راجع به گل مژه بدانید

یکی از مراجعات مشترک در درمانگاه‌های چشم و پوست، بروز گل‌ مژه در لبه‌های پلک تحتانی یا فوقانی است. گل‌ مژه (Stye)‌به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمزرنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند که بعضی افراد استعداد بیشتری به بروز آن دارند.سن شیوع آن معمولا از دهه دوم است و در سنین بالاتر افراد بیشتری مبتلا می‌شوند. این توده در حقیقت یک آبسه کوچک است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود.
تماس دست آلوده با چشم (بخصوص اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک (بلفاریت) از عوامل مهمی هستند که باعث بروز گل‌ مژه می‌شوند و گاهی برگشت نوک مو‌های مژه پلک در پوست می‌تواند موجب بروز آن شود. اما در مواردی خاراندن مداوم پلک و دستکاری کردن مستمر می‌تواند در تشدید یا ایجاد بیماری نقش داشته باشد.

علائم و نشانه‌ها

– احساس سنگینی و درد پلک.

– ایجاد یک توده برجسته قرمزرنگ دردناک در لبه پلک.

– سوزش و خارش و اشک‌ ریزش.

-گاهی خروج ترشحات چرکی از گل‌ مژه.

-تاری دید: تاری دید از عوامل معمول گل‌ مژه نیست اما اگر گل‌ مژه نسبتا بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

درمان

اکثر گل‌ مژه‌ها ظرف چند روز بتدریج بهبود می‌یابد و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند. در چند روز اول، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به سر بازکردن گل‌ مژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. برای این منظور یک حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ) مرطوب کنید و برای مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند. ماساژ با کمپرس گرم را می‌توان روزی ۴ ـ ۳ بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل‌ مژه بهبود پیدا کند.

هرگز سعی نکنید گل‌ مژه را بترکانید یا با فشار تخلیه کنید، این کار می‌تواند باعث گسترش عفونت به بافت‌های مجاور شود. اگر پس از چند روز گل‌ مژه بهبود پیدا نکرد حتما به چشم‌ پزشک مراجعه کنید که استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی مانند داکسی‌سایکلین یکی از اقدامات درمانی موثر است.

ضایعات بزرگ‌ تر و مقاوم به درمان‌های خوراکی را می‌توان با یک جراحی ساده تخلیه کرد. تخلیه گل‌ مژه با بی‌حسی موضعی با استفاده از قطره بی‌حس‌کننده انجام می‌شود و گل‌ مژه از سمت پشت پلک (بخش داخلی پلک) تخلیه می‌شود. در گل‌مژه‌های معمولی استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک فایده‌ای ندارد. اما در بچه‌های کوچک یا افرادی که گل‌مژه‌های شدیدا ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم‌پزشک، آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت‌های مجاور استفاده شود.

پیشگیری

در برخی از افراد گل‌ مژه مکررا عود می‌کند. برای پیشگیری از عود گل‌ مژه به نکته‌های زیر توجه کنید:

– از تماس دست آلوده با چشم جلوگیری کنید.

– بهداشت پلک را رعایت کنید. شستشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک با شامپوبچه رقیق‌شده می‌تواند به جلوگیری از عود گل‌ مژه کمک کند.

– پرهیز از مواد آرایشی بخصوص در افراد حساس باید مورد توجه قرار گیرد. در صورت بروز گل‌ مژه‌های مکرر حتما به چشم‌ پزشک مراجعه کنید.

جام جم آنلاین

زیبـا شــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =