جراحی زیبایی دوباره یا چندباره بینی

1x1.trans جراحی زیبایی دوباره یا چندباره بینیجراحی دوباره بینی طیف وسیعی از مشکلات مربوط به جراحی از عوارض رایج تا عوارض بسیار پیچیده را در بر می‌گیرد. تعدادی از بیماران،  بینی خود را چند بار به دست یک یا چند جراح سپرده‌اند که در بسیاری از آنها جراحی‌های دوباره وضعیت قبلی را پیچیده کرده و بینی در وضعیت کاملا بحرانی قرار گرفته؛ به طوری که زندگی آنها تحت الشعاع مشکلات بینی قرار گرفته است. از مشکل تنفسی و محرومیت از یک خواب لذتبخش گرفته تا ظاهر مصنوعی بینی با ردپای اعمال جراحی قبلی، که بینی را در کانون توجه قرار داده، روز و شب این افراد درگیر مشکلات بینی هستند. بسیاری از این بیماران هر وقت که خود را در آینه می‌بینند و هرشب که با دهان باز می‌خوابند، تأسف می‌خورند که چرا برای انجام جراحی اول عجله به خرج داده و تحقیق کافی برای انتخاب جراح نکرده‌اند و اکنون باید صدها برابر وقت صرف کنند تا شاید به چیزی با فاصله زیاد از شرایط مطلوب برسند. در این شرایط شاید توقع چند درصد بهتر شدن هم برای بیمار یک معجزه محسوب شود.

تنگی دریچی بینی شایع‌ ترین و مهم‌ ترین عارضه تنفسی در بینی‌های عمل شده است. در جراحی پلاستیک بینی ، تغییرات دریچه بینی حتی در مقیاس میلیمتری ، می‌تواند سلامت بینی را به خطر‌اندازد. به‌ طور کلی، در مدخل بینی دو دریچه وجود دارد: دریچة خارجی( همان سوراخ‌های بینی هستند که ممکن است در عمل جراحی بینی بیش از حد کوچک شده باشند و موجب ایجاد مشکلات تنفسی شوند)و دریچة داخلی بینی (که در بخش درونی‌تر سوراخ‌های بینی قرار گرفته و باریک‌ ترین قسمت بینی است). بنابراین چنانچه جزئی‌ترین تنگی‌ در دریچة داخلی روی دهد، در مقاومت آن نسبت به جریان هوا تغییرات شدیدی ظاهر خواهد شد.

برداشتن بیش از اندازة غضروف‌های بینی در عمل جراحی، منجر به تورفتگی‌های بیش از حد در قسمت پایینی بینی و ایجاد چاله‌های عمیق در دو سوی نوک بینی می‌شود. این تورفتگی‌های ظاهری، در داخل بینی، خود را به صورت برآمدگی‌هایی نشان می‌دهد که مانع عبور جریان هوا از دریچة داخلی بینی می‌شود. برداشته شدن بیش از اندازه غضروف‌های بینی در انتهای بخش تحتانی،  موجب بسته شدن سوراخ‌های بینی در هنگام دم می‌گردد. دراین حالت، در دریچة خارجی بینی هم اشکال وجود دارد.اختلال تنفسی ناشی از اختلال دریچة داخلی بینی از شایع‌ترین عوارض در بینی‌هایی است که کوچک شده‌اند.

بنابراین امروزه، در روش‌های جراحی پلاستیک بینی، از برداشتن بافت در ناحیة دریچه بینی اجتناب می‌شود. برگرداندن سوراخ‌های بینی به حالت پیش از عمل، از دشوار‌ترین اقداماتی است که در عمل جراحی مجدد بینی انجام می‌گیرد و گاه حتی ممکن است امکان‌پذیر  نباشد. پیشگیری همواره بهتر از درمان است. هیچ‌گاه نباید از جراح خود درخواست کنید که اندازه بینی‌را کوچک کند. به‌ طور کلی در عوارض ناشی از برداشتن بیش از حد بافت‌های بینی، باید این نقصان بافت را به شکلی مناسب جبران نمود. در این حالت، جراح می‌تواند از قسمت‌های دیگر بینی یا  بدن، بافت‌هایی بگیرد و جایگزین بافت از دست رفته کند. این بافت‌ها، پیوند نامیده می‌شوند. پیوندهایی با ارزش‌ترند که از خود فرد و در همان زمان برداشته شوند و برای خود او مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، در فردی که دچار بسته شدن دریچة داخلی بینی شده، می‌توان با افزودن پیوندهای غضروفی، تا حدی به باز شدن دریچه کمک کرد. در مواردی که تنگی خفیف تا متوسط دریچة داخلی بینی وجود دارد، می‌توان این پیوندها را از خود بینی گرفت؛ اما در موارد شدید نیز شاید نیاز باشد که این پیوند از غضروف دنده فراهم شود.

مشکل ناشی از کوچک‌ شدن بیش از اندازة سوراخ‌های بینی، کمی جدی‌تر است. در مواردی که به علت بیش از حد برداشته شدن پره‌ها،  کمبود شدید پوست پره‌های بینی وجود داشته باشد، شاید نیاز باشد قسمتی از پوست گوش به عنوان پیوند مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل در سال‌های اخیر، برش دادن پره‌های بینی و کوچک کردن سوراخ‌های بینی انجام نمی‌گیرد.

نکات مهم

دست‌‌کم یک سال زمان لازم است تا بتوان جراحی دوباره بینی را انجام داد و دست زدن به بینی زودتر از زمان مذکور ممکن است مشکلات بینی را تشدید کند. برای اشکالات جزئی بهتر است حتی الامکان از جراحی دوباره امتناع کرد؛ زیرا خطر جراحی دوباره بیشتر از جراحی اول و احتمال روندهای غیرقابل پیش بینی نیز  بیشتر است. جراحی دوباره بر روی بینی که به روش‌های برداشت بافتی عمل شده بسیار مشکل‌تر از عمل اول است. زمان این جراحی‌ها و بیهوشی آنها‌ها طولانی تر است و جراح باید تمام تمهیدات لازم جهت حصول حداکثر نتیجه را به کار گیرد. در تمام این بیماران ارزیابی‌های بسیار دقیق تشخیصی، شامل انجام روش‌های تصویربرداری، اندوسکوپی تشخیصی بینی و آزمون‌های بررسی راه هوایی بینی ضروری است. صرف زمان کافی جهت اقدامات تشخیصی، احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب را بیشتر می‌کند. باید در مورد امکان برش در قسمت‌های مختلف بدن مثل گوش، سر و قفسه سینه برای برداشتن پیوند به بیمار توضیح داده شود.

در مورد معضل جراحی‌های دوباره، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. عمل جراحی پلاستیک بینی، عملی نیست که فوری در مورد آن تصمیم گیری شود. فقط یک بار امکان دارد این عمل خوب انجام شود؛ بنابراین بیماران باید با بررسی‌های دقیق و تحقیق لازم و صرف وقت در مورد انتخاب جراح، احتمال عمل جراحی دوباره را به کمترین مقدار ممکن برسانند.

دلایل عمل مجدد بینی

به طور کلی بیمارانی که برای جراحی دوباره بینی مراجعه می‌کنند، سه دسته‌اند:
دسته اول بیمارانی که به خاطر مشکل تنفس از راه بینی، مانند چسبندگی‌های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازة سوراخ‌های بینی مراجعه می‌کنند.

دسته دوم بیمارانی که به خاطر مشکلات در ظاهر بینی مراجعه می‌کنند و این مشکلات در بیشتر مواقع، از برداشتن بیش از اندازة بافت‌های بینی ناشی می‌شوند؛ مانند کوچک شدن بیش از اندازة بینی که با دیگر اجزای صورت هماهنگی ندارد.

دسته سوم بیمارانی که هم مشکل تنفس از راه بینی و هم ظاهر غیرطبیعی بینی را با هم دارند. متاسفانه بیشتر مراجعه کنندگان در این دسته قرار دارند و این موضوع رابطه تنگاتنگ عملکرد سالم بینی با فرم طبیعی آن را نشان می‌دهد. از هرکدام از دو دسته اول مراجعین جراحی دوباره بینی، یک نمونه رایج آنها را مورد بحث قرار می‌دهیم.

جراحی مجدد نوک بینی

یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های جراحی مجدد بینی را جراحی نوک بینی تشکیل می‌دهد. نوک بینی ساختمان پیچیده‌ای مرکب از پوست، بافت همبندی، عضلات و داربست غضروفی دارد. نسبت و میزان این بافت‌ها در افراد مختلف، فرق می‌کند و هر فرد، ساختمان ویژه ای در نوک بینی خود دارد.  بسیاری از جراحی‌های قبلی که به روش‌های قدیمی برداشت بافت‌ها انجام می‌شده‌اند، ارتباطات طبیعی این بافت‌هارا بر هم زده و بافت اسکار و فیبروز جایگزین بافت سالم بینی شده است. تغییرات ساختاری شدید ناشی از جراحی‌های قبلی و همچنین پیچیدگی فرآیند التیام بافت‌های نرم نوک بینی، طی گذشت زمان، جراحی مجدد نوک بینی را به یکی از پر مشکل ترین قسمت‌های جراحی پلاستیک بینی تبدیل کرده است. جهت باریک کردن نوک بینی، در روش‌های سنتی قسمت‌هایی از غضروف نوک بینی را بر می‌داشتند تا حجم نوک بینی کاهش یابد. در روش‌های جدید، نوک بینی را می‌توان با نزدیک کردن بافت‌ها به یکدیگر و بدون برداشتن حتی یک میلیمتر از بافت اصلاح نمود. در هر صورت، حین جراحی پلاستیک بینی، جراح باید دقت زیادی به خرج ‌دهد تا این داربست غضروفی که وظیفة حمایت و نگهداری را بر عهده دارد، تضعیف نشود. بیش از اندازه برداشتن این غضروف‌ها در جراحی، منجر به تورفتگی بیش از حد نوک بینی و ایجاد چاله‌های عمیق در دوطرف نوک بینی می‌شود. اگر میزان برداشتن بافت باز هم بیشتر باشد، سبب افتادگی پره‌های بینی و بسته شدن سوراخ‌های بینی در هنگام عمل دم خواهد شد. از طرفی، برداشتن بیش ازاندازة این بافت‌ها، موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و نمای بینی خوکی شکل می‌شود. در صورت بروز چنین مشکلاتی، گذشته از ظاهر نامتناسب بینی، در اکثر موارد تنفس از راه بینی نیز دچار اختلا ل می‌گردد. عمل جراحی برای اصلاح اشکالات پیش آمدة ناشی از عمل‌های جراحی پیشین، به‌مراتب دشوارتر از عمل جراحی بار نخست است، چراکه برداشتن بافت آسان‌تر از افزودن بافت است؛ آن هم در بینی‌ای که پیش از این یک بار بافت‌های آن را برداشته‌اند. در بسیاری موارد لازم است برای جبران بافت‌های ازدست رفته، از مناطق دیگر پیوندهای غضروفی تهیه شود. حتی با انجام بهترین جراحی‌های ترمیمی ‌معمولاً مشکلات ایجادشده تنها به‌طور نسبی قابل اصلاح‌ خواهند بود.

دکتر محسن نراقی-متخصص گوش،حلق و بینی

زیبـــا شــو دات کام

موضوعات مرتبط

شما میتوانید دیدگاهتان را بنویسید
آخرین ارسال های انجمن 

۱۴۵ دیدگاه برای “جراحی زیبایی دوباره یا چندباره بینی”

 1. یاسمن می‌گه:

  دوستان منم دکتر علیرضا کامیابی بینیمو عمل کرده …. افتضااااااااح شده
  یه بینی کاملا کج و اینکه دو طرف بینیم اصلا قرینه نیست
  با اینکه کارش بد نیست اما خب شانس من بود دیگه .. بینی کج خیلی بده انقد غضروفهای بینیمو از یه طرف برداشته که کاملا کج شده حالا گفته باید بعد از یه سال برم ترمیمم اما اصلا نمی دونم قراره چی بشه همه می گن که شاید بدتر شه خیلی دو دلم که اصلا ترمیم کنم یا نه
  در هر صورت به نظر من عمل زیبایی بینی کاملا ریسکه و شانسی ..
  من که الان خیلی پشیمونم
  لطفا تو انتخاب دکترتون دقت کنید هر چند من هم به نظرم دکتر خوبی رو انتخاب کرده بود که پارسال ۶۰۰۰۰۰۰ میلیون هم بابت عمل از من گرفته بودن اما اصلااااااااااا راضی نیستم

  [پاسخ]

 2. آمیتیس می‌گه:

  عمل بینی هم شده دلخوشی جونهای ما

  عزیزان بهتره کمی اعتما بنفس تان را زیاد کنید

  هر چند برخی ها واقعا نیاز به عمل دارن

  برخی هم برای اینکه از قافله چشم و همچشمی عقب نمونند

  ولی به جرات میگم۹۵ درصد تابلو هستن عملی هستن نمونه اش نانسی

  [پاسخ]

 3. سارا می‌گه:

  پیش دکتر احمدرضا رجایی تو شیرازعمل نکنید جوری گند زده به صورتم که حالم از خودم به هم میخوره اول یکم امید داشتم فکر میکردم درست میشه ولی روز به روز بدتر میشم االان که فکر میکنم میبینم بزرگترین اشتباه زندگیم کردم باید خیلی بیشتر تحقیق میکردم خیلی عجله کردم ۷ تومن هم ازام گرفته خدا ازاش نگذره

  [پاسخ]

 4. عاطفه می‌گه:

  سلام من دو سال پیش بینیمو پیش دکتر عصمت نیا در مشهد عمل کردم.بینیمو به کل خراب کرد.کج شد.یک پره بینیم خوابید نوکش افتاد.دفعه دوم پیش همین دکتر عمل کردم فرقی نکرد.و تا جای تونست پول ازم گرفت.برای سومین بار پیش دکتر شکوهی عمل کردم که کلا بینیمو خراب مرد وا شکل منو انداخت.اعتماد به نفسم صفر شده.پیش هر کسی عمل نکنید .قبل عمل کارای دکترها رو ببینید به اندازه دو ماه مطب دکتر مورد نظرتون برید ببینید چقدر راضی دارن.

  [پاسخ]

 5. شراره می‌گه:

  سلام من ۴ماه پیش پیش دکتر محسن اسلامی عمل کردم بینیمو…….خداروشکر بینیم همونی شد که میخواممم مشکل تنفسیم ندارمم خداییش کارای دکتر اسلامی عالین خیلی دیگه از آشناهامونم پیشش عمل کردن

  [پاسخ]

 6. شراره می‌گه:

  من پیش دکتر محسن اسلامی عمل کردم خداییش کارش حرف نداره بینیمون همونجور که دوسداشتم عمل کرد همه جیش مناسبه مشکل تنفسم ندارم چون من قبل عمل انحراف داشتم تنفسم سخت بود

  [پاسخ]

 7. علی می‌گه:

  سلام من چهار سال پیش بدلیل انحراف بینیم خارجی و داخلی و پولیپ ، جراحی زیبایی انحراف بینی پیش دکتر فرزاد زمانی برسری اراک میدان شهدا انجام داده که کلا انحراف خارجی بینی رو بیشتر کرد و مشکل تنفسی برام درست کرد بعد از دو سال چرخوندن بنده که هزارو یک مشکل برام درست شده بود و حتی مشکل روحی هم پیدا کردم ایشون قبول کردن که جراحیشون رضایت بخش نبوده و دوباره باید کار ترمیمی انجام بشه و دوباره متاسفانه بینیم رو دست ایشون سپردم و باز همه مشکل انحراف بیشتر و بیشتر شده به شکلی که اصلا نمیتونم عکس از صورت خودم بگیرم و روحیم رو کامل از دست دادم و صورتم تحت شعاع این جراحی بسیار زیبایی خودش رو از دست داده تازه پوست بینیم هم نکروز شده و موندم چیکار کن تو جمع ظاهر نمیشم و فقط به خاط اینکه ایشون نأکید میکردن که یک جراحی ساده هست و هیچ مشکلی پیش نمیاد و انحراف بینی کمتر میشه زیاد دستکاری نتمیکنم بینی رو و هیچ مشکل تنفسی درست نمیشه اینکار رو انجام دادم الانم ایشون هیچ مسئولیتی قبول نمیکنه و فقط پول و جیب بنده رو خالی کرده و میگن برو هر کاری میخوای انجام بده میخوام که اگه این پیام رو ایشون میخونن بدونن که یکی همیشه سر نمازش نفرینش میکنه و آرزوی بدترین ها رو براش دارم که اینجوری من رو بازی داد و مشکلات جبران ناپذیری برام درست کرد ان شالله که خدا هم یکی رو بذاره به همین سادگی که سر بنده کلاه گذاشت سر این دکتر شیاد هم خیلی بدتر از اینا پیش بیاد به طوری که هر روز آروزی مرگ کنه و نمیره آمین

  [پاسخ]

 8. سارا می‌گه:

  من پیش دکتر رجایی تو شیراز عمل کردم و کلا بینیم نابود کرد و کل چهره ام خراب کرد ۷ تومن هم ازام گرفت یعنی هم پولم رفت و هم زیباییم خدا ازاش نگذره تروخدا تو انتخاب دکتر دقت کنید چون پشیمونی سودی نداره

  [پاسخ]

 9. سحر می‌گه:

  با سلام من ا۱۳ ماه پیش عمل بینی انجام دادم به علت انحراف به سمت راست الان سمت راست بینیم خوب شده ولی سمت چپ بینیم انحراف و ورم داره می خوام بپرسم ورم بینی من دیگه از بین نمیره ویک فرو رفتگی هم سمت چی بینیم بالای پره داره باید ترمیم انجام بدم بینی من قبلا گوچیک بود فقط انحراف داشت اگه ترمیم انجام بدم بدتر نمی شه تو تنفس با با سمت چپ بینیم مشکل دارم ممنون می شم اگه پاسخ بدید

  [پاسخ]

 10. س م می‌گه:

  با سلام خدمت تمامی من دو سال پیش عمل کردم پیش دکتر نسرین یزدانی در کلنیک سهروردی و بعد از عمل بالای بینیم یه وروم داشت و بعد از اصرار از طرف بنده دوباره امسال عمل کردم پیش خود دکتر یزدانی و دوباره بعد از عمل نوک بینیم و سمت چپ بینیم مثل یه نخود برامدگی و سفت شده که هر بار به مطبش میرم فقط میگه خوب میشه ولی هنوز هیچ تعغییری نکرده و حالا موندم چکار کنم باید بگم که کلا خراب کرده حالا بگید باید چکار کنم

  [پاسخ]

 11. سارا می‌گه:

  دوستان توصیه میکنم به هیچ وجه بهروز فرزام رو برای جراحی بینیتون انتخاب نکنید واقعا کارش افتضاحه من چند سال پیش عمل کردم هم مشکل تنفسی پیدا کردم وهم ظاهر بینیم اصلا دلخواهم نبود

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید :

Current day month ye@r *

Host by Abtin Web | Designed by: Mohammad Bina | Thanks to Mehdi Bina | SiteMap in XML