کمر دارم علتش چی میتونه باشه ۲۲سال ین دارم

  [پاسخ]

 39. safieh گفت:

  دو سه ماهی است که در زمان قبل از پریود لک بینی دارم و بعد از دو روز پریودم شروع میشود قبلا چنین مشکلی را نداشتم ایا مشکل حادی دارم یا نه لطفا راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

 40. فاطمه راس گفت:

  با عرض سلام

  [پاسخ]

 41. رز گفت:

  توجه…. توجه…. توجه….
  سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون
  من عاجزانه خواهش میکنم به سوال من جواب بدین.من ۲۲سالمه و۲ساله که ازدواج کردم.فکرکنم تواین دوسال من ازهردوسه هفته به ماماو… برای عفونتم مراجعه کردم وانواع داروهاروخوردم وواژینال مصرف کردم
  همیشه هم بهداشتو رعایت میکنیم.انواع دمنوش هارو خوردم(گل ختمی.پنیرک…)وچندین بارتومحلول جوش شیرین و آب نشستم.
  دیگه نمیدونم چیکارکنم مدام عفونت قارچی و….دارم
  تورو خدا یه راه حلی بهم نشون بدین دارم دیوونه میشم
  پریود نامنظم هم دارم!برای منظم شدنش یکی دو ماه دارو خوردم اما پس از مدتی باز نامنظم شد
  قصد دارم باردار شم.اما میترسم ضرری واسه جنین داشته باشه
  ویا اگه در زمان بارداری هم عفونت داشته باشم چیکارکنم؟؟
  خواهش میکنم به مشکلم یه راه حل قطعی ومطمئن بدین دیگه واقعا خسته شدم.برای همتون دعا میکنم

  [پاسخ]

  sepid پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۵۰:

  سلام گلم از قطره ویتاگنوس استفاده کن برای منظم شدن پ خوبه ،

  [پاسخ]

 42. نگار گفت:

  سلام من دختری ۱۹ ساله هستم که نزدیکی داشتم چند ماه قبل از نزدیکی ترشحات شدیدی داشتم که سفید و بدون بو بودن اما الان دو ماه که ترشحات زرد شدند و حتی حالت پنیری دارند میخواستم ببینم مشکل خاصی دارم من ازدواج نکردم نمیتونم با مامانم در میون بزارم میشه راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  صبا پاسخ در تاريخ تیر ۱۱ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۱۷:

  inja kasi j nemide vali serkeo abo ghati kon beshin tosh az 100ta daro behtare

  [پاسخ]

 43. صبا گفت:

  سلام من ۱۸سالمه و نزدیکی دارم. چند وقت پیش متوجه شدم عفونت دارم. عوارضشم خارش و بوی بد و زرد و زیاد شدن ترشحات بود. پیشه دکتر رفتم و برام یه کرم واژینال تجویز کرد. بعد استفاده دیگه چیزی ندیدم تا بعد ۱ ماه عوارضش برگشت. این سری از کرم ضد قارچ که دکتر داده بود و پونه دم کردنی بطور نامنظم استفاده کردم. کمی بهتر شدم ولی هنوز عوارضشو دارم. من ازدواج نکردم و شرایطشو ندارم مدام به دکتر برم. اگه کمکم کنید ممنون میشم.

  [پاسخ]

 44. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشین من ۱۷سالمه و نامزد هستم….من ترشحاتم خیلی زیاده و همچنین خیلی خارش دارم چندبار با بتادین شستشو دادم اما فرقی نکرده…..ترخدا کمکم کنید که چجوری این بیماریو ازبین ببرم اخه میگن عفونت باعث نازایی میشه من نمیخوام کار به اینجاها برسه….ترخدا یه دارو بهم معرفی کنید

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۳۰:

  سلام نگران نباشید به این سادگی ها نازا نمیشید!ترشحاتتون چه رنگیه؟اگه خارش دارید و بوداره احتمالا عفونته قارچیه روزی ۳ دفه با محلول سرکه و آب یا بتادین و آب بشورید خودتونو میتونید ۵ دقیقه ای توی یه تشت کوچیک محلولو درست کنید و بنشینید توش،شورتهاتونم کلا عوض کنید و یا با محلوله بتادین بشورید و بزارید توی هوای آزاد و آفتاب بخشکه یا اتو بزنیدشون…شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

  ساناز پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۲۸:

  سلام ملیکا جان ….اخه من تو اینترنت همچین چیزیو خوندم و بعدش خیلی نگران شدم ….مرسی که گفتی خیالم راحت شد…من ترشحاتم سفیده و بو داره حق با شماست عفونت قارچیه صد در صد……مرسی که کمکم کردین همه اینکارارو انجام میدم واقعا ممنون فداتون بشم

  [پاسخ]

  ساناز پاسخ در تاريخ تیر ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۴۶:

  سلام ملیکاجون من همه اون کاراروکه گفته بودی انجام میدم ولی فایده نداره چند روز خوب میشه و بعدش باز خارشام شروع میشه

  [پاسخ]

 45. تارا گفت:

  با سلام.دختری بیست و دو ساله هستم که بر اثر یک اشتباه یعنی خود ارضایی پرده بکارت خود را از دست داده ام و چون در شهر خیلی کوچکی زندگی میکنیم که همه با هم آشنا و خویشاوند هستیم نمیخواهم کسی از این راز من باخبر شود.الآن چند سال است که ترشحات خیلی زیادی دارم که سفید رنگ و بدون بو هستند ولی اصلا درد یا خارش یا سوزشی ندارم.در این چند سال حتی نمیتوانم نماز بخوانم چون همیشه جنب هستم .دیگر از این وضعیت خسته شده ام میخواهم بدانم اگر به ماما مراجعه کنم مرا معاینه هم میکند؟ آیا در این معاینه متوجه عدم پرده بکارت من میشود؟ اگر متوجه عدم پرده بکارت من میشود نمیخواهم به پزشک مرجعه کنم تا بمیرم، به نظر شما چکار کنم تا از شر این ترشحات خلاص شم؟ اگر دارویی به من معرفی میکنید میتوانم بدون تجویز پزشک از داروخانه آن را تهیه کنم؟ خواهش میکنم کمکم کنید به جواب سریع شما نیاز دارم.ساعتی نیست که ترشح نداشته باشم.

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۰۴:

  سلام عزیزم اینجوری که شما میگید بی رنگ و بی بو هستند اصلا مشکلی نداره این ترشحها طبیعین(یعنی شما نه قارچ دارید نه انگل و نه هیچ چیزه دیگه ای) و غسل هم لازم ندارن!شما معنی جنب رو اشتباهی متوجه شدید ؛اگه سفید رنگ و پنیری شکل و بو دار باشه مشکل داره میتونید مشکوک بشید به عفونت قارچی که توی خونه و بدون پزشک هم میتونید درمانش کنید؛ بعضی از ترشح ها برای زنان ضروریه،این ترشحات از غدد تناسلی برای رطوبت دستگاه تناسلیه که اگه نباشه برای خانم مشکل ساز خواهد بود و باعث خشکیه واژنه که دردسر داره واسه خودش.
  اگر واقعا پرده ی شما آسیب دیده باشه و از ماما بخواهید که معاینه کنه و ببینتتون ماما یا دکتر زنان متوجه میشه ،و البته هم میتونه متوجه بشه که از دخول آسیب دیده یا با ضربه و انگشت و … گاهی اگر آسیب خیلی کم باشه مثل یه خراش میتونه خونه خیلی کمی بیاد و بعد هم با تغذیه مناسب و ویتامین سی و …خودش ترمیم میشه، به خاطر یک شک روزهای خودتونو خراب نکنید و مصمم بشید برای ترک عادت بدتون…موفق و تندرست باشید

  [پاسخ]

 46. shahrzad گفت:

  سلام وخسته نباشید من بیماری اندپمتیوز دارم سمت چپم زیرشکمم دردمیکنه کمی هم لک می بینم سن هم

  [پاسخ]

 47. shahrzad گفت:

  سلام وخسته نباشید من بیماری اندپمتیوز دارم سمت چپم زیرشکمم دردمیکنه کمی هم لک می بینم سن هم ۳۸ دارم خواهش میکنم راهنمایی کنیددرضمن دستگاه ایودی مینرال گذاشتم

  [پاسخ]

 48. sisil گفت:

  سلام ملیکا خانم. من ۲۶سالمه و۱۸ماه عروسی کردم و عفونت دارم با پماد و دارو هیچ فایدهای نداشت والان من مشکل پریودی نامنظم دارم حالا یک ماه پریود نشدم و در ترشحاتم رگ خون میبینم به نظر شما چکار کنم؟

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۲۸:

  با سلام.آیا داشتن ترشح هات سفیدرنگ رقیق بدون خارش و سوزش از عفونت های قارچی است؟

  [پاسخ]

 49. سارا گفت:

  باسلام من دختر بیست ساله هستم مجرد.من بعضی مواقع و بیشتر بعد از اتمام دوران قاعدگی ترشح غلیظ سفید رنگ دارم مثل مخاط بینی.میخواستم بدونم علتش چیه؟و باید چکارکنم؟مادرم ماماست ولی روم نمیشه بپرسم .یبار غیر مستقیم سوال کردم مامانم با این که متوجه شد درباره خودمه گفتناگر بوی بد نمیده اشکال نداره و طبیعیه.یه مشکل دیگم دارم این که بعد از دستشویی رفتن تا بیست دقیقه بعود سووزش دارم و هربار که میرم دستشویی با این که خشک میکنم ولی بازم سوزش دارم .خواهش میکنم کمکم کنید که علت این دو مورد چیه .اگه جواب رک به ایمیلم ارسال کنید خیلی لطف بزرگی میکنید

  [پاسخ]

 50. نغمه گفت:

  با سلام و خسته نباشید با توضیحاتی که دادید من حدود ٨ ماه هست که دچار Fishy Smell هستم ٣٨ سال دارم ترشحات ابکی دارم و بوی بد هنگام نزدیکی و کمی درد در ناحیه تخمدان به پزشک چند بار مراجعه کردم اما هر دارویی مصرف میکنم بعد از نزدیکی باز مبتلا می شم لطفا راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم که بهبود پیدا کنه و اینکه همسرم لازم هست دارویی مصرف کنه ممنون می شم اگه پاسخ بدین

  [پاسخ]

 51. reza گفت:

  سلام بر همه دوستان . از این به بعد من فقط جواب کسانی را می دهم که اسم بنده را در کامنتشون بیارند . لطفا جواب بقیه را خانم های معترض بدهند؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 52. فریبا گفت:

  باسلام توروخدا جواب منو هم بدید من ماه اول بارداری هستم انگار عفونت قارچی کردم خیلی اذیتم بدم دادمم مداد مم سمدس دادم مم جادس جفادفمم دادم دمممم ممسم

  [پاسخ]

 53. پانیذا گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه مجردم هستم چند وقتی بود مشکل خود ارضایی داشتم در حمام(زیردوش) ولی خداروشکر ترک کردم.ولی عفونت زیاد قارچی دارم دکتر رفتم ولی نتیجه ای نداشت وقسمت جلو واژنم بزرگ شده وکشیدوچروک وخشک وسوزش زیاد وعادت ماهیانمم نامنظمه میخوام بدونم چکار باید بکنم یعنی در ازدواجم مشکلی پیش نمیاد.اگه میشه راهشو نشونم بدید که این مشکلاتو حل کنم به شدت افسردگی گرفتم سر این موضوع خواهش میکنم.

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ دی ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۴:

  سلام عزیزم شما که میگید اونکارو ترک کردید پس دیگه مشکلی وجود نداره.به خودتون افکار منفی نفرستید.خوب خودتونو خشک کنید بعد از شستشو و از ژل های شستشو استفاده کنید.انشاله مشکلتون برطرف میشه

  [پاسخ]

 54. reza گفت:

  سلام نازی جان . شما باید بدونید مصرف بعضی داروها و آنتی بیوتیکها باعث بهم خوردن عادت ماهیانه میشوند . در مورد خارش واژنت باید بگم ۱- با صابون مرتب بشورش . ۲- موقع شستن سعی کن اول جلو را بشوری بعد مقعد را . تا ویروس و وباکتریهای عقب باعث عفونی شدن واژنت نشوند. ۳- اگر بعد نزدیکی خارشت زیاد میشود احتمالا از رابطه باشد . به شوهرت بگو بهداشت را رعایت کند و آلت خود را قبل رابطه با صابون بشورد . ایشان نیز اول جلو و بعد مقعد را بشورند. با نظر دکتر دارو هم می توانید مصرف نمائید. موفق باشی و سالم و سر حال همیشه.

  [پاسخ]

  سارا پاسخ در تاريخ فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۳ ۰۵:۵۷:

  مصرف دارو های هورمونی باعث تغیر بریود شده انتی بیوتیک واسه عفونت ها بررسی میشه.شستن با صابون مخصوص توصیه میشه نه صابون عادی جون فلور نرمال وازنو از بین میبره و باعث عفونت باکتریایی میشه.

  [پاسخ]

 55. نازی گفت:

  کسی اینجا جواب نمیده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 56. نازی گفت:

  سلام خسته نباشید.آیا خارش و التهاب در واژن باعث عقب افتادن عادت ماهانه میشه؟ ۲۰سالمه.و قبلا هم پریودم نامنظم بود.خواهش میکنم جواب بدید

  [پاسخ]

 57. نازی گفت:

  سلام.خسته نباشید.آیا خارش در قسمت واژن باعث میشه عادت ماهانه عقب بیافته؟ خواهش میکنم جواب بدید

  [پاسخ]

 58. دریا گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه متاهل هستم.من در زمان نزدیکی سوزش شدیدی دارم و به ندرت رحمم درد میگیره از قرص مترونیدازول و پماد واژینال تریپل سولفا استفاده کردم اثر داشته اما بازم سوزش دارم چکار کنم؟حتی از ژل بهداشتی هم استفاده می کنم

  [پاسخ]

  پرستو پاسخ در تاريخ بهمن ۴ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۳:

  سلام دکست عزیز.حتما باز به همون دکتر مراجعه کن و بگو خوب نشدی و معاینه بکنه شمارو و داروهاتونو عوض کنه و بعد تموم شدن باز برو و معاینه بشو.وگرنه عفونت اگر بمونه خیلی درد سر درست میکنه

  [پاسخ]

 59. سمانه گفت:

  من در زمان پریود خارش و سو زش شدیدی دارم پیش د کتر هم رفتم و ایشان به من پماد کلوتریمازول داد ولی من خوب نشدم البته دو سه رو ز بعد پریود م این مشگل رادارم اگه میشه راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 60. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و ترشحاتم خیلی زیاده و فکر کنم که عفونت دارم و گاهی احساس می کنم شرتم خیس شده چی کار کنم لطفا بهم بگید

  [پاسخ]

 61. الیا گفت:

  سلام خسته نباشید. لطفا راهنمایی کنید. ۳۲ساله هستم مدتی است قسمت پایین و بالای واژنم ترک ترک شده و خارش و سوزش دارد. در ازمایشات و پاپ اسمیر مورد مشکوکی مشاهده نشد و درمان با انتی باکتریالها و ضد قارچها نیز بی نتیجه بود . یکی از پزشکان کپسول فلوکستین ۱۰ تجویز کردند و موثر واقع شد ولی با قطع دارو ترک ها دوباره پیدا میشوند ایا باید همیشه این دارو را مصرف کنم؟ ممنون

  [پاسخ]

 62. الي گفت:

  سلام- میخاستم بپرسم من در قسمت واژن در واقع در قسمت دهانش رو به پایین پوستم جمع و قرمز شده و سوزش و خارش میده دکتر رفتم بهم پماد و قرص داده ولی بدتر شده و مجرد هستم باید چیکار کنم؟ مرسی

  [پاسخ]

 63. شادی گفت:

  باید بگم ۲۸ سالمه و سه ساله ازدواج کردم،

  [پاسخ]

 64. شادی گفت:

  با سلام
  من مرنب دچار عفونت میشم بعضی وقت ها قارچی و بعضی وقت ها میکس
  همیشه هم تحت نظر متخصص زنان بوده و هستم اوایل از درمان ها نتیجه میگرفتم ( پماد و کرم و درمان های سیستمیک) ولی دو ماهی هست که با هیچ کدوم مشکلم حل نمیشه
  در این دو ماهه اخیر هم واژنم خشک خشک هستش، این خشکی موقع سکس هم برام مشکلات بزرگی درست کرده به طوری که همسرم دیگه تمایلی به سکس نداره، خواهش میکنم راهنماییم کنید، برای درمان خشکی واژن چیکار میشه کرد؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 65. نغمه گفت:

  سلام من حدودا ۳ ساله که ازدواج کردم اوایل ازدواج هنگام نزدیکی هیچ دردی نداشتم اما به تازگی سوزش زیادی همراه با درد هنگام نزدیکی دارم که واقعا اذیت می شم به پزشک زنان مراجعه کردم گفتن عفونت دارم قرص و پماد دادن اما هیچ تاثیری نداشته خواهش می کنم منو راهنمایی کنید ممنون

  [پاسخ]

 66. لیلا گفت:

  لطفا در مورد کرم ویاژل شستشو هم صحبت کنید یه دنیا تشکر

  [پاسخ]

 67. samira گفت:

  ba salam man kheili ton ton daraye ofonat va bishtare mavaghe ham tarasho daram b tori k yeho ehsase khisi dar shortam mishavam vali aksaran bi bo va bi rangan vali mavaghey k shadid mishavad zire delam dard migire gahi hamrah ba sozesho khareshe az shortaye nakhi estefade mikonam ba dastmalam khodamo khoshk mikonam ezdevaj kardam va ba dosh vajinal va abo betadin khodamo shostesho midam , mohaye zir postimam ziade lotfan mara rahnamaey konid chon az doktor raftan khaste shodam

  [پاسخ]

 68. الی گفت:

  سلام و ممنون
  با توجه به اینکه توصیه کردید از vaginal douche برای جلوگیری از عفونت استفاده نشود آیا استفاده کردن ازصابون ملایم حاوی ph کمتر از ۴ و حاوی اسید لاکتیک که جهت شستشوی روزانه به دستور پزشک توصیه شده ایرادی دارد؟
  البته به صورت مایع می باشد!
  با تشکر از راهنماییتون

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۱:

  سلام-ممنون از شما-حالتون چطوره؟بله هیچ ایرادی نداره که خوب هم هست ،میتونید از ژل های شستشوی بهداشتی استفاده کنید مثلا body natur هم مورد تاییده محصول کشور اسپانیاست و یا ….-شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

  الی پاسخ در تاريخ بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۸:

  یه دنیا تشکر kissssssssssssss u

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *