برای شناخت بیشتر مردان

مردان همیشه از انتظاراتی که از زنان دارند سخن می‌گویند و برخی از زنان هم می‌گویند توقع و انتظار دو طرفه است و نباید فقط زن از شوهر یا شوهر از زن توقع داشته باشد.  برخی از  انتظارات که مردان از زنان دارند بجا و برخی کمی غیر واقع بینانه است. همچنین برخی از این توقعات تا حدودی وابسته به جنسیت مردانه و بعضی هم وابسته به فرهنگ است.  از بین همه‌ توقعاتی که تقریبا مردان همه‌ کشورها از زنان دارند برخی را که به نظر خودم و از دیدگاه دانش روانشناسی‌، موجه‌تر و منطقی‌ترند انتخاب کرده‌ام تا در این مقاله نظرتان را به آنها جلب کنم. ای کاش مجله‌ای هم برای مردان بود تا توقعات زنان از آنها را برایشان بنویسم.به هر صورت‌، به این انتظارات توجه کنید:

یادتان باشد، مردها هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کنند !!!
با آن که زنان گمان می‌کنند درگوش کردن به حرفها و احساس دیگران مهارت دارند اما یکی از بزرگترین شکایت‌های مردها این است که زنان شنونده خوبی برایشان نیستند. احتمالا زنان به دلیل شناخت بیشتری که روی همجنسان خود دارند گوش شنواتری نسبت به شکایات یا درد دل‌های زن‌ها دارند ولی در مورد مردان‌، هنوز لازم است نکاتی را در نظر بگیرند‌. باید به گوش‌هایشان بگویند مانند یک طلبکار که به در خانه‌ کسی می‌رود تا پولش را بگیرد ، با مردان در ارتباط باشند.

بنابراین در زمان گوش دادن به حرف‌های همسرتان به این نکات دقت کنید:
هنگامیکه مرد مشغول ابراز افکار و احساسات خود است صحبت‌هایش را قطع نکنید. البته نشستن و حرف نزدن برای زن‌ها در این مورد سخت است چون آن‌ها هم دوست دارند احساسات خود را نشان دهند ولی اینکار به دلایل زیر مردها را ناراحت می‌کند:
مردها باید هنگام صحبت تمرکز کنند. خصوصا زمانی که دارند از احساسشان حرف می‌زنند. چون اینکار برایشان خیلی هم سخت است. قطع کردن صحبت مرد باعث می‌شود تمرکزش از بین برود.  مردها حین صحبت سکوت می‌کنند تا احساسشان را نظم دهند. اگر در این میان زن صحبت طولانی کند، مرد تمرکزش را از دست می‌دهد.  مردها هدف مدار هستند و در آن واحد می‌توانند به یک موضوع توجه کرده و در مورد آن حرف بزنند. اما زنها دایره وار فکر می‌کنند و در آن واحد می‌توانند در مورد چند مساله حرف بزنند. اما اینکار مردها را گیج می‌کند.  مردها نیاز دارند که احساس کنند، کارها را درست انجام می‌دهند بنابراین وقتی شما صحبت‌شان را قطع می‌کنید گویی به آن‌ها گفته اید: باز هم داری اشتباه می‌کنی! پس من تو را متوقف می‌کنم.
راه حل این است که بدون آنکه صحبت مرد را قطع کنید، فقط گوش دهید و مطمئن باشید که حرف‌هایش را تمام کرده. مثلا می‌شود پرسید: آیا مورد دیگری هم هست که بخواهی بگویی؟ بدین ترتیب تا آخر مطلب گوش شما همچنان طلبکار باقی می‌ماند.

گوشتان را طلبکار کنید!
هر زنی لازم است هنگامی که همسرش  می‌خواهد با احساسات خود  ارتباط برقرار کند‌، صبور باشد، عجله نکند و به او زمان لازم را برای این کار بدهد. توجه داشته باشید که معمولا وقتی مساله‌ ناخوشایندی پیش  می‌آید، احساسات انسان شش مرحله زیر را (به ترتیب) در مقابل این مساله طی می‌کند:
۱٫ خشم، سرزنش و انزجار ۲٫ رنجش، غم و یاس ۳٫ ترس، نگرانی و ناامنی ۴٫ تاسف، درک و پذیرش مسئولیت ۵٫ هدف، راه حل ۶٫  عشق، تحسین و بخشش

