گیاه درمانی برای زنان

در گذشته‌ها، زنان آموخته بودند که چگونه با استفاده از گیاهان دارویی و مکمل‌های گیاهی مشکلات مربوط به سلامت و بهداشت زنانه را درمان کنند. در سال‌های اخیر، بسیاری از تحقیقات علمی این درمان‌ها را تایید کرده‌اند. بسیاری از گیاهان می‌توانند همچون دارو عمل کرده و مشکلات بهداشتی و نگرانی‌های خانم‌ها نسبت به فقدان میل جنسی، یائسگی، ناباروری و بسیاری از مشکلات زنانه دیگر را درمان کنند.

خارخاسک
خارخاسک، یکی از گیاهانی است که نه تنها برای افزایش میل جنسی در خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز تجویز می‌شود. این گیاه تولید هورمون(LH) را افزایش داده و مقدار تستوسترون را بیشتر می‌کند. معمولا زنانی که میل جنسی آنها کم است، مقدار کمی هورمون تستوسترون در بدن دارند که با افزایش این هورمون، میل جنسی آنها افزایش می‌یابد. مزایای استفاده از این گیاه در حفظ و تنظیم ترشح هورمون تستوسترون(TH) در بدن است که همین امر و تعادل این هورمون در بدن، از ویژگی‌‌های ثانویه مردانه جلوگیری می‌کند. از آنجایی که یکی از علل گُر گرفتگی در زنان یائسه، ترشح هورمون LH است و عدم تنظیم این هورمون، گر‌گرفتگی را در دوران یائسگی افزایش می‌دهد.

مارچوبه Racemosus یا همان Shatavari
این گیاه در جنگل‌های انبوه هند رشد کرده و همچون یک تقویت کننده عمل می‌کند. مارچوبه استرس را نیز از بین می‌برد. پژوهشگران بر این باورند که یکی از دلایل کاهش میل جنسی، استرس است. به علاوه، این گیاه در تولید شیر در طی شیردهی و درمان ناباروری نیز موثر واقع می‌شود.

سندرم پیش از قاعدگی و گیاهان دارویی
استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند تا حدودی نشانه‌های سندرم قبل از قاعدگی (PMS) را تسکین دهد و نوسانات هورمونی در سیکل ماهانه زنان را تنظیم کند. اصطلاح PMS به معنی انواع نشانه‌هایی است که از دو هفته قبل از عادت ماهانه زنان آغاز می‌شود. گیاهان دارویی موثر در PMS، قبل از عادت ماهانه هورمون‌ها را تسکین می‌دهند و به رفع احساس غم و اندوه فرد در دوره قبل از قاعدگی کمک می‌کنند.

کوهوش سیاه

با نام علمی Cimicifuga racemosa
در سال‌های اخیر، این گیاه به عنوان درمان گیاهی برای PMS و متعادل کننده هورمون‌های بدن مورد استفاده قرار گرفته و بسیار محبوبیت پیدا کرده است. خاصیت ضد اسپاسمودیک این گیاه موجب تسکین گرفتگی‌های عادت ماهانه می‌شود. دلیل اصلی گر گرفتگی، ترشح هورمون (LH) است که کوهوش سیاه ترشح این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد و در نتیجه گُر گرفتگی کاهش می‌یابد. در آلمان از این گیاه به وفور برای درمان سردرد، خستگی و درد مفاصل در دوران یائسگی استفاده می‌شود.
گل گاوزبان
با نام علمی Borago officinalis
اگر چه روغن گل گاوزبان به اندازه روغن گل پامچال شناخته شده نیست، اما در مقایسه با آن غلظت بالاتری از اسید گامالینولئیک (GLA) دارد.

افزایش باروری در زنان
قبل از توسعه روش‌های مدرن باروری، درمان‌های گیاهی، قرن‌ها در میان بیشتر ملل کارایی داشته‌اند. اگر هر یک از این گیاهان را در دوز مناسب استفاده کنید، هیچ ضرری نخواهند داشت، اگر چه توصیه ما به تمام خوانندگان این است که قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی با پزشک مشورت کنند؛ به خصوص اگر هم‌زمان داروی شیمیایی مصرف می‌کنند. تاثیر برخی از داروهای گیاهی زمانی که با هم مصرف شوند، بیشتر خواهد شد؛ اما برخی از آنها نیز روی داروهای شیمیایی تاثیر منفی دارند و خواص آنها را از بین می‌برند. داروهای گیاهی موثر در باروری، شرایط مناسبی را در بدن برای تخمک‌گذاری و بارداری ایجاد کرده و با حفظ تعادل سیستمیک میان دستگاه تناسلی زنانه، سلامت رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را تضمین می‌کنند.

پنج انگشت

با نام علمی Vitex agnus castus 
درخت زیبایی با ارتفاع ۵/۱ متر است و به دلیل اینکه برگ‌های آن پنجه‌ای و ۵ عددی است، آن‌را پنج انگشت می‌نامند. این گیاه که گل‌های آن اغلب آبی رنگ هستند، یکی از مشهورترین گیاهان درمانی در باروری طبیعی زنان است و غده هیپوفیز را تحریک می‌کند و ترشح استروژن و پروژسترون و تستوسترون را افزایش می‌دهد و فرایند تخمک‌گذاری را سرعت می‌بخشد. به ویژه زمانی که دلیل ناباروری، مقدار کم تولید پروژسترون باشد، این گیاه به عنوان یک تونیک عمل کرده و سیستم تولید مثل را فعال می‌کند. به طور خاص این گیاه بر روی زنانی که تخمک‌گذاری نامنظم دارند، موثر است و زنانی که مبتلا به فاز لوتئال کوتاه هستند و مدت زمان میان تخمک‌گذاری و پایان چرخه قاعدگی آنها کوتاه است، می‌توانند از این گیاه دارویی با مشورت پزشک استفاده کنند. بعد از قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری، با استفاده از داروی گیاهی می‌توانید تخمک‌گذاری طبیعی داشته باشید. همچنین این گیاه، یکی از مهم‌ترین گیاهان در درمان PMS است و از زمان بقراط و ۲۵۰۰ سال پیش برای درمان بسیاری از ناراحتی‌های زنانه تجویز می‌شده و به طور خاص در درمان درد سینه قبل از قاعدگی، ادم، افسردگی، اسهال و یبوست و سردرد PMS مفید است. مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهند که استفاده از این گیاه بی‌ضرر و در درمان نشانه‌های PMS موثر است. مطالعه‌ای که بر روی ۱۶۰۰ زن با تجربه PMS در آلمان صورت گرفت، نشان داد که بیش از ۹۳ درصد زنان با مصرف این گیاه قطع و یا کاهش علائم داشته‌اند. این گیاه با تحریک غده هیپوفیز، هورمون‌های تخمدان را تنظیم می‌کند.

گل پامچال

با نام علمی Oenothera bierinis 

این گیاه از گیاهان امریکای شمالی و سرشار از اسیدهای چرب ضروری و حاوی اسید لینولئیک گاما (GLA) است که از عملکرد غدد هورمونی حمایت می‌کند، علائم قبل از قاعدگی را تسکین می‌دهد و موجب قوام و شفافیت و چسبناکی ترشحات زنانه و تخمک می‌شود که همین امر باعث می‌شود تخمک‌ها برای مدت طولانی‌تری در دهانه رحم زنده بمانند و تا ده روز بتوانند به راحتی با اسپرم ترکیب شوند. زنانی که مقدار این اسید چرب (GLA) در بدن آنها کم است، حساسیت بیشتری نسبت به هورمون پرولاکتین دارند و همین حساسیت بیشتر منجر به درد و حساسیت سینه‌ها نیز می‌شود. با مصرف این گیاه معمولا طی دو الی سه چرخه علائم به تدریج کاهش می‌یابد.

شبدر قرمز

با نام علمی Trifolium pretense 

مدت‌ها است که از این گیاه به عنوان یکی از موثرترین گیاهان باروری به خصوص در درمان زخم‌های لوله‌های فالوپ یا سلول‌های غیر طبیعی اندام تناسلی استفاده می‌شود. شبدر قرمز سرشار از ایزوفلاون است و در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. همچنین رحم را تغذیه کرده و با پروتئین و ویتامین‌ها و کلسیم و منیزیم، مواد معدنی مورد نیاز غدد هورمونی، سیستم عصبی را تقویت می‌کند.

گزنه

با نام علمی Urtica dioica

با توجه به اینکه این گیاه سرشار از کلروفیل، پروتئین، کلسیم، آهن و ویتامین K است، در باروری و تقویت کلیه و تحریک و تنظیم ‌ترشحات غده آدرنال موثر است. هورمون‌های بدن را تنظیم می‌کند و تخمک‌گذاری و قاعدگی را بهبود می‌بخشد. این گیاه یکی از غنی‌ترین منابع گیاهی و سرشار از اسید فولیک است و به سلامت جنین کمک می‌کند.

برای بالا بردن و بزرگ شدن سینه خانم‌ها به طور طبیعی

استفاده از داروها و مکمل‌های گیاهی به منظور بالا بردن و فرم دهی سینه، در چند سال اخیر بسیار رواج یافته و انواع قرص‌ها و مکمل‌ها و پودرها و کرم‌ها به بازار ارائه شده‌اند. برای تقویت و تولید بافت و سلول جدید سینه، بدن نیاز به استروژن دارد؛ بنابراین برخی از گیاهان که حاوی سطوح بالایی از استروژن طبیعی به نام فیتواستروژن هستند و ساختاری شبیه هورمون زنانه استروژن دارند، گیرنده‌های استروژن در غدد سینه را تحریک می‌کنند و بافت جدید سینه ساخته می‌شود؛ درست شبیه دوران بارداری که ترشح استروژن موجب بزرگ شدن و بالا رفتن سینه‌ها می‌شود. اگر چه مطالعات نشان می‌دهند که برخی از گیاهان موجود در بازار می‌توانند سایز سینه‌ها را در زنان افزایش دهند، اما برای اثبات قطعی این موضوع، به مطالعات بیشتری نیاز است.

گیاهان طبیعی که در محصولات گیاهی بزرگ کننده سینه یافت می‌شوند، عبارتند از:
دانه رازیانه، ریشه قاصدک، شاهی آبی، کوهوش سیاه (Cimicifuga racemosa)، شنبلیله (trigonella Foenum-gracecum).

قبل از استفاده از هر نوع گیاه دارویی، کاملا در مورد آن تحقیق کنید و در مورد فواید و تاثیرات جانبی آن با پزشک مشورت نمایید. برای مشاهده نتیجه دلخواه در افزایش سایز سینه‌ها حداقل ۶-۱۲ ماه زمان نیاز است و بعد از یک ماه نمی‌توانید تغییرات زیادی مشاهده کنید. در هنگام خرید هر محصول گیاهی به تضمین و گارانتی روی محصول نیز توجه داشته باشید و قبل از خرید هر مکملی ابتدا با مصرف‌ کنندگان قبلی آن مشورت کنید و نظر آنها را جویا شوید.

گیاهان دارویی برای تسکین و درمان علائم یائسگی

شروع یائسگی، یک پیشرفت و روند طبیعی در زندگی زنان است و امروزه به طور فزاینده‌ای گیاهان و مکمل‌های گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی شده‌اند. یائسگی معمولا با علائمی همچون تعریق شبانه، گر گرفتگی، خشکی واژن، درد هنگام نزدیکی، سردرد و اضطراب همراه است. به دلیل تغییرات بیوشیمی در بدن، شیوع بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان نیز در این دوران افزایش می‌یابد. با مصرف گیاهان دارویی می‌توان به مقدار قابل توجهی از علائم و بیماری‌های ناشی از کاهش هورمون استروژن پیشگیری کرد. استروژن موجود در گیاهان فیتواستروژن نام دارد که در بدن همچون استروژن عمل می‌کند. گیاهان دارویی که حاوی فیتواستروژن هستند، در درجه اول علائم یائسگی را کاهش می‌دهند و در گام بعدی ترشح هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند.

ریشه شیرین بیان

با نام علمی Glycyrrhiza glabra 

این گیاه به طور عمده نوسانات هورمونی را برطرف می‌کند و با بهبود غده آدرنال، انرژی را افزایش و استرس را کاهش می‌دهد. در ضمن به هضم غذا کمک می‌کند و یک ملین است.

 

دکتر محمدحسین صالحی سورمقی- متخصص فارماکوگنوزی و استاد دانشکده داروسازی  علوم پزشکی

زیبــاشــــو دات کام

مطالب مرتبط

۵۳ دیدگاه‌

 1. سارا گفت:

  سلام ر.افروز لطفا اگر در مورد داروی ماریانا اطلاعاتی دارید یا میدونید چطور میشه تهیش کرد لطفا در اختیار من هم بزارید.

  [پاسخ]

 2. سارا گفت:

  سلام این داروی ماریانا رو از کجا باید تهیه کردئ یا اصلش برای کدوم کشور میباشد

  [پاسخ]

 3. سارا گفت:

  سلام گیاه ماریانا از چه گیاهانی درست میشه من نزدیک ۲۰تا عطاری رفتم هیچکدومشون این دارو رو نمیشناختن حتا اسمشم نشنیده بودن آیا سر کاریه اگر این دارو را میشناسید لطفا به جیمیل من پاسخ بدید

  [پاسخ]

  میلاد پاسخ در تاريخ دی ۲۷ام, ۱۳۹۵ ۱۹:۵۳:

  گیاه ماریانا از چند نوع گیاه که تانن دارن درست شده است و برای تنگ کردن واژن و همچنین بالا بردن توان جنسی بانوان و برای عفونت زنانه هم خوبه

  [پاسخ]

 4. زهراملاعلی نجفی گفت:

  سلام،منم نتونستم گیاه ماریاناروتهیه کنم.آیا این گیاه نام دیگری دارد؟ میشه لطف کننیدتصویراین گیاه را واسمون ارسال کنید؟

  [پاسخ]

 5. مرضیه سامانی فام گفت:

  از کجا می تونیم گیاه ماریانا رو تهیه کنیم

  [پاسخ]

 6. مرضیه سامانی فام گفت:

  سلام من دنبال گیاه ماریانا رفتم ولی عطاره نمیشناختند

  [پاسخ]

  Yasaman پاسخ در تاريخ فروردین ۶ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۳۴:

  سلام من خیلی دنبال گیاه ماریانا گشتم پیدا نکردم ازکجا باید بخرماصلا عطارا نمیشناسن این گیاهو

  [پاسخ]

 7. saly گفت:

  گیاه دارویی ماریانا را کسی استفاده کرده؟
  از کجا میشه تهیه کرد؟

  [پاسخ]

 8. نگار گفت:

  سلام. میخواستم بدونم دمکرده ی رازیانه باعث بزرگ شدن فیبروکیست میشه ؟ لطفا جوابو ب جیمیلم بفرستید ممنون میشم :-*

  [پاسخ]

 9. فقط خدا گفت:

  من یکی رو میشناسم وارد کننده پیور آریاس

  [پاسخ]

 10. ستاره گفت:

  سلام. گیاه شاهی آبی رو از کجا میشه تهیه کرد ؟

  [پاسخ]

 11. زهرا گفت:

  سلا م شنیدم گیاه ماریانا واسه تنگی واژن خوبه .درسته؟از کجا باید تهیه کنم

  [پاسخ]

  نوش پاسخ در تاريخ آبان ۲۶ام, ۱۳۹۴ ۱۱:۲۹:

  سلام زهرا جان منم دنبالشم
  یک داروگیاهی رفتم اصلا نشنیده بود

  [پاسخ]

  maryam پاسخ در تاريخ بهمن ۴ام, ۱۳۹۴ ۰۰:۵۷:

  سلام ببخشید شما تهیه کردید؟

  [پاسخ]

 12. سارا گفت:

  داروی مکا را ازکجا تهیه کنم

  [پاسخ]

 13. طیبه گفت:

  سلام من چند سالیه که پرولاکتینم بالاست و دکتر برام قرص بروموکریپتین تجویز کرده ولی میخاستم بدونم درمان گیاهیش چیه؟؟؟

  [پاسخ]

 14. ع گفت:

  مشکل من خونریزی طولانی مدته ۱۰روز است که هفت روز خونریزی بعد ۳روزلکه های قهوهای زیاده، دکترم گفته تخمدانت تنبل شده، برای من قرص پروژسترون تجویزکرده چون ریزش موهام زیادبود نخوردم چه داروی گیاهی میتونم جاش بخورم ضمنا روزی یک عدد قرص لووتیروکسین میخورم ندول دارم.

  [پاسخ]

 15. روح اله گفت:

  سلام
  از عرق رازیانه هر روز به ۳بارمصرف کنید…هربار یک استکان معمولی
  باگیاه رازیانه دم کردنی درست کنید وروزی ۲بار مصرف کنید

  [پاسخ]

 16. sepid گفت:

  برای تنظیم پ فقط از قطره ویتاگنوس استفاده کنید قرصش هم هست خیلی خوبه بشرطی که دوره درمان تکمیل شه

  [پاسخ]

 17. فرزانه گفت:

  با سلام
  چند سال پیش به دلیل استرس و کم شدن ۱۰ کیلو از وزنم میزان خونریزی ماهیانه ام کاسته شد و با آزمایش مشخص شد استرویول و LH پایین و fsh بالاست با مصرف استروژن لاگوژنه و پروژسترون وضعیت بهتر از گذشته هست ولی در طول این مدت یه ماههایی دچار نوسان مقدار میشود. دکترها پیشنهاد میدن که زودتر بچه دار شم اما هیچ کدوم از شرایط بچه داشتن ندارم. چه داروی گیاهی میتونه تخمدانم در لااقل همین وضعیت نگه داره.
  با تشکر

  [پاسخ]

  روح اله پاسخ در تاريخ دی ۲۷ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۴۳:

  بنده تحقیقات کافی در این مورد دارم…بهتون پیشنهاد میکنم از داروی گیاهی جین سینگ استفاده کنید…تاثیر بسزایی میذاره…درضمن از قرمزهای جین سینگ تهیه کنید…در این صورت براحتی میتونید مشکلتون رو حل کنید…قبلا امتحان شده است

  [پاسخ]

 18. شهره گفت:

  سلام امیدوارم سرکاری نباشه بلاخره یکی جواب بده
  من میخوام بدونم این گیاه مکا و پوراریا میریفیکارو از کجا باید تهیه کنم
  خواهشا جواب بدید

  [پاسخ]

 19. شهره گفت:

  سلام
  خب جواب سوالارو چرا نمیدید چندتا از سوالایی که توسط دوستان پرسیده شده بود سوال من هم بود میتونستم از روی اونا جوابمو بگیرم
  منم ۱ راه برای بزرگ شدن سینه هام میخوام وزنم ۵۰
  قدم ۱۶۴ سینه هام خیلی کوچیکه سایزش ۶۰ هستش
  رازیانه رو به چ شکل استفاده کنم ؟خودشو بخورم روغنشو بخورم یا عرقشو به چ مقدار
  هر کی چیزی در این مورد میدونه بهم بگه
  برای بزرگ شدن سینه هام چکار کنم

  [پاسخ]

 20. زینب گفت:

  سلام,آیا با این گیاهانی که گفتین سینه هام بزرگ میشن؟ گیاه مکا چطور گیاهی هست آیا توی ایران هست از کجا میشه تهیه کرد؟

  [پاسخ]

 21. زینب گفت:

  سلام.ممنون ازاطلاعات مفیدتون.روی سینه من موهای زاید هست وپشتم هم همیشه جوش میزنه و وزنم هم بااینکه فعالیت زیادی ندارم بالا نمیره و لاغر هستم وهمچنین سایز سینه هام هم خیلی کوچیکه با اینکه یه بچه هم دارم که تاده از شیر باز کردم یعنی همیشه همین سایزی بوط و بزرگ نمیشه,علت این علایم رو می خواستم چیه؟ممنون

  [پاسخ]

 22. زينب گفت:

  سلام چگونه سینه ها مو کوچک کنم

  [پاسخ]

 23. ر. افروز گفت:

  کار من درمان با گیاهان داروی است .کارشما خیلی خیلی عالی میباشد .هر گونه خدمتی از دست من بیایید در همکاری با شما در طبق اخلاص خواهم گذاشت.

  [پاسخ]

 24. ر. افروز گفت:

  سلام :
  در پاسخ جواب آقای کشاورز برای تنظیم قاعدگی داروی مفید وجود دارد اما باید ناراحتی را کامل توضیح بدهند تا علت اش را بدانیم. آن موقع داروهای کیاهی اش را مشخص کنیم.

  [پاسخ]

 25. کتی گفت:

  سلام خیلی مفیدبود ممنون

  [پاسخ]

 26. حسین کشاورز گفت:

  سلام خانم بنده
  امپول سه ماه زدولی هیج تحسیری نداشت یکسره مریض بودتاپنج ماه بعد پنجماه دوبارنامنظم شده است خیلی رنج می کشد دکترهم بردم ولی فایدای نداشت خواهشمندم راهنمایی کنید متشکرم

  [پاسخ]

 27. آتنا گفت:

  با سلام
  چند سوال دارم که مربوط به مشکل خودم است محبت فرمایید پاسخ دهید
  ۱- آیا پرولاکتین بالا با توجه به غده خوش خیم هیپوفیز ۳mm (میکرو آدما) درمان گیاهی وجود دارد؟
  ۲-آیا کیست سینه با داروی گیاهی درمان دارد؟
  ۳-آیا زخم روده بزرگ با داروی گیاهی درمان دارد؟

  [پاسخ]

  ر. افروز پاسخ در تاريخ خرداد ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۴۴:

  سلام شما بایستی یک دوره نوشیدنی جلبک دریایی (۴۰روزه ) روزی سه وعده-سه لیوان .که که برای کیست سینه مفید میباشد. البته چند داروی مکمل گیاهی است درصورت نیاز ….

  [پاسخ]

  الهام پاسخ در تاريخ تیر ۸ام, ۱۳۹۴ ۰۹:۱۰:

  با سلام منهم کیست های ۲٫۵ سانتی در سینم دارم که خیلی نگرانم کرده برای کوچیک شدن و بهبودشون چی استفاده کنم ، این نوشیدنی جلبک دریایی رو از کجا باید تهیه کنم؟ آیا رازیانه و سویا واسم مفیدن یا مضر؟ ممنون از پاسخگوییتون

  [پاسخ]

  roza پاسخ در تاريخ تیر ۱۶ام, ۱۳۹۴ ۱۴:۴۶:

  با سلام،

  من هم مشکل دوستان را دارم در هر دو سینه چند کیست دارم خیلی نگران هستم. آیا نوشیدن جلبک دریایی مؤثر است؟ چطوری باید استفاده کنم؟ لطفاً مرا راهنمائی کنید. از راهنمائیتون ممنون میشم.

  [پاسخ]

 28. elahe گفت:

  لطفا برای درمان ترشحات زیاد زنان هم داروی گیاهی معرفی کنید ممنون

  [پاسخ]

 29. نجمه گفت:

  اطلاعات در زمینه گیاهان داروئی و طب سنتی بسیار ارزشمند و جالبند

  [پاسخ]

 30. لونا گفت:

  باسلام فکرکنم اکثر دخترخانومها این مشکل را دارند لطفا بفرمایید چه مقدار از این دارو گیاهی و به چه میزان باید روزانه مصرف کنند آیا از حرکت ماساژ دورانی بطور مرتب می تواند بهبود ببخشد

  [پاسخ]

 31. لونا گفت:

  سلام چگونه گیاهان با چه نسبتی ترکیب کنم ( رازیانه ، خارخاسک ، پامچال ، شنبلیله ، کوهوش سیاه ، شبدرقرمز، گزنه ، قاصدک ) و چه مدت مصرف کنم با سینه ها بزرگ شود

  [پاسخ]

 32. e گفت:

  بسیارعالی بود.

  [پاسخ]

 33. ویدا گفت:

  سلام…. خیلی مطالبتون جالب بود ..مرسی

  [پاسخ]

 34. sayeh گفت:

  عالی و مفید بود. لطفا از این نوع مقالات بیشتر بگذارید.

  [پاسخ]

 35. goli گفت:

  خیلیییی عالی مرسی‌ ملیکا جون

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *