عفونت های قارچی در زنان

حدود ۷۵ درصد از زنان بزرگسال، دست‌ کم یکبار دچار عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی می‌شوند. به نظر نمی‌رسد که این عفونت از طریق آمیزش جنسی منتقل شود، اما ۱۲-۱۵ درصد از آقایان نیز دچار علائم آن، یعنی سوزش و خارش می‌گردند.
این نوع عفونت با رشد بیش از حد نوعی قارچ در دستگاه تناسلی ایجاد می‌شود. وقتی در میزان باکتری «کاندیدا آلبیکانس» عدم تعادل ایجاد می‌شود، این عفونت به وجود می‌آید.  

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به مقدار زیاد و مدت طولانی.باکتری‌های محافظتی دستگاه تناسلی را از بین می‌برند. این باکتری‌ها به طور طبیعی باکتری‌های کاندیدا را متوقف و از رشد زیاد آنها جلوگیری می‌کنند. بنابراین ممکن است بعد از مصرف مدتی آنتی‌بیوتیک، دچار این نوع عفونت شوید.  هم بیماری دیابت و هم بارداری باعث رشد قارچ‌ها می‌شود؛ چرا که در این شرایط ذخیره گلیکوژن در سلول‌های خاصی از دستگاه تناسلی کاهش و قندخون افزایش می‌یابد و به طور کلی خطر عفونت قارچی بیشتر می‌شود.  مصرف قرص‌های ضدبارداری باعث ایجاد تغییراتی در محیط دستگاه تناسلی می‌شوند؛ به طوری که سطح هورمون‌های استروژن افزایش می‌یابد و این تغییرات شرایط را برای رشد قارچ‌ها فراهم می‌کند.  تغییرات هورمونی مثل تخمک‌گذاری، یائسگی و بارداری  استفاده از لباس‌های زیر بسیار تنگ از جنس غیرپنبه و نامناسب که باعث افزایش دما، رطوبت و حساسیت محیط می‌شود.  ضعف سیستم دفاعی بدن بر اثر ایدز و یا بارداری  استفاده از وان کف صابون و اسپری‌های خوشبوکننده برای دستگاه تناسلی  خراشیدگی و التهاب سطح اندام تناسلی  این عفونت در میان افراد چاق و افرادی که در سنین باروری هستند، بیشتر است.   استرس باعث افزایش سطح آدرنالین می‌شود که می‌تواند روی‌ هورمون‌های جنسی اثر بگذارد و منجر به تغییرات دوره قاعدگی و افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی مهبل شود. به علت افزایش ترشح کورتیزول در مواجهه با استرس‌ها و کاهش مقاومت سیستم دفاعی بدن این خطر افزایش می‌یابد. عفونت‌های قارچی به خودی خود خطرناک نیستند، اما در صورت بدبو شدن ترشحات و تغییر رنگ آنها (زردتر شدن)، درد کمر و شکم، استفراغ و تب و بازگشت این علائم بعد از گذشت دو ماه، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عفونت‌های قارچی یا همان عفونت کاندیدایی مهبل، از شایع‌ترین عفونت‌‌های دستگاه تناسلی هستند که حاصل ایجاد آن، کاندیدا آلبیکانس است. در مهبل، باکتری‌های غیربیماری‌زای طبیعی وجود دارند که از بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی جلوگیری می‌کنند.

ترشحات طبیعی مهبل شفاف، سفید و رقیق (برخی مواقع غلیظ) است؛ اما بویی ندارد و ایجاد سوزش، خارش و التهاب نیز نمی‌کند.

اما عفونت‌های باکتریایی، قارچی، انگلی و عفونت‌های مربوط به دستگاه ادراری که اغلب در خانم‌ها دیده می‌شود، علائم متفاوتی دارند. این ترشحات، سفت، شدید و بدبو می‌شود و تغییر رنگ می‌دهد و میزان ترشحات در زمان تحریک جنسی و دوران بارداری افزایش می‌یابد. این علائم می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشند. عفونت‌های دستگاه تناسلی از شایع‌ترین انوع عفونت‌ها هستند و سالانه افراد بسیاری را به مطب پزشک می‌کشانند، به طوری که از هر پنج زن، حتماً یک نفر به آن دچار می‌شود. مهم‌ترین عامل این عفونت‌ها، قارچ‌ها می‌باشند. همانطور که گفته شد، نام این قارچ کاندیدا آلبیکانس است. این قارچ به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و وقتی که بسیار زیاد شود، باعث بروز بیماری می‌شود.

با مراجعه به پزشک از شما راجع به موارد زیر سوال می‌شود:  از چه زمانی این تغییرات در شما ایجاد شده است؟  این تغییرات چگونه هستند؟ (از نظر شکل ظاهری)  احساس درد، سوزش و خارش هم دارید؟  آیا همسرتان نیز دچار این شرایط و یا وضعیتی مشابه آن شده است؟  آیا از کاندوم استفاده می‌کنید؟  چه چیزی باعث کاهش علائم و درد می‌شود؟ (دوش گرفتن؟ استفاده از دارو؟)  چه دارویی مصرف می‌کنید؟  آیا صابون و یا سایر مواد خوشبو کننده بدن‌تان را تغییر داده‌اید؟ آیا از لباس‌های زیر و جین‌های بسیار تنگ استفاده می‌کنید و یا جنس لباس‌های‌تان اغلب نایلونی است؟ پزشک شما با در نظر گرفتن نتایج آزمایش ادرار و نمونه‌برداری از دستگاه تناسلی، اقدام به درمان می‌کند. در اغلب مواقع برای اطمینان خاطر بیشتر، «تست pap» نیز از نظر خطر سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. درمان بستگی به ارگانیسم ایجاد کننده عفونت دارد. بسته به علت عفونت، ممکن است از قرص‌های ضدقارچی، آنتی‌بیوتیک‌ها و شیاف استفاده شود، در عفونت‌های بسیار شدید، علائم بیماری مدتی پس از مصرف داروها برطرف می‌شود، ولی ممکن است مجدداً بعد از گذشت دوره‌ای بروز کنند.

اگر بعد از عفونت اول، عفونت دوم نیز ایجاد شود، باید سریعاً درصدد درمان آن برآیید. داروها به صورت شیاف یا کرم هستند، به این معنا که با یک پیستون به داخل مهبل فرستاده می‌شوند. این کار باید به مدت یک هفته هر روز انجام شود. این داروها عبارتند از: میکونازول (Miconazole)، تیو کونازول (Tioconazole)، باتوکونازول (butoconazole) و کلوتریمازول (Clotrimazole).  اگر باردار هستید، قبل از مصرف این داروها حتماً با پزشک‌تان مشورت کنید.  اگر علائم بعد از گذشت بیش از یک هفته همچنان ادامه داشتند، به پزشک مراجعه کنید. شاید عفونت شما از نوع بسیار حاد باشد و یا از مشکلات و عفونت‌های دیگری رنج می‌برید.

شیوه‌های مراقبتی در محیط خانواده سال‌هاست که نتایج خوبی داشته‌اند؛ اما پزشکان این شیوه‌ها را چندان تأیید نمی‌کنند.

بسیاری از خانم‌‌ها عادت دارند بعد از اتمام قاعدگی خود را با آب سرکه تمیز کنند. پزشکان این روش پاک کردن را قبول دارند. ۱ تا ۳ قاشق غذاخوری سرکه را در یک‌ چهارم لیتر آب گرم حل کنید و هر روز یک‌ بار به مدت یک هفته با این محلول خود را بشویید. 

ماست بخورید. ماست باعث رشد برخی باکتری‌های خاص مفید می‌شود و از رشد عفونت‌های قارچی جلوگیری می‌کند.  از آنجا که تعادل شیمیایی دستگاه تناسلی بسیار مهم و حساس است، بهتر است به آن اجازه دهید خودش را تمیز کند. این کار به صورت طبیعی از طریق ترشحات مواد مخاطی انجام می‌شود.  سیر، یکی از درمان‌های طبیعی جهت مبارزه با عفونت کاندیدایی است. خواص ضد قارچی، ضدانگلی و ضدویروسی عصاره تازه سیر اثبات شده است. اما اگر دچار دیابت، کاهش قندخون، بی‌خوابی، پیوند اعضا، بیماری پوستی و اختلالات انعقادی هستید و یا در دوران حامگلی و یا شیردهی به سر می‌برید، بهتر است هیچ‌گاه در مصرف سیر زیاده‌روی نکنید. با عصاره سیر هم می‌توانید خود را شستشو دهید. همچنین از کپسول سیر می‌توانید به صورت روزانه استفاده کنید.

دستگاه تناسلی خود را خشک کنید؛ به خصوص بعد از دستشویی و دوش گرفتن.  اگر دچار این وضعیت شده‌اید، بهتر است از خوردن شیرینی‌جات، نوشیدنی‌های شیرین و میوه‌های خشک‌شده بپرهیزید. حداقل هفته‌ای سه بار ماست بخورید؛ زیرا حاوی لاکتو باسیل است.  پس از ادرار و اجابت مزاج همیشه از سمت جلو به عقب خود را بشویید تا باکتری‌های انتهای دستگاه گوارش به ناحیه تناسلی رانده نشود.  لباس‌های زیر خود را از جنس الیاف نخی و پنبه‌ای انتخاب کنید. لباس‌های نایلونی، شلوارهای تنگ جین، مایو و جوراب شلواری نیز این احتمالات را افزایش می‌دهد.  حداقل روزی یکبار، لباس زیر خود را عوض کنید.  به هنگام عادت ماهیانه، مرتباً نوار بهداشتی خود را تعویض کنید و قبل و بعد از این کار دست‌های‌تان را با آب و صابون بشویید.  از شامپوهای ملایم و صابون غیرمعطر و ملایم استفاده کنید.  هیچ‌گاه لباس‌های خیس و مرطوب به تن نکنید.  هیچ‌گاه ادرار خود را نگاه ندارید.  از مصرف خودسرانه و بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها خودداری کنید.  از استرس‌های بی‌مورد دوری کنید.  وزن‌تان را کاهش دهید تا دچار چاقی نشوید.

تحریریه دنیای سلامت

زیبـــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۲۱۵ دیدگاه‌

 1. Bi nam گفت:

  سلام ایا پماد کلوتریمازول واژینال برای کسی که کیست داره ضرر داره؟

  [پاسخ]

 2. ندا گفت:

  سلام ملیکا جون. میشه برام در رابطه با این درمان گیاهی بیشتر توضیح بدی؟ مخصوصا اون قسمت دوم. من متوجه نمیشم هر شش ساعت یکبار باید بخوریم یا استفاده کنیم؟ مرسی

  [پاسخ]

 3. سارا گفت:

  متخصص پوست برید .کپسوا میدن سفالکسین .یا ازیترومایسین .پماد افی روسین ک روی کورک بزنی روزی دوبار.بعدم کپسول های ضعیف تر درمان ممکنه زمان بر باشه .شستشو با پرمنگنات پتاسیم رقیق شده در تشت .روزی دوبار ،نوک چاقو بعد هم بزنید .و مراقبت های دیگه.

  [پاسخ]

 4. شیرین گفت:

  سلام. من مدت طولانی خونریزی داشتم ب علت سقط و بعد داشتن بقایا و بعد کورتاژ. مدت یک ماهی از نوار بهداشتی استفاده کردم. الان یه چیزایی شبیع زگیل میبینم ک دهانه واژنمم هست ک قبل ازین یک ماه نبودن. ممکنه زگیل باشه؟خیلی میترسم راهنماییم کنید باید چیکارکنم. ممنون میشم پاسختون رو ب ایمیل ارسال کنید. سپاس فراوان

  [پاسخ]

 5. ملیکا گفت:

  سلام بچه هاروش میگم امتحان کنین از عفونت رحم نجات پیداکنین منکه امتحان کردم خوب شدم دوروش یکی اینکه ماست وپودرسیاه دانه رومخلوط کنین یه قاشق وارد واژن کنین چن روز اینکارو انجام بدین زود خوب میشه ویه روش دیگه که عفونت کهنه روهم خوب میکنه استفاده از مخلوط تخم کرفس، کندر،خرفه،به مقدارمساوی هرشش ساعت یه قاشق چای خوری، اینو واقعا خودم از توو سایتا خوندمو از هر مطلبی یه چیزی گرفتم واسه خودم دارو درست کردم استفاده ام کردم واقعا عالیه امتحان کنین راحت بشین من خودم ازبس دکتررفته بودمو جواب نگرفتم پدرم درومد، دارو گیاهی ضرر نداره امتحان کنین ایشالا جواب بگیرین

  [پاسخ]

 6. amene گفت:

  سلام وقتتون بخیر راستش سوالی که میخوام بپرسم درابطه با یه موضوع تقریبا حاده حداقل برای خودم
  من خیلی وقته یعنی تقریبا سه ساله که بواسیر و شقاق دارم اوایل خیلی اهمیت نمیدادم چون روم نمیشد با دکتر درمیون بذارم اما بعد مراجعه کردم و تا مدتها شربت لاکسی ژل و یه وقتایی پماد ام جی استفاده میکردم اما چون یبوستم مرتب بود حتا اگر سه روز شربت نمیخوردم مقعدم دوباره زخم میشد البتع اینو نگفتم دکتر گفته بود که باید عمل کنم اما از عملش میترسیدم و ترجیح دادم که با قرص و پماد بهترش کنم و همینطور که گفتم بهتر شد اما یه وقتایی که مثلا مسافرت میرفتم یا شربت نمیخوردم دوباره اذیت میشدم
  این موضوع ادامه داشت تا اینکه یه بار انگل دیدم توی مدفوعم رفتم دکتر و با قرص مبندازول خوب شدم ۴ماه بعد دوباره این اتفاق افتاد و ئوباره چندماه بعد که الان هست دچار انگل شدم الانم مبندازول خوردم اما نسبت به دو دفعه قبل طول کشیده یکم اما چیزی که ناراحتو ناامیدم کرده اینه که من دیگه مطمعنم که انگلی که ۳دفعه دچارش شدم از زخمی که توی مقعدم درمیاده
  دیگه نمیدونم چکارکنم اگرم برم دکتر باز قرص میده و مترونیدازول و…
  خواهش میکنم راهنماییم کنید چکارکنم ایا مشکلم حاده یا نه؟
  جدیدا احساس میکنم که اون علایم انگلو توی واژنم هم دارم یکمی
  قبلا یه دفعه پهلوهام درد گرفته بود رفتم دکتر گفت عفونته و با سرم و مترونیدازول خوب شدم یعنی اونم از همین انگل مقعد بوده؟باورم نمیشه چرا باید این اتفاق برام بیفته
  چطوری راحت شم ؟
  اگر عفونت پیدا کنم چی ؟
  لطفا سریع جواب بدید ممنون میشم

  [پاسخ]

 7. مريم گفت:

  سلام،من دو سه ماه پیش عفونت قارجی و باکتریایی داشتم،که یک دورهء دو هفته ای داروی فلوکنازول و مترونیدازول به همراه شیاف کولتریمتازول و دوش واژینال استفاده کردم.بعد تست پاپ اسمیر دادم،و مدت یک ماه داروهارو قطع کردم به گفتهء دکتر و مشکل خارج و سوزش نداشتم.اما جواب تست خداروشکر سرطان رو رد کرد ولی تغییرات سلولهای دهانهء رحم رو نشون داد و عفونت.دکتر آنتی بیوتیک داکسی سایکلین و مترونیدازول را بهم داده و گفته بعد از یک ماه باید دوباره پاپ اسمیر بدم.الان علاوه بر نگرانیم بخاطر تغییر شکل سلولها مشکل دیگه ام اینه که در ترشحاتم دو سه روزه بعد از مصرف ۶ روزهء داروها دونه های سیاه رنگ وجود داره.خیلی نگرانم چی میتونه باشه؟ آیا ممکنه سلولهای جدید داره درست میشه و اونا قبلیان که ریزش کرده یا هرچی؟؟ لطفا جوابمو بدین تو اینیلم توروخدا

  [پاسخ]

 8. طناز گفت:

  سلام من یه هفته پیش به مدت سه روز دچار خارش و سوزش شدید داخل واژن شدم بم گفتن با اب بتادین شستشو بدی ضد عفونی میشه بعد سه روز خوب شدم ولی باز از امروز دوباره خییییلییی شدید شروع شده(ازدواج کردم و امروز بعد از رابطه دوباره شروع شد البتع اون یه هفته هیچ گونه رابطه ای نداشتم)
  با تشکرخواهش میکنم بم جواب بدین خیلی عذاب میکشم

  [پاسخ]

 9. فرناز گفت:

  سلام ….
  مدت دو هفته است ک دکتر برای عفونت نکردن زخم هام بهم سفالکسین داده و مصرف میکردم و امروز‌یک هفته از پریودیم میگذره ک دوباره پریود شدم و بعد متوجه شدم ک از عوارض سفالکسین خونریزیه خواستم بدنم باید چکار کنم خیلی نگرانم …..ممنون میشم پاسخ بدید…

  [پاسخ]

 10. مژگان گفت:

  سلام من یه ماهه که پریود نمیشوم بی بی چک زدم منفی بود…عفونت دارم.. شکمم اومد جلو انگار تو مثانه ام باد پر شده شکمم سفت شده

  [پاسخ]

 11. عارفه گفت:

  سلام دوستان عزیزم سریع جواب بدید فوریه
  من نزدیک به دوساله ازدواج کردم عروسی کردم
  اما هنوز پیش دکتر نرفتم واسه معاینه
  الان چندوقته سوزش وخارش دارم احساس میکتم
  دستشویی دارم اما نه
  گاهی اوقات هم بوی بدی میده چیزای کرم رنگی روی لباس زیرمه دوستان گلم ممنون میشم راهنمایی کنید اگرم میشه توی ایمیلم بفرستید برام

  [پاسخ]

  نازنین پاسخ در تاريخ ژانویه 26th, 2016 16:58:

  میتونه عفونت باشه حتما کشت ترشحات رحم بده بعد نوع انتی بیوتیک مشخص میشه.اما بهتره از داکسی سایکلین.مترونیدازول.و کرم ضد قارچ کلوتریمازولواژینال برای دو فته استفاده کنی

  [پاسخ]

 12. رز گفت:

  با سلام وقتی ک دچار زیگیل تناسلی هستیم ودکتر کرن تجویز کرده و پریود میشیم میشه
  ب درمان ادامه داد؟یا استفاده از کرم باید قطع کرد؟

  [پاسخ]

 13. Taranum گفت:

  Salam man 2sal ast ezdivaj kardam 5mah ast mikham bardar sham jolo giri namikonam azo vaght be bad man ofonat peyda kardam.sozesh dar edraram daram sozesh dar dahane rahm daram man az ab serke estefada kardam va az jel zed ofonat ham estefada kardam ama khob nashodam .yak bar bade nazdiki az rahmam khon didam ba in ke man yak hafta ghabl period shodam .man hanoz bardar nashodam.man ba in vazeyat bardar mitonam be sham .lotfan begin man che kar konam

  [پاسخ]

 14. سحر گفت:

  سلام. من از نوار بهداشتی بعد از دوره ماهانه خیلی استفاده می کنم والان روی دستگاه تناسلیم حالت گوشته های کوچک در اومده. میشه راهنمایی کنید چه جوری باید از بین ببرم مرسی از راهنمایی تون ?

  [پاسخ]

 15. مهنا گفت:

  سلام ببخشید من دور الت تناسلیم چوش های کوچکی زدم یه چند تای هستن باچی از بین میرن؟لصفا راهنمای

  [پاسخ]

 16. بی نام گفت:

  سلام ببخشید من ترشح سبز رنگ دارم اما نه دردی دارم نه سوزشی
  این هم عفونته یا نه؟

  [پاسخ]

 17. minoo گفت:

  ایا برای درمان خارش وعفونت و زخم رحم و قارچ نشستن در محلول پرمنگنات جایز است؟سپااس

  [پاسخ]

 18. minoo گفت:

  در ضمن. ۳۲سال و متاهلم.سپااس

  [پاسخ]

 19. minoo گفت:

  سلام من ماه قبل پولیپ داشتم با امپول برطرف شد اما ازون موقع عفونت گرفتم سوزش و خارش هم داخل هم خارج.دهانه رحمم ظاهرا زخمه.و خون میبینم..افسرده شدم..استرسم زیاده..میترسم بیماری بدی باشه..انواع قرصا پمادها شیافها رو استفاده کردم..تاثیر نداره…چ کنم؟؟پلیییز

  [پاسخ]

 20. جمشید- گفت:

  مواظب آب استخرها باشید.

  [پاسخ]

 21. هستی گفت:

  سلام…منم عفونت قارچی دارم یه جلو پریودیم ترشح سیاه رنگ شبیه خون می بینم باید چکار کنم خوب بشم…

  [پاسخ]

 22. سارا گفت:

  سلام من سارا هستم یه مدت پیش چند تا زگیل کوچیک تو دهانه رحمم دیدم دکترم برام فریز کرد از بین رفت اما جای فریز مثل یه لکه سفید شده یعنی الان یه ماه همینجوریه به رنگ طبیعیش برنگشته نکرم بازگرداننده رنگ طبیعی پوست بعد ازلیزم استفاده کردم اما تغییری نکرده توروخدا یکی بگه چکار کنم

  [پاسخ]

 23. شیما گفت:

  عنبرانسارا دود کنید عالی میشید برای عفونت و قارچ واژن یک سرچ تو اینترنت بزنید

  [پاسخ]

 24. رز گفت:

  سلام،من چند وقته درقسمت خارجی دستگان تناسلی زخمی دارم که درد هم میکنه،قرمزرنگه،خیلی میترسم راهنماییم کنید،بیست وپنج سالمه،متاهل

  [پاسخ]

 25. pani گفت:

  Salam. Khaste nabashin. Man 22salame. Va ofunate gharcgi gereftam. 1 dafe pishe doctor raftam va bhm kereme klotrimazol ro pishnahad kardan. Manam 1 hafe estefade kardam va khub shodam. Vali bade 2 mah dobare ufonat kardam. In dafe pishe doctpr naraftam khodam estefade kardam khub shodam. Vali alan dobare hamun etefagh baram pish umade. Dg khaste shodam. Chera khub nemisham?? Yani moshkele khasi daram? Ag daram las chera doctor motevajeh nashode!!! Ag nazari darid mishe begid? Vagheam tarsidam. Bayad chikar konam ta kolan khub besham????kheili mamnun.

  [پاسخ]

 26. یانا گفت:

  سلام من دو روزه که از قرص واژینال نیستاتین استفاده میکنم اما امروز صبح با درد زیر شکم و خونریزی بیدار شدم در حالی که تازه هفته پیش پریودم تموم شده… خون به شدت غلیظه آیا باید نگران باشم؟ از عوارض قرصیه که استفاده میکنم؟؟؟

  [پاسخ]

 27. رزيتا گفت:

  سلام. من یک هفتست سوزش و خارش توی ناحیه تناسلی دارم. امروز رفتم دکتر گفت عفونته و دلیلش مصرف آنتی بیوتیکه.
  فلوکونازول بعد از ناهار، هیدروکسی زین تا از بین رفتن خارش و پماد تریامسینولون ان ان هر ۱۲ ساعت موضعی داده و گفته توی خونه شلوار نخی بدون لباس زیر بپوشم.
  میخواستم بدونم چندروز طول میکشه خوب شم، باید تا کی این شرایط رو رعایت کنم. سوال دیگه اینکه از کی میتونسم رابطه داشته باشم؟ البته من هنوز نامزد هستم و رابطه کامل ندارم.

  [پاسخ]

 28. سارا گفت:

  سلام من سارا هستم از شیاف واجیسان برای عفونت قارچی واژن استفاده کردم راضی بودم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 16 =