وقتی انسان از چیزی ناراحت می‌شود

با اولین سطح یعنی خشم و رنجش روبرو می‌شود ولی به‌تدریج این مراحل را طی می‌کند تا به پایین‌ترین نقطه برسد. درست مانند این که سوار آسانسور شده است. نکته مهم در این جا این است که زنان باید حواسشان باشد که آسانسور مردان در این مورد از زنها کندتر حرکت می‌کند. مردان اغلب مدت زیادی در هر کدام از این لایه‌ها می‌مانند و ابتدایی‌ترین لایه هم برایشان، خشمگین و معذب بودن است. این توقف طولانی در هر کدام از این سطوح زن‌ها را ناراحت می‌کند.

اما اگر زنی شناخت کافی روی مرد‌ها داشته باشد این احساس ناراحتی را با صبوری تحمل می‌کند تا همسرش هم بتواند عبور موفقی از بحران یا ناراحتی پیش آمده، داشته باشد. بنابراین اگر همسرتان به سختی در مورد احساسش صحبت می‌کند به او بیشتر زمان بدهید. چون اینکار برای او مثل صحبت کردن به زبان دوم است! اما بالاخره موفق خواهد شد. همچنین الگوی پیمودن طبقاتی احساسات را برای همسرتان  توضیح دهید. زن می‌تواند با سوال‌هایی مثل: چه چیزی تو را ناراحت کرده؟ یا از چه نگران هستی؟ و… او را به لایه‌های بعدی احساس راهنمایی کند. اما این کار طبیعتا باید با صبر و استقامت کافی انجام شود.

یادتان باشد، مردها هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کنند !!!😉
مردها انتظار دارند زن‌ها بدانند که هر مردی از اشتباه کردن متنفر است! و بعید است اشتباه کند!
وقتی زنی با سادگی  و خیرخواهی به همسرش پیشنهادی می‌دهد یا اطلاعاتی به او می‌دهد، آن مرد اینطور برداشت می‌کند که زن به او می‌گوید «تو بدی، تواشتباه می‌کنی، تو بی‌کفایتی». مثلا اگر راه را گم کنند و زن بگوید
«از کسی آدرس را سوال کن» مرد اینطور برداشت می‌کند که زن به او گفته «تو نادانی  و نمی‌توانم به تو اعتماد کنم» یا مثلا اگر زن بگوید «عزیزم  کمی آرامتر عمل کن» مرد اینطور می‌شنود که «تو بلد نیستی چکار کنی» !
این برداشت‌ها باعث می‌شود که زنها از مردها بترسند و سعی کنند دائم مراقب گفتارشان باشند تا سوء‌تعبیر نشود.
روانشناسان می‌گویند در مورد اینکه چرا مردها فکر می‌کنند که باید همیشه حق با آنها باشد باید به کودکی آنها رجوع شود. اکثر مردها آموزش دیده‌اند که دنیای بیرون خود را کنترل کنند، چون متاسفانه  از کودکی به آنها گفته شده ارزش آنها معادل موفقیت‌هایی است که به دست می‌آورند. مثلا اغلب به پسر بچه‌ها گفته شده «چون باغچه را خوب بیل زدی و آشغال‌ها را جمع کرده‌ای این پول مال تو».
به همین دلیل، بسیاری از مردها اعتماد به نفس و موفقیت‌هایشان را با هم یکسان می‌گیرند. آنها فکر می‌کنند خودشان  باید بدانند که کار درست کدام است بنابراین در اغلب موارد ، نصیحت‌های یک زن را به عنوان نشانه‌ای از بی اعتمادی او نسبت به خود می‌بینند.

برای حل این موضوع به این توصیه‌ها توجه کنید:
از به کار بردن الفاظ و عباراتی که باعث احساس بی‌کفایتی در مرد می‌شود خودداری کنید. مثلا اگر راه را گم کرد نگویید تو همیشه حواس‌پرتی و… بلکه مثلاً بگوییم این خیابان‌ها گیج کننده هستند و اگه از کسی بپرسیم بهتر راه را پیدا می‌کنیم. در واقع در مورد شخصیت و توانایی‌های یک مرد  نظر ندهیم و تنها احساس خود را بیان کنیم. مثلا نگوییم تو به خاطر این کار مرد بدی هستی فقط بگوییم که این کار تو مرا ناراحت می‌کند یا می‌رنجم یا… ضمنا باید حتما به او بگویید که به او اعتماد دارید. البته منظور این نیست که هرگز به او بازخورد  منفی ندهید. اگر او با شما بدرفتاری کرده و شما را رنجانده، نباید نگران این باشید که بازخورد  شما را چگونه معنا می‌کند بلکه باید بطور سالمی ابراز وجود کنید و شرایط و وضعیت خود را برایش توضیح دهید.  اگر رفتاری حاکی از بی اعتمادی به او نشان دادید که باعث ناراحتی همسرتان شد، حتما با او  صحبت کنید و نظرش را بخواهید. برایش توضیح دهید که نمی‌خواهید تقصیرها را به گردنش بیاندازید بلکه می‌خواهید با او همکاری کنید. هر وقت امکانش را دارید همسرتان را تایید کنید و از قابلیت‌هایش تعریف کنید. حتی اگر برای کارهای ساده روزمره مثل خرید کردن یا رفتن سر کار باشد. اما دروغ نگویید و او را به خاطر قابلیت‌هایی که واقعا حائز آنهاست تایید کنید. برای موفقیت بیشتر در روابط همسرانه لازم است هر دو طرف همدیگر را بهتر و بیشتر بشناسند و تفاوت‌ها و شباهت‌هایی را که با همدیگر دارند کشف کنند. وگرنه زندگی برایشان شیرین نخواهد بود.

رکسانا خوشابی کارشناس ارشد مشاوره

زیبــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. negar گفت:

  Manam motevajeh shodam shoharam ziadi negah mikone vali ye dafe behesh goftam taghat nayavordam.vase dadanam kenaram budan hqme kar mikone vali baz behesh shak daram.ma aghdim un jonob kar mikone khune mojaradi dare gahi fekr mikonam kasi pisheshe kheili mitarsam man shans nadaram aramesh dashte basham

  [پاسخ]

  محنا پاسخ در تاريخ فوریه 3rd, 2014 02:12:

  اگه اینطوری فک کنی واقعا هم بد شانسی میاری و خدای نکرده همون چیزی که ازش میترسی سرت میاد.پس آرامشتو حفظ کن و به چیزای خوب خوب فکر کن و به جای شک کردن، به شوهرت نزدیکتر شو.

  [پاسخ]

 2. s گفت:

  عالی بود واقعا مرسی

  [پاسخ]

 3. ela گفت:

  Salam vaghti shohare adam gheire manteghi va asabi che mishe kard?zendegi badi daram ba shohare badbinam

  [پاسخ]

 4. م گفت:

  سلام به همگی هرکسی دوست داره جواب بده لطفا چرا مردها به زناننگاه میکنند دارم بدبین میشم به شوهرم دوساله ازدواج کردم وقتی میریم بیرون اتفاقی میبینم که شوهرم داره به دخترا ویا زنایی که زننده هستند نکاه میکنه مخم داره میترکه دوست ندارم هم بهش بگم چکار کنم

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ آگوست 5th, 2013 16:53:

  عزیزم خودت میگی زننده.من خودم وقتی میرم بیرون به خانوم هایی که آرایش و پوششون زنندست نگاهم متمرکز میشه.کلا بعضی ها قصدی ندارن و نگاهشون سطحیه اما شما حتما به شوهرت بگو وقتی من میبینم شما نگاهت می افته به خانوم ها ناراحت میشم وآزار میبینم ببین چی میگه

  [پاسخ]

  سوگلی پاسخ در تاريخ آگوست 5th, 2013 17:45:

  سلام عزیزم بعضی از مردها نگاه میکنن ولی هیچ قصدی ندارند شاید شوهر شما عادت کرده من خودم هم وقتی خانومای با تیپ زننده و میبینم جذب میشم دیگه نه مردها امیدوارم موفق باشی

  [پاسخ]

 5. سپیده گفت:

  چطوری بفهمیم شوهرمون دوستمون داره

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ آگوست 5th, 2013 16:54:

  وقتی میبینی شوهرت برای خونه اومدن و پیشت بودن بیتابه.وقتی میبینه واسه آسایشت کلی کار میکنه

  [پاسخ]

 6. ثثق گفت:

  بروبابا دلت خوشه

  [پاسخ]

 7. ستاره گفت:

  مثل همیشه عالی بود!ممنون

  [پاسخ]

 8. عاطفه گفت:

  عالیه

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =