چای سبز و لاغری؛واقعیت یا تبلیغات

چاقی از مهم‌ترین مشکلات سلامتی در قرن اخیر است که با تغییر سبک زندگی به سمت صنعتی شدن رو به افزایش است. عوامل ژنتیکی و محیطی بسیاری در افزایش وزن دخیل هستند، بنابراین کنترل آن با یک مداخله و بدون رویکرد طولانی مدت بعید به نظر می‌‌رسد. کلیدی‌ترین عامل در اضافه وزن عدم تعادل بین انرژی دریافتی با انرژی مصرفی طی فعالیت‌های روزانه می‌‌باشد. افزایش توده چربی بدن به مرور زمان رخ می‌‌دهد. عوامل متعدد غذایی و دارویی به منظور کاهش اضافه وزن مورد استفاده قرار گرفته اند که موثر بر اشتها، جذب مواد مغذی و ترموژنز (گرمازایی) بوده اند، از این رو پیدا کردن عوامل تنظیم کننده تعادل انرژی می‌‌توانند نقش بسزایی در کاهش این مشکل داشته باشند. از جمله عادات غذایی موثر در حفظ وزن مناسب و دور کمر ایده‌آل نوشیدن منظم چای به ویژه چای سبز می‌‌باشد، زیرا چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی از جمله کاتچین‌ها می‌‌باشد.

چای سبز
چای سبز فرآورده تخمیر نشده از برگ‌های گیاهی با نام علمی Camellia sinensis می‌‌باشد که بسته به شرایط کشت، محیط بومی، آب و هوا و شرایط فرآوری حاوی مقادیر متفاوت فیتوکمیکال‌ها می‌‌باشد. حدود ۳۵ درصد وزن خشک چای سبز حاوی فلاونول‌ها، فلاونون‌ها و فلاوان-۳-اول‌ها می‌‌باشد که ۸۰-۶۰ درصد فلاوان-۳- اول‌ها شامل کاتچین‌ها می‌‌باشد. در مقابل چای سیاه و از نژاد اولونگ تقریبا نصف این مقدار کاتچین را دارا می‌‌باشد.
اپی‌گالو کاتچین ۳- گالات فراوان‌ترین کاتچین موجود در چای سبز می‌‌باشد که مهم‌ترین ماده موثره آن در خواص سلامتی بخش می‌‌باشد. سایر کاتچین‌ها با اهمیت کمتر شامل اپی‌کاتچین ۳- گالات، اپی‌گالوکاتچین، اپی‌کاتچین و کاتچین می‌‌باشد. علاوه براین، مقدار قابل ملاحظه‌ای از کافئین، تئینین، تئوفلاون، تئوروبیگین و کرستین در چای سبز موجود است. یک فنجان ۲۵۰ میلی‌گرمی چای سبز حاوی ۱۰۰-۵۰ میلی‌گرم کاتچین و ۴۰-۳۰ میلی گرم کافئین می‌‌باشد، البته مقدار گیاه مورد استفاده، زمان دم کشیدن و دمای آب عوامل موثر در میزان مواد موثره چای سبز هستند.

چای سبز و اثر ضد چاقی آن
در دهه گذشته کارآزمایی‌های بالینی کوچک صورت گرفته حاکی از اثر ضد چاقی چای سبز در مقادیر ۱۲۰۰-۲۷۰ میلی‌گرم در روز می‌‌باشند که متاآنالیز حاصل از ۱۱ مطالعه انجام شده نشان می‌‌دهد که در صورت مصرف منظم چای سبز حدود ۳۱/۱ کیلوگرم از وزن بدن کاهش می‌‌یابد، البته نمی‌توان نقش دریافت کالری روزانه را کتمان کرد. در صورتی که دریافت کالری روزانه افزایش یابد مسلماً تاثیر کاهش وزن چای سبز ناچیز خواهد بود.

چای سبز از طریق چند مکانیسم موجب کاهش بافت چربی بدن و در نتیجه کاهش وزن می‌‌شود

۱- افزایش مصرف انرژی

سیستم عصبی سمپاتیک نقش مهمی در تنظیم مصرف انرژی و لیپولیز دارد. موادی که محرک ترشح نوراپی‌نفرین هستند موجب تحریک اعصاب سمپاتیک و افزایش مصرف انرژی و نیز افزایش اکسیداسیون چربی می‌‌شوند. تحقیقات نشان داده‌اند که کاتچین‌های چای سبز موجب مهار آنزیم تجزیه نوراپی‌نفرین یعنی کاتکولo- متیل ترانسفراز و در نتیجه موجب طولانی شدن تاثیر اعصاب سمپاتیک بر مصرف انرژی می‌‌شوند. همچنین کافئین موجود در چای سبز موجب تجزیه آدنوزین مونوفسفات حلقوی و در نتیجه تحریک تاثیر نوراپی‌نفرین بر افزایش لیپولیز می‌‌شوند، به همین دلیل کافئین و کاتچین‌های چای سبز اثر سینرژیستیک در ممانعت از افزایش وزن بدن دارند.

۲- تغییر متابولیسم چربی
نور اپی‌نفرین تحت تحریک کاتچین‌های چای سبز موجب تغییر متابولیسم بافت چربی و تحریک لیپولیز در بافت‌های محیطی شامل آدیپوز، کبد و عضله اسکلتی می‌‌شود و در نتیجه موجب افزایش آزادسازی اسیدهای چرب به خون و نیز تنظیم افزایشی متابولیسم چربی کبدی می‌‌شود. تحریک همزمان کاتکول o- متیل ترانسفراز و فسفودی استراز در اثر مصرف منظم چای سبز موجب افزایش لیپولیز در اکثر بافت‌های ذخیره‌ای چربی می‌‌شود.

۳- مهار اشتها
مواد موثره چای سبز به علت افزایش اکسیداسیون اسیدهای چرب کبدی و افزایش محتوای آدنوزین‌تری فسفات داخل سلولی همانند تاثیر آگونیست‌های بتاآدرنرژیک موجب کاهش اشتها می‌‌شوند. گرچه در برخی تحقیقات صورت گرفته تفاوت معنی‌داری در میزان اشتهای گزارش شده توسط افراد همراه و بدون چای سبز وجود نداشته که احتمالا به علت اثرات تدریجی این ماده در کاهش اشتها و تفاوت در میزان تغییر اکسیداسیون اسیدهای چرب آزاد افراد شرکت کننده می‌‌باشد.

۴- کاهش جذب مواد غذایی
این مکانیسم از مهم‌ترین مسیرهای تغییر متابولیسم ناشی از مصرف چای سبز می‌‌باشد، به طوری که بر اساس تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته مواد موثره چای سبز می‌‌توانند موجب کاهش سطح آنزیم‌های تجزیه کننده گلوکز از جمله آلفا-آمیلاز و آلفا-گلوکوزیداز شوند. تحقیقات سلولی حاکی از تاثیر بسزای چای سبز در کاهش برداشت گلوکز از غشای روده و نیز کاهش انتقال وابسته به سدیم آن می‌‌باشد، البته زمان مصرف چای سبز در تغییر متابولیسم گلوکز در روده موثر است به طوری که تجویز کاتچین‌های چای سبز یک ساعت قبل از خوردن غذای غنی از گلوکز، موجب کاهش بسزایی در گلوکز خون می‌‌شود.
به همین منوال، چای سبز می‌‌تواند موجب کاهش تجزیه چربی‌ها در روده و افزایش دفع چربی‌ها از طریق مدفوع شود. علاوه براین، چای سبز موجب مهار آنزیم‌های لیپاز معدی و پانکراسی می‌‌شود. همچنین اپی‌گالات کاتچین موجود در چای سبز موجب کاهش تشکیل میسل‌های جذب چربی صفراوی و در نتیجه افزایش دفع آنها می‌‌شود.

نتیجه‌ گیری
چای سبز به علت دارا بودن مواد موثره پلی‌فنولی و محرک نوراپی‌نفرین از طریق مسیرهای متابولیسمی می‌‌تواند موجب کاهش توده چربی بدن و کاهش وزن شود، ولی آنچه در داشتن وزن متعادل حائز اهمیت است دریافت متعادل انرژی و اجتناب از پرخوری‌های حساب نشده است، چرا که چای سبز به تنهایی نمی‌تواند جبران کننده رژیم غذایی بی‌کفایت و نامتعادل باشد. همچنین تاثیر مصرف منظم چای سبز به زمان مصرف این فرآورده، میزان پری شکمی، نسبت کربوهیدرات و چربی رژیم، سلامت هورمونی فرد مصرف کننده، میزان گیاه دم‌کرده و نیز مقدار و کیفیت توده چربی بدن فرد بستگی دارد.

مهسا جلیلی زیر نظر دکتر آزیتا حکمت دوست

زیبـــاشــــو دات کام

مطالب مرتبط

۱۸ دیدگاه‌

 1. مریم گفت:

  سلام
  من حدود دوسال پیش بعد از عروسیم وزنم به حدود ۷۰ رسید، خیلی از روش های لاغری رو امتحان کردم از عرق زیره گرفته تا قرص اسلیم کوئیک اما با هیچ کدوم حتی به کوچک ترین نتیجه هم نرسیدم ، یا اگه می رسیدم مثلا دو کیلو کم می کردم بعد قطع کردنشون چهار کیلو اضافه می کردم و بدتر می شدم، تا تبلیغ این چای دکتر سینا رو تو تلویزیون دیدم و سفارشش دادم، تو حدود دو سه ماه هفت هشت کیلو کم کردم و جالب اینه که موقعی که دیگه مصرف این چایی رو قطع کردم وزنم ثابت موند، تا الانم به همه پیشنهاد کردم، البته نمی دونم رو آدمای مختلف فرق کنه یا نه اما رو من که عالی بود، هم اشتهام کم شد، ولع خوراکی های چرب و شیرینم کم تر شد و خودم احساس می کردم سوخت و سازم زیاد شده، اینم بگم که من پیاده روی و نرمش هم می کردم، اما نه نرمش های سخت و خشن همین نرمش های معمولی.
  چون خودم از این موضوع خیلی خوشحالم دوست داشتم به بقیه هم بگم!
  امیدوارم موفق باشین.

  [پاسخ]

 2. ماریا گفت:

  من چای سبز لاهیجان( فله) از عطاری گرفتم و مصرف میکنم
  روزی یک لیوان
  خوبه
  ابتدا بشورید بعد در لیوان مخصوص یا فلاکس چای بریزید بعد آب جوش اضافه کنید و خوب دم بیاد بعد مصرف کنید(قبل و بعد از غذا مصرف هرگونه مایعات بده)
  این چای شکم را کمی روان میکنه و چربی غذا در معده باقی نمی مونده که باعث چاقی بشه

  [پاسخ]

 3. مسعود گفت:

  سلام دوستان.مصرف چای سبز نیم ساعت قبل غذا مانع جذب اهن نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 4. زینب عجب گلی گفت:

  عالیه

  [پاسخ]

 5. زینب عجب گلی گفت:

  من که استفاده کردم و راضیم
  هرکدوم از دوستانی که میخاین زود نتیجه بگیرید شبا قبل از خواب یک لیوان چای سبز بدون قند یا نبات میل کنید

  [پاسخ]

 6. عاطفه گفت:

  چای سبز فشارو پایین میاره و ایجاد تهوع و سرگیجه میکنه

  [پاسخ]

  عاطفه پاسخ در تاريخ جولای 12th, 2014 10:47:

  من خودمم چای سبز میخورم سر گیجه میگیرم بهم میگن با نبات بخور . اخه اون وقت اثر چربی سوزیش میره!!!!!

  [پاسخ]

 7. بهار گفت:

  سلام.من نمیدونم چرا وقتی چای سبز میخورم حالت تهوع میگیرم.با اینکه خیلی دوس دارم استفاده کنم:( کسی میدونه دلیلش چیه؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  yasi پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2015 09:44:

  خب دلیلش اینه که خیلی تلخه…منم حالت تهوع میگیرم

  [پاسخ]

 8. arshia گفت:

  خیلی چرت و پرت بود

  [پاسخ]

 9. لی لی گفت:

  با سلام به همه عزیزان

  میخواستم بدونم کسی تا به الان چای سبز دکتر سینا رو استفاده کرده ؟
  اگر استفاده کرده و اطلاعاتی در موردش داره خوشحال میشم در موردش واسم بگه.

  ممنونم

  [پاسخ]

  لیلا پاسخ در تاريخ اکتبر 25th, 2013 15:31:

  آره عزیز مامان بنده استفاده کرده ازش…. خیلی اثراتش فوق العاده است یعنی اگه دقیق تر بگم اینه کهوزن مامانم ۸۰کیلو بود ولی بعد از مصرف چای سبز۷۳کیلو شد!!!!!!!!
  طریقه ی مصرف(در هر وعده ۱ لیوان)

  [پاسخ]

  شادی پاسخ در تاريخ جولای 11th, 2014 17:26:

  سلام لیلا جان. میخواستم بدونم اگه من بخوام از این چای استفاده کنم مشکلی برام بوجود نمیاد؟
  بعدش میتونم بپرسم مامانتون بعد چه مدت شدن ۷۳ کیلو؟

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2015 13:58:

  سلام
  من حدود دوسال پیش بعد از عروسیم وزنم به حدود ۷۰ رسید، خیلی از روش های لاغری رو امتحان کردم از عرق زیره گرفته تا قرص اسلیم کوئیک اما با هیچ کدوم حتی به کوچک ترین نتیجه هم نرسیدم ، یا اگه می رسیدم مثلا دو کیلو کم می کردم بعد قطع کردنشون چهار کیلو اضافه می کردم و بدتر می شدم، تا تبلیغ این چایی رو تو تلویزیون دیدم و سفارشش دادم، تو حدود دو سه ماه هفت هشت کیلو کم کردم و جالب اینه که موقعی که دیگه مصرف این چایی رو قطع کردم وزنم ثابت موند، تا الانم به همه پیشنهاد کردم، البته نمی دونم رو آدمای مختلف فرق کنه یا نه اما رو من که عالی بود، هم اشتهام کم شد، ولع خوراکی های چرب و شیرینم کم تر شد و خودم احساس می کردم سوخت و سازم زیاد شده، اینم بگم که من پیاده روی و نرمش هم می کردم، اما نه نرمش های سخت و خشن همین نرمش های معمولی.
  چون خودم از این موضوع خیلی خوشحالم دوست داشتم به بقیه هم بگم!
  امیدوارم موفق باشین.

  [پاسخ]

 10. سمانه گفت:

  سلام مطالبتون مفید و جالبه بعضی هاش تکراریه اما بیشتر مطالبش رو نخونده بودم جدید بود. مرسی

  [پاسخ]

 11. ehsan گفت:

  متشکرم سایتتون بی نظیره و مطالب مهم و موثری داره

  [پاسخ]

 12. سودابه کاظمی گفت:

  سلام روز بخیر.اخیرا شنیده ام چای سبز برای خانمها نقرس زود رس بهمراه می اورد . آیا این موضوع صحت دارد؟

  [پاسخ]

 13. مژده گفت:

  ببخشید یه سوالی داشتم ؟کیفیت چایی بر روی عملکرد اون تاثیر میزاره؟؟؟مثلا در بازار چند نوع چایی سبز با کیفیت و قیمت متفاوت وجود دارد.آیا اگر نوع معمولی ان را خریداری کنیم تاثیرش کمتر است؟؟؟

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =